| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că fantomele există? Sunt întradevăr povești, dar de unde au pornit? Cum explicați documentarele? Credeți că spun adevărul că sunt "cazuri reale"?

37 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Realitatea este relativa. Daca in cea mai senina zi va aparea pe cer o forma cineva va spune probabil ca este OZN, altcineva va zice ca este o pasare, altul balon meteorologic sau unii inapoiati vor zice Planeta Nibiru. Atunci cand omul vede un obiect neinregistrat in memoria lui ca si denumire si caracteristici, va tinde sa il asocieze cu date anterioare, ceea ce a vazut la TV pe Zone Reality sau a auzit din povestile bunicului. Tocmai de aceea de cele mai multe ori,, fantomele'' nu au fost nimic altceva decat niste fenomene naturale foarte rare sau neinregistrate, alteori cauza este un nivel electromagnetic ridicat care mareste riscul activitatii cerebrale intense spre halucinatie, uneori este oboseala sau stres. Insa de cele mai multe ori respectivul se concentreaza prea mult pe acest fenomen incat mintea ii ofera vise reale, senzatii de deja vu sau teroare.

| Musique a răspuns:

Dacă OMUL există, fantomele de ce n-ar exista? Toate pornesc de undeva, de la o fărâmă de adevăr.

| Hmmmm a răspuns:

Pe unii dintre voi chiar va afecteaza internetul.

| Hmmmm a răspuns:

Trebuia sa fiu cel putin idiot daca incercam sa-ti dau un raspuns detailat, cand tu, esti de partea fantomelor inca de cand ai adresat intrebarea. Te uiti la documentare, citesti povesti, pentru ca mai apoi sa vorbesti de "cazuri reale". Maine-poimaine o sa apari cu un post in care ne descrii cum ai vazut fantomele pe marginea patului, citindu-ti povesti despre oameni. Esti suficient de indoctrinata cu aceste idei, incat, mi-ar fi imposibil sa te scot la lumina. Ar fi pierdere de timp si incordare... TPU nu e facut sa ajuti, e cu totul o alta poveste. Bine, cei ce cred in fantome n-o pot deslusi.

| Hmmmm a răspuns:

Nu ai scris ceva genial, asa ca, slabe sanse sa nu inteleg. Am inteles, parerea mea iti era de ajutor (mi-am dat cu parerea ceva mai sus, dar nu ai inteles mare lucru).

| Hmmmm a răspuns:

"...este doar o întrebare și nu înseamnă că și cred de ea." Crezi de ea? rolling on the floor. Bine, eu ma retrag. Pa pa.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Da, exita dar nu genu care se baga sub cearcafuri si bantuie case, depinde de moare, iti recomand in fiecare vineri seara de la ora 10:00-00:00 pe Discovery, este explicit si sunt cazuri reale, si sincer iti zic asta fiindca am vazut si trait cazuri in care simti ca cineva iti sufla in ceafa, dupa ce a murit sot si sotie ( erau prieteni de familie ) crunt, sufocati, si persoanele care au cumparat casa s-au mutat in 2 luni de acolo, si cand intru acolo uneori simt un suflu fix in ceafa, exita, dar nu cum arata exagerarile, si viata dupa moarte exita, macar asta e parerea mea

| oliviaaa a răspuns:

Eu nu prea stiu pentru ca nu am auzit sau vazut vreodata dar eu te asigur ca nu sunt mituri si ca exista nu e doar o fantezie omeneasca dar e si o realitate sper ca am reusit putin sati expluc ce cred eu multimesc

Răspuns utilizator avertizat
| Kyrie a răspuns:

Asa cum Mos Craciun exista, desigur ca exista si fantome si Dumnezeu si Mos ene laughing, te-ai uitat la prea multe filme

| MyihaDoolcica a răspuns (pentru Kyrie):

Esto proasta? Dumnezeu nu exista?!

| rebelabela a răspuns (pentru Kyrie):

Dmnezeu exista

| frikk a răspuns:

Exista o vorba in batranete
morti cu morti vii cu vii nu cautati ceva denecrezut neexplicabil

| frikk a răspuns:

Oameni buni, rai si mie mi se intampla lucruri neobisnuite iesite din comun... nu sunt prea credincios dar am zis in gand doamne acum ca nu le vad(fantomele) iale de langa mine ca daca le prind de dupa moartea mea... nu o sa le mearga prea bine.si lucrurile au revenit la normal asta seara mi se intampla auzeam tot felul la la la pasi pasi zgomot.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Da. Ele chiar exista,sunt spirite ratacite in viata de apoi,care sunt triste si se distreaza pe faptul ca produc fenomene paranormale,dar ele nu vin daca nu le chemi,adica sa faci urat,(sa tipi),tipatul atrage cel mai mult spiritele rele,exista chiar si in atmosfera,sub forma de puncte albe,le poti vedeadaca ai un aparat foto cu blitz, noaptea unde e intuneric, faci o poza, apoi priveste-o si ai sa vezi nuste puncte albe, acelea sunt acumulari de energii negative1Sper ca te-am ajutat, si cu fantomele, stai linistit, daca esti cuminte, Dumnezeu te fereste de ele! Papa!

| pulx a răspuns:

Fantomele nu exista decat in filme si in desene animate doar Dumneeu exista si ce li se intampla la alti e o aiureala iti zic eu nu exista sa nu crezi ca o sa inebunesti daca crezi adica o sa rada lumea de tine.Cum sa crezi in asa ceva alti zic minciuni.

| χƒяυмυѕιкαχ a răspuns:

Eu cred in fantome... prietena mea vede fantome si cand sunt cu ea ni se intampla lucruri neobisnuite.....si jur

| IIOverII a răspuns:

Sti multi spun canu exista, dar spun ca ingerii diavolului da, iar acestia duc o lupta cu cei buni... De aici rezulta ca exista fantome=ingerii diavolului

| MariusF23 a răspuns (pentru IIOverII):

Fantomele sunt doar spiritele persoanelor decedate ce au murit in circumstante necunoscute, iar aceste spirite nu se pot detasa de locul in care au murit. Iar ingerii diavolului se numesc demoni.

| IIOverII a răspuns (pentru MariusF23):

... Orice om de la rastignirea lui isus ajunge in rai sau iad iar daca ar ramane dumnezeu nu lar lasa sa bantuie sau sa faca cuiva rau daca asa ceva s-ar intampla Spiritul ar ajunge in iad...

| GrimReapper a răspuns (pentru IIOverII):

Sunt si oameni care in viata au facut lucruri de neierstat si li se da pedeapsa cea mai grea.Sa stea pe veci pe pamant. Spiritul sa hoinareasca in vecie pe pamant altfel rudele lui moarte vor ajunge in iad.

| IIOverII a răspuns (pentru GrimReapper):

Cum poti demonstra?

| GrimReapper a răspuns (pentru IIOverII):

Dar tu cum poti demonstra ca nu exista? Einstein a demonstrat existenta lor.Citeste si tu pe net.

| IIOverII a răspuns (pentru GrimReapper):

Cat timp crezi in Dumnezeu nu crezi ce a demonstrat Einstein deoarece teoriile lui sunt impotriva divinitatii crezuta de noi... (sper ca ai citit teoriile lui...)

| PySy12345 a răspuns (pentru IIOverII):

Ii cer mesu` preotului si ti-l dau si tie laughing rolling on the floor

| robertos41 a răspuns:

Eu cred ca fantomeleexista deoarece potrivit teoriei lui Ensteincredca ati auzi cu toti de el, a demonstrat ca energia in univers nu poate fi distrusa la fel este si cu corul omenesc si energia lui cand omul moare energia lui capata alta forma

| PySy12345 a răspuns:

Sincer fantomele nu exista! Dar spiritele rele da. Si acele "cazuri reale'' chiar exista!winking :* Si un preot a zis: " Fantomele nu exista! Dar spiritele rele da! Acele fantome sunt de fapt spiritele rele care iau chipul unui om mort! ''. Nu e o minciuna sau ceva de genul! Sper ca te'am lamurit :* :*! :*

| GrimReapper a răspuns (pentru PySy12345):

Spirite=Fantome(facepalm) Uita-te in dictionar.

| rebelabela a răspuns:

Nu cred... Sunt lucruri ireale pe care noi le vedem

| DeeaMiky a răspuns:

Pe bune, daca ti-as spune ca exista chiar ai crede asta? si nu, nu exista laughing

| AllyAlina a răspuns:

Buna.Eu cred ca exista.Dar nu fantome ci spirite. Tatal meu a lucrat in Austria, si inca lucreaza.El sta intr-o casa mai veche.Cineva de acolo i-a spus ca acolo a murit in batran.In beci erau niste poze cu acel batran.Si intr-o zi si-a luat telefon nou si a vrut sa vada cum filmeaza.Asa.Dupa aceea a venit acasa si am vazut si eu filmarea.Si in acea filmare am vazut ceva rotund si alb care a trecut foarte repede.Si nu era de la vreun beculet sau ceva de genul.Am fost curioasa si am mers la un preot.El mi-a spus ca batranul acela nu si-a gasit linistea si v-a trebui sa i se faca rugaciunea de inmormantare si casa sa fie sfintita.Ieri m-a sunat tata si mi-a zis ca nu il deranjeaza.Mai aude zgomote si alea alea.Dar nu ii este frica.

| orlando123 a răspuns:

Fantomele nu exista laughing))

| DragonWyrm a răspuns (pentru orlando123):

Eu cred in Dumnezeu, dar totusi exista o regula care spune ca daca omul nu a fost botezat crestineste, sau nu a fost inmormantat crestineste raman dare ale sale pe Pamant, cum este partea negativa a sufletului sau, numita de noi fantoma. Daca va ganditi bine are logica deoarece, omul care nu a fost botezat intr-o credinta, tehnic este incredintat nimanui la moarte deoarece nu are cum sa intre in rai, dar nici in iad deoarece nu a pacatuit in cadrul pacatelor unei credinte, deci nu il au in paza nici ingerii la moarte, nici diavoli. In timpul vietii sale el nu a fost pazit de ingerul pazitor, si a fost sucit de smitita de satana, caci in timpul vietii ea se poate atinge de el. Fiind in,, protectia,, sa a fost invatat in adancul sufletului sau, iar cand a murit, cum nu a ajuns nici in rai, nici in iad, a ramas pe Pamant cu toata partea sa rea, nelasandu-i pe toti in pace. In cazul celor botezati la nastere si neinmormantati crestineste ei cauta ca sufletul lor sa fie inmormantat cum trebuie, dar foarte rar se intampla asta.
Cand o casa este bantuita, ca sa se scape de fantome trebuie facuta sfestenie la casa, caci Dumnezeu are putere si asupra celui ce nu e in paza Sa, ca doar El la creat. Deasta tineti minte

NIHIL SINE DEO!

| Piersicutza22 a răspuns:

Poate...