| RememberToSmile a întrebat:

Crede-ti in destin? Dar in mesajul pe care l-ar putea transmite un vis?

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu cred la greu in Gramatica Limbii Romane care, in ignoranta ei, cica "credeti" se scrie fara liniuta. In rest, toate bune, si, la vara, cald.

| WR104 a răspuns:

Iara incepeti cu visele si prostiile astea, visele nu transmit mesaje.
Cred in destin dar oamenii nu au destine separate.

| 4b a răspuns:

Destinul ti-l faci...
Sanatatewinking

| andrei a răspuns:

Sa fim seriosi, nu mai suntem in secolul XV.

| SameMistake a răspuns:

Cred in destin pentru ca, cred in Dumnezeu. Cred ca totul ne este scris si ca totul, absolut totul are un scop si un motiv. Si nu numai cred, ci sunt convinsa, ca exista destin. Mi s-au intamplat MULT PREA MULTE lucruri care mi-au demonstrat ca exista destin.
In vise... ce sa zic, in unele cred, in unele nu. Mi-am interpretat de multe ori visele, mi le-am notat. Se spune ca e bine sa iti notezi visele si peste o vreme sa le citesti. Este posibil sa intelegi anumite lucruri. Cred ca poti interpreta asa cum vrei tu visele, pentru ca nu intotdeauna are vreo semnificatie visul.
Oricum cred mai putin in mesajul viselor(pentru ca inca nu stapanesc asa bine subiectul) decat in destin(cu care am avut de-a face atat de bine si de atatea ori).
Numai bine!

| RAY a răspuns:

Mai visez cateodata ca sunt insurat dar ma trezesc repede la realitate, eu nu cred in de asta viitorul nu exista noi il cream

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptele noastre ne contureaza destinul. Visele sunt creatia subconstientului nostru.

| CryChristiAN a răspuns:

Cum a zis si user-ul 4bb4, destinul ti-l construiesti, iar referitor la vise : sa nu te-ncrezii-n ele deoarece ele duc spre calea pieirii.
'' precum este omul care alearga prin vant sa-si prinda umbra sa, asa este si cel ce se increde in vise''.

| CriminalăÎnSerie a răspuns:

În destin nu cred, iar visele noi le controlăm, nu ele pe noi.

| Hevnoraak a răspuns:

În destin nu cred, nici în vise deși am avut unul care mă bântuie și acum.

| Antoniacopiluța a răspuns:

Nu,nu cred, asta este părerea mea, poate altii au altă părere.
O seară bună!

| Annim a răspuns:

În cea dea doua cred. De fapt nu există nici un dubiu. Visele sunt manifestări inconștiente omenești. În descifrarea lor s-au ocupat mulți psihologi și psihanalitici împărtășind cu noi studiile lor. În special Freud și Jung. Viața singuri o construim. Nu există nici o lege de sus care să ne restricteze sau să ne dicteze acțiunile. Suntem liberi.

| Solsagan a răspuns:

Nu, nu cred în destin. Şi consider că doar cretinii pot să creadă că un vis, ceva venit din subconştientul tău, rezultând că e creaţia propriului creier, poate avea vreo semnificaţie.

| ThePathWalker a răspuns:

Nu cred in destin ar fi foarte clar o prostie, iar un vis nu poate sa-ti transmita decat ceva de la propriul tau subconstient la constient.

| Johanndjmt2 a răspuns:

In opinia mea, viata cand o privim d.p.d.v. moral, pentru noi are un inceput si un sfarsit. Are trecut, prezent si viitor. Ce este trecut este trecut. Dar viitorul, si in consecinta, destinul (sau punctul de final) noi ni-l alegem prin actiunile savarsite in prezent. Noi ne modificam viitorul prin Decizii. Decizii ce tin in mare parte de etica noastra.
Stiu ca o sa par cam deplasat de la subiect, dar daca stai sa te gandesti la conceptul de infinitate, la faptul ca versiunea ta umana ar putea exista intr-o infinitate de universuri paralele, este posibil ca o decizie pe care tu o savarsesti ca individ in universul asta sa fie total diferita de versiunea ta din alt univers paralel. In concluzie este posibil ca destinul tau sa varieze de la un univers la altul in functie de decizile pe care le faci ca individ.
Spre exemplu : Daca tu alegi sa traversezi o strada in momentul in care un betiv conduce fara atentie pe strada si sa presupunem ca nu te observa, si in consecinta te va lovi acesta iti va fi destinul, dar este posibil ca intr-un univers paralel tu sa nu fi trecut strada in momentul acela schimbandu-ti astfel viitorul, si in consecinta, destinul. Deci in concluzie Ca tot vorbeai despre si de mesajul unui vis. Daca ti cont de exemplul pe care l-am dat... Este posibil sa treci printr-o experienta in care mori, ca individ, lovit de soferul betiv, dar de fapt sa te trezesti si sa realizezi ca ca fost doar un vis. Iar cand ajungi la strada cu pricina, sa iti spui ca ai mai fost acolo ca ai visat asta iar decizia de a nu o traversa iti va schimba destinul.