| Nilsson a întrebat:

Credeți că 2020 ar putea fi anul când populația globului va scădea după un lung șir de ani de creșterea neîntreruptă?

Nu mă refer neapărat la decesele directe provocate de virus, ci și la scăderea natalității datorită recesiunii economice (cui îi arde de făcut copii când își pierde jobul?) sau scăderea calității serviciilor medicale ce ar putea duce la o creștere a ratei mortalității din alte cauze.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un raspuns corect dar eu cred ca totalul populatiei nu va scadea, cel mult va scadea rata de crestere. Aceasta depinde si de rata natalitatii si rata de decese din cauza COVID-19.

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

I momentul de fata suntem la cel ami bun nivel din sitorie. Saracia extrema este la nivele cele mai mici pe care le-am vazut, tarile din africa isi dezvolta sistemele de santate si cu ajutorul fundatiilor din vest din ce in ce mai multi copii sunt vaccinati.

Scaderea asta o sa apara doar cand o sa se ajunga la un maxim natural, momentan, in absenta unui razboi montial..nu o sa scada deloc.

| Nilsson explică (pentru RoCkKiD):

Paradoxul este că tocmai eradicarea sărăciei și creșterea calității serviciilor medicale contribuie la scăderea populației, după cu spunea chiar Bill Gates într-o celebră prezentare Ted: "Dacă facem o treabă foarte bună cu vaccinurile și serviciile medicale, putem să o scădem cu 10-15%".
Asta pentru că familiile nu mai trebuie să nască echipe de fotbal în speranța că vor supraviețui câțiva copii.
Unele estimări sugerau că populația va începe să scadă fie pe la sfârșitul acestui secol, fie pe la jumătatea acestuia, dar în condițiile actualei pandemii calculele ar putea fi date peste cap.
Din ce am aflat spre surprinderea mea, ultima oară când populația globului a scăzut a fost în perioada Marii Ciume din 1350, rămâne de văzut cum vor evolua lucrurile.
Este și un semn de la Dumnezeu această pandemie.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nilsson):

Stiu ca iti place sa citesti printre randuri, e o caracteristica a pasionatilor de conspiratii dar aici nu ai facut decat sa scoti o idee din context....stategie care nu este noua.

Probabil te referi al conceptul cu injectia contraceptiva. Ideea este excelenta, si nu doar pentru tarile sarace. Conceptul e ca poti face o injectie car eprevine conceptia cat timp nu vrei copii, si sa mai faci una cand vrei, chestie care ar limita sarcinile nedirite, implicit ar scadea numarul de copii.

Din pacate chestia asta nu spune toata povestea, exista metode contraceptive simple si ieftine si acum si exista de vreo 50 de ani..asta nu a scazut populatia planetei deoarece numarul de copii este o chestie culturala, care e diferita de la tara la tara.

Din pacate, sau din fericire, din ceea ce am vazut pana acum, ce putin pe populatiile de musulmani mutate in europa, singurul lucru care scade numarul de copii este nivelul de educatie.

Si stiu povestea cu dumnezeu, daca nu e pandemie e ca ne protejeaza, daca e e ca ne incearca. In stiintele astea mirene inseamna ca predictivitatea solutiilor lui e rotinjibila la 0. happy

| Nilsson explică (pentru RoCkKiD):

Nu știu de unde ai tras concluzia că sunt un pasionat al conspirațiilor, am explicat "printre rânduri" de ce creșterea calității serviciilor medicale ar putea contribui la scăderea natalității.

În rest, când omul dă de greu se gândește inevitabil dacă nu cumva a avut o concepție greșită despre Dumnezeu sau poate nu a dus o viață chiar corectă, ceva mai predictibil de atât nu poate fi.

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai probabil nu.

| Frank51 a răspuns:

Stai sa moara cateva milioane, deocamdata sunt 10.000 morti.

Daca suntem destepti vor murii putini, daca spitalele vor fi supraaglomerate vor murii sute de mii.

| gabicoo a răspuns:

Mărgelatu către Buză de iepure:
" Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim"
hee hee

| Andrei200202 a răspuns:

Chinezii+indienii constituie cam 35% din populatia globului