| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca anumite persoane pot fi inspirate de Dumnezeu? Exista persoane care au scris carti cu mesajul lui Dumnezeu ce i s-a transmis sau exista persoane care sustin ca vorbesc cu ingerii sau primesc mesaje de la Dumnezeu si de la ingeri.Sunt si carti cu asa ceva.Doreen Virtue are carti multe despre ingeri.Iar Neale Donald Walsch are cartile Conversatii cu Dumnezeu care sunt bestsellere si in care sustine ca a primit mai multe raspunsuri de la Dumnezeu la intrebari ce i le-a pus.In cartile Conversatii exista un dialog foarte lung intre el si Dumnezeu pe multe teme de discutie.Credeti ca e posibil asa ceva? Credeti in oameni inspirati de Dumnezeu,ingeri, forte supranaturale sau care sunt maestri spirituali si au invataturi foarte profunde, spirituale si revelatoare?

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Una e să pretinzi - că ai vorbit cu Dumnezeu, de exemplu - şi alta e să fii crezut. Altfel spus, degeaba pretinzi şi faci agitaţie (scrii cărţi), dacă nu aduci dovezi. Adică, nu aduci vreun martor, care să fi auzit şi el. Au inventat termenul ăsta "inspirat", pe care nici ei nu-l pot explica, sperând că cu ăsta scapă de obligaţia de a aduce martori. E inspirat numai el, nimeni altul nu ştie nimic, n-a văzut nimic, n-a auzit nimic. Păi atunci, pe ce bază să îl credem? Nu e de mirare că mulţi îşi pun întrebarea: nu cumva o fi şi ăsta vreun şarlatan?