| LordBolton a întrebat:

Credeti ca calatoria in timp este posibila? funda.

Răspuns Câştigător
| TaKuYa a răspuns:

Călătoria în viitor e posibilă și se petrece tot timpul, e un efect al teoriei relativității. S-a demonstrat de multe ori chestia asta, până și sateliții GPS trebuie să ia în considerare dilatarea timpului.

Călătoria în trecut nu cred că e posibilă, fiindcă trecutul nu mai există.

Dacă vrei să călătorești în viitor, ai nevoie de o navă spațială care călătorește aproape de viteza luminii, ar fi teoretic posibil ca tu să călătorești un an și când te întorci să fi trecut 100 de ani pe Pământ, sau chiar mai mult, depinde de viteză.

| Inferno a răspuns (pentru TaKuYa):

De fapt, dupa Lorentz si ale lui transformari, in functie de viteza cu care un corp se deplaseaza variaza si lungimea si masa si timpul. Asa ca mai exista si acel scenariu in care, pentru a calatori in tmp, trebuie sa orbitam in jurul unui corp foarte masiv.
Si mai e si teoria vortexului, tot teoretica si aia. Sunt cam trei metode teoretic in care pot calatorii in timp.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Inferno):

Știam de treaba cu masa și lungimea, dar întrebarea e despre timp. E adevărat că în preajma unei stele neutronice sau a unei găuri negre efectul asupra timpului ar fi zdravăn, dar problema e că nu avem astfel de corpuri la îndemână, de fapt e norocul nostru. happy

26 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Nu. Nu exista trecut si viitor, exista doar prezent. Nu este absurd sa existi inainte de a te naste? Trecutul a trecut, a murit, iar viitorul este doar potential. Un efect nu poate fi inaintea cauzei sale. "Orice cauza are un efect rezultant si fiecare efect devine cauza unui alt efect".

| Inferno a răspuns:

Teoretic este. Tot teoretic nu este. De exemplu Teoria Relativitatii ar permite acest lucru, fizica cuantica insa nu ar permite-o. In concluzie, sta la latitudinea fiecaruia sa aleaga varianta pe care o considera cea mai corecta.

| sabin89 a răspuns:

Daca vorbim de calatoria in viitor, ar putea fi posibil prin anumite metode, cum ar fi hibernarea sau oprirea/ incetinirea circulatiei sangelui. In trecut insa este imposibil. Paradoxul bunicului, pe care probabil il stii, este o idee din SF care descrie de ce nici oamenii, nici informatiile nu pot calatori in trecut. Fizicienii numesc problema asta nod cauzal, pentru ca intrerupe lantul cauza-efect.

| RAY a răspuns:

Nu stiu, ma indoiesc ca se poate dar daca te uiti la stele calatoresti in timp la propiu deci uite ca e posibilia

| Sofer a răspuns:

Daca ar fi posibil, as calatori cu 10 ani inapoi happy.

| PedoBarbie a răspuns:

Desigur.

| Kalla a răspuns:

Daca Domnul vrea happy

| LordBolton explică:

Scuzati cacofonia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da in 2025 laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ca cum dormi si visezi (azi sau in seara asta pentru maine)...Voi nu suntetiiiiiiii normaliii? asi da alti Miliarde de dolari sau euro sa faca testul asta nu este asa ceva posibil si nici n-ar sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur!
http://www.youtube.com/watch?v=WBVXfRh9tTs
music is my time machine...

| Northern a răspuns:

Noi trăim cu 80 de milisecunde în trecut, deci călătoria a început deja.big grin

| usuk a răspuns:

Timpul este doar un concept;
"calatoria in timp" e posibila doar in viitor>trecutul nemaiputand fi schimbat

totusi, unii oameni de stiinta spun ca:
http://www.youtube.com/watch?v=X02WMNoHSm8

ar fi posibila
(insa e doar o teorie, nimic concret)

| LittleBugsBunny a răspuns:

Da cred ca este posibila stiinta a evoluat si continua sa evolueze intr-un ritm ametitor deci se va ajunge la un momentdat si la calatorie in timp

| elyfel a răspuns:

Orice poate fi posibil.De ce nu?

| dodicuta a răspuns:

Eu cred ca da, dar nu viu. Materia din gaura neagra nu poate scapa de acolo, dar nici nu poate ramane. Se crede ca este teleportata in trecut sau in viitor.

| firstboy a răspuns:

Da, deja este posibila dar la nivel molecular adica invizibil, spun asta pentru ca s-a reusit teleportarea a 2 atomi de hidrogen.:-)

| SomeRandomDude a răspuns:

Logic, deja exista călătoria în timp.Scrie ceva într-un caiet, orice, lasă-l o vreme acolo 5-10 minute. Până uiți ce-ai scris acolo. După deschide-l și o să realizezi ca ți-ai adus aminte ce-ai scris.Și în momentul acela ai realizat că ai călătorit în timp văzând ce ai făcut tu acum 5-10 minute.Să sperăm că metoda cu caietul nu va fi singura.Eu sper că te-am ajutat!

| SamuelTudosa a răspuns:

NU =) si cred ca nu va fi posibila =)

| TaKuYa a răspuns:

Vorbind la un mod general, si anume calatoria in trecut sau viitor, exista. Dar acest fapt se aplica doar in cazul viitorului. La momentul de fata, este posibil sa calatoresti in viitor prin intermediul unei viteze extrem de rapide, si anume cea a luminii. Prin intermediul vitezei luminii, un om ar putea calatorii intr-un timp foarte scurt cateva decenii. Dar aici este vorba de un mic asa-zis "paradox". Ori se va trezi cu 30-40 de ani mai batran, intr-o lume in care timpul a trecut numai cu cateva secunde, sau intr-o lume in care au trecut si acei 30-40 de ani. Depinde de cum se manifeste aceasta viteza a luminii asupra modului de functionare a timpului si spatiului. Cat despre trecut, eu consider ca nu, sau cel putin, noi ca omenire am aduce un total haos, daca am avea acces la asa ceva. Ne-am autodistruge. Daca ne-am intoarce in trecut fara niste masuri de siguranta foarte aspre, pana si miscare unei cani din locul ei, la un moment dat ar putea aduce un paradox. Iar daca s-ar schimba ceva in trecut, fara vreun presupus paradox, trebuie sa ne gandim ce s-ar intampla cu prezentul. Iar aici sunt doua variante. Ori este posibil ca prezentul sa fi luat alta nuanta, dar aici din nou, este necesara o analiza cu strictete asupra anumitor factori, ori s-ar crea o alta dimensiune ce ar cuprinde aceeasi lume, diferita doar prin modificare trecutului. Ma intreb daca oare cele doua dimensiuni s-ar putea ciocni sau intalni. Si oare daca vor fi mai multe? Daca s-ar crea cate o dimensiune la modificarea fiecarui factor incepand de la un nivel chiar subatomic?

| Biuq a răspuns:

Cred ca da, dar sigur va fi inventa peste 1000 de ani

| Axy0212 a răspuns:

Nu,normal ca nu. Eventual in 2050...

| AramyHana a răspuns:

Eu una, nu stiu ce sa zic. legat de asta, sunt cam nehotarata.
Privind in prezent, ciar daca stiinta a evoluat mult, inca nu e suficient de dezvoltata pentru a putea ajunge la o astfel de creatie, acesta fiind un motiv.
Trecutul, asa cum se spune nu poate fi schimbat iar viitorul e asa cum ni-l cream. si daca ar fi sa ne gandim la o concluzie legata de religie, acest lucru poate fi practic impotriva lui Dumnezeu.(Eu nu pot spune ca sunt total "supusa" Divinitatii religiei noastre, dar nici nu pot spune ca nu cred). Ma rog. intelegi tu ce vreau sa spun... mi-e lene sa intru in amanunte.
Dar, mna. nu putem sti niciodata, aceasta e doar parerea mea pe moment (la care nu m-am gandit prea mult ce-i drept :]]]), dar dupa cum spun anumite articole, calatoria inapoi in timp pare a fi posibila, dar nu s-a creat inca o masinarie pentru acest scop... deci, nu cred ca ai ceva de pierdut daca incerci sa afli asta :]].

Deși călătoria într-un singur sens în viitor este argumentată ca fiind posibilă datorită atât fenomenului de dilatare temporală din teoria relativității restrânse (exemplificată prin paradoxul gemenilor), cât și fenomenului de dilatare temporală gravitațională din teoria relativității generale, momentan nu se știe dacă legile fizicii permit călătoria înapoi în timp. Cu toate acestea, călătoria în timp a consituit intriga multor scenarii în ficțiune încă de la începutul secolului al 19-lea.

Asta e ceea ce spune insusi Wiki big grin.
Oricum, numai tu decizi daca vei crede sau nu in calatoria prin timp thinking
Eu, ce-i drept nu sunt prea fascinata de acest lucru deci, nu prea am ce sa-ti spun.

| maddix96 a răspuns:

Avand in vedere ca nu s.a demonstrat ca ea chiar exista...ce am putea crede? ceea ce toata lumea o face. Parerea mea este ca nu exista dar daca ar fi descoperita...pfff..perfect. funda? :*winking