| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca daca am facut exces de vitamina c se resimte?
Imi simt limba iritata de ieri.
Si am luat un grepfrut, o pastila vitamina c si jumate de l de suc de portocale natural.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Excesuld e vitamian C se elimina prin urina si doar daca depasesti 10 grame pe zi.
Dar, ma indoiesc ca ai fii luat tu 10 grame pe zi!
Sucul de portocala si sucul de grepfruit abia aduna impreuna 2-3 grame.
Iritatia este de la ce ai mancat, nicicum de la vitaminaC.

PS Vitamina C - NU ingrasa, doar creste sistemul imunitar.

| doctorandus a răspuns:

Excesul de vitamina C il urinezi in fiecare zi. Vitamina C nu se depoziteaza in organism.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu are treaba ce zici tu acolo cu vitamina C. Iar exces de vitamina C nu faci din jumate de litru de suc si un fruct.Sa nu mai zic ca pastilutele de vitamina C se iau de 2-3 ori pe zi pe o perioada lunga ca sa isi faca putin efectul.

| WhiteLife a răspuns:

Nu cred ca ai facut exces, portocalele nu au asa multa vitamina C, cat au acid citric (si sunt alte fructe care au continut mult mai mare in Vitamina C). Mai ales ca ce nu se metabolizeaza se elimina prin urina, destul de rar se ajunge la hipervitaminoza. Limba iritata poate fi din cauza ca ai consumat sucul (lichidul) acid, incearca sa iei o pauza si sa bei apa cateva zile. Daca ai arsuri la stomac poate fi pe acelasi principiu.

| Dorotheea21 a răspuns:

Am facut si eu exces de vitamina C 1000 si nu s-a intamplat nimic. Corpul si.a luat cat a avut nevoie, restul s-a transformat intr-o urina mai scumpa.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iei multa vitamina C te vei ingrasa. Fie ca este fiola sau pilula ea ingrasa. Iti intareste si sistemul imunitar dar iti pune si kilograme. Nu stiu sa existe alte efecte. Poate avea gust rau dar nu face alte probleme.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum, ma rog, te ingrasa vitamina C?! De unde ai scos asta?

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Medicul imi spunea ca ingrasa fiind supliment alimentar. Chiar daca nu direct, ci prin faptul ca sporeste pofta de mancare.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa..., dar eu stiam ca alimentele acre si amare iti alunga pofta de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da eu eram curios de ce imi simt limba iritata.
Cand am mincat grepfrutu de exemplu o simteam foarte amara si acra....sa fie asta motivul?

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Cantitatea pe care o descri tu nu are nici un efect negativ, practic. Excesul se elimina prin urina.
Cantitatea minima pe zi indicata este 90 mg, cu un maxim de 2000 de mg. Simptome in caz de excess de vitamina c se enumera:
Diarrhea
Nausea
Vomiting
Heartburn
Abdominal cramps
Headache
Insomnia

Daca te irita limba tare poti sa pui 1 lingurita sau 2 in apa, sa amesteci bine pana se dizolva si sa iti clatesti gura cu ea. Sa ai grija sa nu inghiti.

Bafta.

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

>Daca te irita limba tare poti sa pui 1 lingurita sau 2 in apa, sa amesteci bine pana se dizolva si sa iti clatesti gura cu ea. Sa ai grija sa nu inghiti.

Voiam sa scriu, 1 lingurita sau 2 de bicarbonat de sodiu*