| Theo94 a întrebat:

Credeti ca daca ar exista dumnezeu ar fi de fapt o hipercivilizatie, poate chiar prima civilizatie din univers?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu s-a definit natura Spatiului sau a Luminii...si te-ai apucat sa definesti un... Dumnezeu?
TARE! happy

Pentru userul Sym_Tudor:
Citeste nivelurile 4 si 5 din scara lui Kardashev.
Cele doua tipuri de civilizatii ar fi receptate ca un Dumnezeu de catre umanitate, datorita atotputerniciei tehnologice, tehnologie care nu ar putea sa fie deosebita de conceptul de magie.
Cum este inteleasa inainte de toate, notiunea de Dumnezeu?
Ca fiind atotputernic & Creator al universului.
Tipul 5 de civilizatie, ar avea acest atribut.
Sau daca asta nu te-a convins, ia-o invers:
Tu, in 2019 esti un Homo Sapiens.
Daca te..."transporti" cumva cu un minim de tehnologie din acest an: (o lanterna, ceasul de la mana, un telefon smart, un pistol) etc,...20.000 de ani, in trecut, vei fi SIGUR, un Dumnezeu pentru umanii acelei perioade.
Asa functioneaza intrebarea ta, si functioneaza bine.

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si civilizatia aia de unde a aparut? De ce existam si nu este doar neant?

| RAY a răspuns:

Ce legatura ar putea avea o hipercivilizatie aparuta prin selectie natiralla si ia cu o fantezie inventata de om? dumnezeu este o inventie umana, se poate dovedi asta istoric, faza cu credeti nu este stiinta, suntem la stiinta, in stiinta exista stim, cunoastem =nu stim, nu cunoastem asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu chiar există, în mințile oamenilor care cred în el.
Este o entitate de speța a doua, nu poate exista decât în mințile oamenilor.
El nu poate să fie ceva din lumea materială, căci nu face parte din lumea materială, este în lumea de imagini din capul oamenilor.
Că oamenii încurcă lumea din capul lor, cu lumea lucrurilor, cu universul material este altă poveste.
Deci nu poate echivalat cu o hiper civilizație.
Ca să înțelegi ce este o entitate de speța a doua.
Valoarea banilor.
Orice fel de valută, înfățișare a banilor vrei.
O monedă de aur, o piatră cât o roată de moară într-o insulă din Pacific, o scoică sau mărgele de sticlă la niște oameni primitivi, o bancnotă (notă bancară) în portmoneul tău, o inregistrare contabilă în contul tău bancar la banca ta, o inregistrare magnetică pe cardul tău bancar, să zicem că valorează 100 de Euro, la cursul de azi Euro-Leu.
Nici un obiect din lumea asta nu AR Fi DE FAPT 100 de Euro.
100 Euro este un - fapt- din capul oamenilor, nimic din afară.
Cu DUMNEZEU, este la fel.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Daca tot ati ajuns la subiectul "Dumnezeu".
Imi amintesc ca un profesor, pe nume Florin Colceag, a spus ca a demonstrat existenta lui Dumnezeu cu ajutorul matematicii.
Din spusele lui, lucrarea e depusa la o universitate din Romania.
Cred ca a facut afirmatia in cadrul unui interviu a unei emisiuni care abordeaza teme religioase.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu este singurul.
Leibnitz, Baruch Spinoza.
A demonstrat existența.
Dar nu a definit ce este Dumnezeu.
A pornit de la ceva nedefinit și a demonstrat - more matematico- că acea entitate există.
Dacă îl intreb ce anume este acel Dumnezeu, care ai demonstrat că există, nu știe nimic să îmi spună.
Dar asta scria în Biblie în 5 cuvinte.
Eu sunt cel ce sunt.
Ce a adăugat Colceag la asta?
Nimic.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Hmm, adica ei au demonstrat axistenta unei divinitati, uni entitati spirituale pe care nu o pot defini?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da.
Ca să definești ceva, trebuie să îl compari cu ceva, să îi dai limite. Să spui ceva despre el, în raport cu alte lucruri.
Nu știu ce este aceea entitate spirituală, nu știu despre ce vorbești.
Dă-mi definiția și discutăm în continuare.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Nu stiu daca exista aceasta notiune.
Cand am tastat, m-am gandit ca "entitate spirituala " ar insemna divinitate, ingeri, sfinti."Fiinte" care exista in lumea nevazuta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, în lumea nevăzută din capul oamenilor, care se întâlnește cu lumea reală doat tot în capul lor. Acolo există de toate. dar numai acolo.
De acolo, divinitatea și alte ființe de poveste, ies în lumea noastră și acționează aici.
Și de acolo iese o poveste, care explică realitatea ( iar povestea este apoi justificată de Colceag) iar apoi povestea ( mix de realitate și poveste care se cheamă mit) ține loc de realitate pentru cei care cred în ea, ba chiar de adevăr absolut, pe care dacă îl contești, ești om rău. Așa că în dispute cu credincioșii și pe cei care scot pe Dumnezeu la înaintare, nu mă bag, bătălie pierdută din start.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Mi se pare si mie... Tare, de asta mi-a atras atentia.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Nu s-a definit natura Spatiului sau a Luminii...si te-ai apucat sa definesti un... Dumnezeu?
TARE! happy

Pentru userul Sym_Tudor:
Citeste nivelurile 4 si 5 din scara lui Kardashev.
Cele doua tipuri de civilizatii ar fi receptate ca un Dumnezeu de catre umanitate, datorita atotputerniciei tehnologice, tehnologie care nu ar putea sa fie deosebita de conceptul de magie.
Cum este inteleasa inainte de toate, notiunea de Dumnezeu?
Ca fiind atotputernic & Creator al universului.
Tipul 5 de civilizatie, ar avea acest atribut.
Sau daca asta nu te-a convins, ia-o invers:
Tu, in 2019 esti un Homo Sapiens.
Daca te..."transporti" cumva cu un minim de tehnologie din acest an: (o lanterna, ceasul de la mana, un telefon smart, un pistol) etc,...20.000 de ani, in trecut, vei fi SIGUR, un Dumnezeu pentru umanii acelei perioade.
Asa functioneaza intrebarea ta, si functioneaza bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasati subiecte cum ar fi dumnezeu pentru cei care va depaseste.
Dar ce te face sa crezi ca noi existãm ca civilizatie, sunt o infinitate de posibilitati, noi suntem doar o simplu vis in niste multiversuri. Intr-o imaginatie care poate fi numit "Dumnezeu"

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesanta teorie, am vazut un film de genul asta, un copil care trebuia sa aleaga intre mama si tata, a creat doua lumi separate in mintea lui

| CarcotasulVesel a răspuns:

Si universul a fost facut de... CINE?!?
si daca ce ai spus ar fi real, atunci, FOARTE EXACT, ce a facut D-zeu, DE CE, dar... MAI ALES:
**DE CE S-A DAT LA FUND?!?**
ca noi doar consideram si credem in existenta lui, dar nu avem nici o dovada ABSOLUTA (adica nu ca, am avut norocul lui peste si am scapat din accidentul de avion, ci, ceva concret si absolut)

| Theo94 explică (pentru CarcotasulVesel):

Sau de CE nu neaparat de CINE, nu avem de unde sa stim daca a aparut natural, la facut cineva, sau cu totul altceva.

| Illuminati2016 a răspuns:

But the question isbig grino we really exist?

| Porcusorul a răspuns:

Pana si o ipotetica civilizatie extraterestra precursoare ar fi croita dupa un sablon al legilor fizicii. Daca ar exista Dumnezeu, nu ar fi o fiinta, nu ar avea constiinta sau vointa. Ar fi pur si simplu legile si limitele universului in care traim.

| jj7700 a răspuns (pentru Porcusorul):

@Porcusorul: Nu uita ca legile fizicii sunt bazate pe observatii empirice si deductii. Ce percem noi ca fiind "legi" ale fizicii sunt doar ceea ce capacitatea noastra de a observa si rationa ne permite. Daca adevarul transcede intelectul nostru, atunci spectrul de posibilitati este infinit si nu trebuie neaparat sa se supuna niciunei legi.

| Porcusorul a răspuns (pentru jj7700):

Legile fizicii nu sunt bazate pe observatii empirice si pe deductii, doar nu sunem la orele de sociologie, ci sunt bazate pe formule matematice, pe experimente repetabile si pe teorii care si-au dovedit validitatea prin experimentele respective. Sa crezi ca nu exista legi sau limite in universul cunoscut tine mai mult de filosofiile secolului al XVII-lea decat de stiinta secolului nostru.

| jj7700 a răspuns (pentru Porcusorul):

Prin observatii empirice ma refer la experimente. Deductie = formule matematice, teorii, folosite sa construiasca legi ce au ca baza experimentele initiale. Ce argumentez eu e ca totul porneste de la acele experimente, de exemplu, cum definim gravitatia? Clar nu din neant. Nu poti sa iei o foaie de hartie goala folosind matematica pura si zero perceptie a universului, zero experiente si zero observatii si sa definesti gravitatia, ca o concluzie logica a axiomelor si teoremelor matematice. Totul pleaca de la observatii astronomice ce s-au dovedit a fi in mod repetat valide in masura capacitatii noastre de a masura si observa, in exemplul gravitatiei. Dar putem oare masura, observa si formula totul? Eu zic ca stiinta nu exclude faptul ca nu exista "legi" inca nedescoperite sau ca universul nu este limitat. Ce forteaza deci acea ipotetica civilizatie sa se supuna sablonului nostru? Daca sablonul actual este parte din ceva mai mare ce nu putem observa si pentru care nu avem capacitatea intelectuala de a-l intelege vreodata?

| jj7700 a răspuns:

Poti crede orice, daca nu poti demonstra, e doar o alta supozitie. Ce e sigur e ca exista un infinit de astfel de ipoteze si in acest infinit una dintre ele este adevarul. Iar daca ipoteza adevarata implica si faptul ca nu o vom putea demonstra vreodata, atunci vom trai intr-un mister etern. Prin urmare, cea mai rezonabila solutie e sa nu ne mai stresam cu asta.