| laurikes a întrebat:

Credeti ca Emil Cioran se intelegea pe el insusi?
Avand in vedere paradoxurile ce le lanseaza in multe idei de-ale sale, credeti ca una din sursele lui de mahnire era faptul ca nu se intelegea pe el?
De aici sa porneasca contradictiile si paradoxurile lui?
Mai pe scurt, credeti ca acesta intelegea tot ceea ce scria?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Geni de genu pot fi intelesi doar de geni

| laurikes explică (pentru RAY):

Dar oare el se intelegea pe sine insusi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Filosofia la origine a fost știința, înțelepciunea de a trăi. Apoi treptat s-a transformat în joaca de-a cuvintele.

| Sonia822 a răspuns:

Se spune ca oamenii interpreteaza in functie de ce sunt ei, ce se spune despre ei, ce cred ei si simt ei. In cazul de fata, as putea afirma ca esti exact precum in descrierea ta de mai sus happy

| anonimg a răspuns (pentru Sonia822):

Și ajutorul unde este? Cum ar fi să ajungi la un medic să-ți spună ce ai dar să nu îți de-a un tratament?
Nu ne putem juca cu cuvintele, chiar dacă acestea ne dau ghes câteodată.

Laurikes, cât despre Emil Cioran nu îl văd decât ca pe un om care a luptat tot timpul împotriva lui Dumnezeu. Darwin cred că va fi mântuit, dar despre Emil Cioran rămâne un semn de întrebare pentru că nu știu dacă s-a mai scris ceva despre el.

| laurikes explică (pentru Sonia822):

Nu fac o afirmatie cand spun ca nu se intelegea.
Era, evident, o intrebare.
Nu interpretez ca nu se intelegea, ba chiar din contra, ii admir lirismul si profunzimea.

| laurikes explică (pentru anonimg):

Este o biografie a lui scriisa de liiceanu
Cioran il vedea pe Dumnezeu ca pe limita dialogului pe care il poti "purta" in singuratate.