Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca exista karma?
Intotdeauna am fost amabila,am incercat sa ma port cum vreau sa se poarte ceilalti cu mine, nu am zis nimic de rau despre nimeni si am incercat mereu sa ajut persoanele in nevoie...Si? Cu ce m-am ales? N-am primit nimic,n-am vrut niciodata ceva imposibil,am cerut doar o mana de ajutor,un sfat,un gand frumos,simple cuvinte venite din inima,de fapt am vrut doar ca persoanele cu care m-am purtat frumos sa ma salute si sa nu se prefaca ca nu-mi aud cuvinte rostite din inima.N-am vrut niciodata sa atrag atentia asupra mea, am facut doar ceea ce am simtit.De ce exista atata ura in lume? De ce exista atata invidie si suferinta? De ce nu primesc oamenii ceea ce merita de la viata? Nu sunt genul de persoana care sa-si planga existenta pe un site de socializare insa...societatea contemporana e bolnava.De ce trebuie sa ranesti o persoana care te-a ajutat? De ce trebuie sa vorbesti de rau pe cineva amabil? Cred ca toata lumea a trait senzatia aceea ciudata cand ajuti pe cineva din tot sufletul tau(persoana aceea fiind considerata de restul persoanelor neimportanta) iar aceea persoana(dupa ce isi revine din agitatia contemporana) incepe sa te vada ca pe o fiinta sensibila,„moale" si incepe sa-si exerseze curajul pe tine, vorbindu-ti urat sau prefacandu-se ca nu te cunoaste.
Am nevoie de sfaturi.

37 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nimeni nu îți datorează nimic...pentru ceea ce oferi de bunăvoie. Răsplata poate să vină sau poate să nu.
Cu cât te vei obișnui mai repede cu această idee, cu atât îți va fi mai ușor, căci nu vei fi măcinat de o tonă de frustrări inutile.

Redu-ți din așteptări (din care se nasc dezamăgirile) și din reproșuri (din care se naște antipatia/respingerea celor pe care îi bâzâi cu ele la cap).

| Klepto a răspuns:

Te rog sa-mi scuzi cinismul, dar la ce te astepti? Tu nu sti ca fix pe acei care ii ajuti, ei sunt primii care te lasa cu ochii in soare? Faptele bune se uita prima data, dar un rau facut niciodata. Se zice ca viata este grea, nu dreapta, trebuie sa te adaptezi.
Ajuta pe cei care merita, ignora pe cei care nu merita, si daca tot suferi de sindromul crucea rosie, atunci nu astepta nimic inapoi. Bucura-te ca ai putut ajuta. A good deed is it's own reward. Eu consider ca ajutand imi fac doar datoria, asa pot sa traiesc cu gandul ca am facut ce trebuia.
Ura, invidie, agenda ascunsa, minciuna, eu o numesc natura umana, toate ies la suprafata pana la urma.
Am invatat sa pun raul in fata, am invatat sa ma prefac ca nu vad totul, m-am adaptat societatii.
Scapa de ceea ce ai acuma, sau asteapta sa fie taiata din tine de oamenii la care nu te astepti. Am fost ca tine, poate inca mai sunt un pic, dar am fost fortat sa adopt ceea ce mi s-a oferit.

Esti inca tanara, domnisoara, o sa vezi ca asta nu este sfarsitul intamplarilor enumerate de tine mai sus, nici macar nu ai atins varful aisbergului.

| thealchemist a răspuns:

Cred in karma dar trebuie inteleasa intr-un anumit context. tu uiti de reincarnare, daca iti merge prost acum desi ai facut numai bine inseamna ca platesti pentru raul facut in alta viata.

| Kaℓi a răspuns:

Este o vorba: nicio fapta buna nu ramane nepedepsita.
Nu ai nevoie de sfaturi, cred ca stii deja de ce ai nevoie: de un pic de fermitate, de self-esteem si un pic de egoism.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Un prieten, considera ca platim, pentru faptele noastre rele in viata asta sau in urmatoarea (el crede in reincarnare). Poate ai fost o persoana rea in alta viata.

Parerea mea, lumea e bolnava. Am tendinta de a empatiza cu cei din jurul meu, de a incerca sa ajut unde pot, macar cu un sfat, cu un zambet, cu afectiune. Am fost ranit de multe ori, am fost calcat in picioare (la figurat), am fost luat de prost de extraordinar de multe ori. Oamenii, vor sa domine, cand incep sa capete incredere in ei, vor sa domine pe cineva...ne domina pe noi, cei care ii sustinem si ii ajutam.
Societatea contemporana...nu e relevant. Asta e in genele noaste, asa suntem noi, indiferent daca acceptam sau nu.

Vorbesc de rau pe cineva amabil, pentru ca li se pare dubios, straniu, ciudat, gresit, diferit. Cand nu esti capabil de un lucru sau mai bine spus, sa intelegi acel lucru, il marginalizezi.

Stiu, suna a generalizare de ultima mana, dar nu e. Cred, in sinea mea, ca pana si universul ii considera fraieri pe oamenii buni.

Invata sa calci peste altii. Mama mi-a reprosat in seara asta ca ma intereseaza doar propria persoana (contextul nu conteaza aici, era ceva banal...ma rog), greseste cu opinia ei (stie si ea asta), dar raspunsul pe care i l-am dat, cred ca se aplica si aici: "In viata, trebuie sa te gandesti la tine, daca te gandesti la restul' vei avea de pierdut." Exemplu: Am ajutat-o moral, cu un sfat, poate cu mai multe, am sustinut-o pe Ana (numele nu e cel real) sa treaca peste o despartire, peste poate mai multe, sa nu mai fie trista, am incercat sa ii arat ca in viata, poti gasi multa fericire. Am avut nevoie si eu, la randul meu, de sustinere. Nu mi-a acordat-o...tot eu am ajuns sa o sutin pe ea.

Asta e un exemplu din alte zeci pe care le-as putea da, si pe care le-am trait.

Asa sunt oamenii, nu avem ce le face, trebuie sa ii suportam sau sa ne schimbam noi. Nu, nu ma consider superior, nu sunt arogant si nici increzut (unii ar putea deduce asta). Doar sunt satul sa se profite de mine si de altii "in genul meu", doar pentru ca aratam bunatate. Nu am cerut nimic in schimb, doar ca uneori am si eu nevoie de ajutor, de un sfat si mi se pare normal sa ma ajuti si tu sau macar sa nu te comporti de parca eu as fi un **** si tu mare barosan (te rog, sa-mi ierti exprimarea si vocabularul).

Trebuie sa acceptam realitatea. Trebuie sa inveti, sa nu te mai doara de restul sau sa accepti ca tot tu, te vei ajuta.
Banuiesc, ca te asteptai la ceva mai multa intelegere, la cuvinte mai bune, la incurajeri. (e doar o banuiala)
Imi pare rau, dar asta e adevarul... dureros, incorect, dar adevarat.

Nu mai tin bine minte, unde am auzit, dar suna cam asa: "Obtine de la cei din jur, mai multe decat le oferi tu". Aparent, asta e cheia succesului...sa iti pese doar de propria persoana.

Multa bafta!

| OnuOnulică a răspuns:

Buna

Da, karma exista.
Intodeuna a existat.
Daca ajuti oameni si ei te vor ajuta pe tine la un momendat.
Sau daca faci rau cuiva si el o sa iti fac rau tie la un momendat...
Asta e ceva divin nu pot sa stii niciodata cand vine/apare.

O zi buna!

| Vvistula a răspuns (pentru OnuOnulică):

Esti Crestin, stiu. nu tu ai ales religia.

| doctorandus a răspuns:

Daca explici totul pe baza karmei: ti-ai facut karma rea intr-o viata anterioara. Dupa mine, karma e o rationalizare, pentru ca incearca sa explice absolut tot ce ti se-ntampla-n viata, dar ramane neverificabila.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
1. Pentru a-ti gasi linistea si puterea pentru a continua orice ai inceput, trebuie intai sa intelegi lumea. Oamenii sunt animale, ca ne convine sau nu, au doua instincte primare, cel de supravietuire si cel de reproducere, ambele ne fac sa inlaturam orice pericol, apoi trebuie sa stii ca bine si rau nu exista; am observat ca doar cei care nu stiu sufera ca au facut bine si primesc rau, de exemplu stiind ca imi plac dulciurile, imi cumperi cel mai frumos tort pe care il gasesti, e si scump, deci iti dai parte din economiile tale, ai facut un lucru bun, crezi, dar eu sunt alergica la un ingredient si ma imbolnavesc grav, pot crede ca anume mi-ai luat acel tort, ca sa ma imbolnavesc. Bineinteles ca n-a fost asa, dar fapta e consumata si nu vreau sa te mai vad, deci nu imi poti explica. Dupa cum vezi, totul e subiectiv.
2. Karma nu exista, daca ai observat doar raul se intoarce, asta pentru ca ti-l autosugestionezi, daca faci bine nu te mustra constiinta, dar daca faci rau, da, si te astepti sa-l primesti inapoi, o sa-l primesti.
3. Daca o persoana te foloseste, departeaza-te de ea, oricum o sa te arunce la gunoi cand n-o sa mai aiba nevoie de tine. Bun nu inseamna naiv, prost, buni sunt si parintii cand nu te lasa afara ca ai teme de facut, sau nu te lasa la discoteca pentru ca e plin de oameni dubiosi.

| zurick a răspuns:

Tu nu intelegi ca asta nu vor oamenii?
''O persoana buna, amabila''=mancare de rechini
Oamenii vor persoane care le seamana, persoane care se prefac ca ar dori sa te ajute, dar care de impung pe la spate...
Ehhh asa-i lumea si de schimbat e cam greu, dar nu imposibil.Si eu ma intrebam de ce persoanele false sunt mai iubite simplu pentru ca suntem inconjurate de ele, iar persoanele care nu sunt ''un model'' vor fi etichetate ca ciudat (in sensul rau )
Mai eu nu cred in existenta karmei si chiar daca ar exista nu m-ar interesa.Eu fac ce simt nu ce-i corect ca na asa sunt eu mai (...)
Oricum de ce sa realizezi adevarul si sa suferi in loc sa nu-l stii si sa fii fericit? Chiar nu pot raspunde la intrebarea asta poate poti tu

| Dariusuu a răspuns:

În ziua de azi ajuţi o persoană alte 5 profită.
Trebuie să ştii la cine să dai importanţă, cei care vor să te folosească nu merită nimic din partea ta.

Cred (de fapt îmi place să cred ) că nimeni nu părăseşte acest univers fără să plătească ce a făcut.
Şi binele pe care-l faci, va fi răsplătit mai târziu prin persoane calde care vor intra în viaţa ta.

Nu va întârzia acest moment crede-mă.

| Lizzu a răspuns:

Te inteleg.E normal ce simti pentru ca traim intr-o lume asa cum e..nu asa cum am vrea sa fie si ar trebui sa fie.

--Eu iti dau un sfat. Fa in continuare bine si nu ura oamenii din cauza unor experiente neplacute cu unii din ei.
Spera in continuare ca nu toti sunt la fel.
Fa bine cand simti, fa-o pentru tine dar si pentru ei.

Daca persoana nu mai recunoaste binele facut si nu mai apreciaza, e treaba ei. Nu o ura.
Pur si simplu indeparteaza-te de ea si las-o cu viata ei.
Sa nu-ti para niciodata rau pentru binele facut. Nu e cazul.
-- Faci ceea ce simti si ce tine de tine, indiferent de urmari (daca esti apreciat sau nu). Asta e.

Eu cred ca facand bine celor din jur, oricat de mic ar fi binele facut, conteaza si ne dezvolta pe noi ca fiinte spirituale si inteligente ce trebuie sa fim happy

Asa ca fruntea sus si lasa amaraciunea. daca unii oameni nu stiu sa aprecieze, tu, in schimb, sa apreciezi intotdeauna binele primit atunci cand apare si sa-l recunosti.

Nu stiu daca exista karma sau nu. Pur si simplu fa ce simti fara sa fi influentat/a de karma.
happy

| Duucu a răspuns:

Karma nu există.În general,e doar vorba de circumstanțe și în special de persoanele din jurul tău.
E posibil ca atunci cănd ești dur să primești respect de la toți, să ai tot ce-ți dorești, sau ca și în cazul tău, dacă ești bun să-ți iei șuturi în...
Nu există vreo regulă în viața socială. Repet, totul depinde de circumstanțe.

| ErrorFound a răspuns:

Karam exista, dar probabil nu ai inteles-o.

Ideea este ca energia transmisa de tine prin vibratia gandurilor atrage si ea la randul ei acea vibratie, aflata pe aceiasi frecventa, dar nu in aceeasi cantitate.

Exista si unii oameni care oricat le-ai cere, nu pot fi deschisi la karma...dar asta nu conteaza. Aceia ori au avut probleme legate de sentimente, ori nu sunt receptivi din sine la vibratiile si undele emise de tine.

Fiinta umana este destul de complexa. Explicatia pentru faptul lca nu toti sunt receptivi este urmatoarea:
Fiinta umana este o intruchipare fizica a unei fiinte spirituale. Sentimentele au diferite frecvente, cele pozitive au frecvente mult mai inalte decat cele negative, astfel cele pozitive sunt putin mai greu de captat.
Si daca nici omul i nsine nu este deschis la astfel de frecvente(asemenea unui radio), nu le va recepta si nu va actiona in cunostinta de cauza.

Multi sunt capabili sa-ti recepteze starile negative dar nu si pe cele pozitive.

As mai avea ceva de spus, dar ma lungesc si am niste treaba. Daca mai vrei sa mai stii ceva intreaba-ma.

| Vvistula a răspuns (pentru ErrorFound):

Bla bla du-te in asia si practica yoga poate ajungi la iluminare...

| ErrorFound a răspuns (pentru Vvistula):

Ai vreo problema?

| Vvistula a răspuns (pentru ErrorFound):

Am niste pusti de asalt ce zici vrei si tu? Stai ca daca iti dau pusca tu faci rau si vine karma dupa tine.

| ErrorFound a răspuns (pentru Vvistula):

Ai gresit postarea.

| OOOLEOOO a răspuns:

"Arata-mi antrajul tau, si iti voi spune cine esti."

Inceteaza sa te victimizezi!

Daca anturajul tau te inseala/fura/minte e pentru ca si tu faci asta intr-un anume fel. Nu uita ca cine se aseamana se aduna, un hot va sta la masa un alt hot, perceptia lumii exterioare este o oglindire a cea ce esti.

Vrei sa schimbi lumea? Fii tu schimbarea pe care o vrei in lume, puterea exemplului este singura forma de educatie.

Iar referitor la viata... daca e rea sau buna...pana la urma tu decizi asta.

| Kalla a răspuns:

Daca esti bun ajungi in rai dar in nici un caz nu vei primi lucruri bune de la oameni. Poti sa fii bun si sa gandesti pozitiv toata viata, celorlalti nu le intereseaza.

| Vvistula a răspuns:

Daca esti crestina nu trebuie sa crezi ca exista karma, karman e doar pentru budisti si hinduiesit dar ca si yoga si altele din religiile orientale au fost mediatizata si oameni fiind necunoscatori au acceptat aceste lucruri si au inceput sa creada in ele chiar daca nu apartineau religiei lor si chioar daca contraziceau unele lucruri din propria lor religie. Deci banuiesc ca esti venita din Asia, am dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cele mai vechi timpuri si pana astazi, oamenii au reusit in viata calcand pe cadavre. Iar restul de 0.01 % care au reusit in viata fara sa faca lucruri oribile au reusit datorita norocului si in nici un caz al karmei. Daca ar exista karma atunci lucrurile nu ar sta asa cum stau astazi, uita-te-n jur. Observa ce fel de oameni au putere, bani si noroc. Karma nu are nici o legatura. Universul nu functioneaza pe legi spirituale, universul functioneaza pe legea haosului. Iar oamenii sunt jeguri, nu uita asta. Daca faci un bine cuiva sa stii ca il faci pentru tine, daca faci bine doar in speranta ca binele se va intoarce, te poti opri chiar acum. Nu exista karma si nu exista un principiu al echitabilitatii, o balanta invizibila care mentine un echilibru. Si e normal sa fie asa, din punctul tau de vedere tu esti centrul universului. Din punctul de vedere al universului esti doar o particula. Esti doar materie intre miliardele de galaxii, miliarde de planete, miliarde de fiinte...

Fa ce simti ca trebuie sa faci si impaca-te cu tine insuti dar nu astepta ca universul sa se modifice dupa bunul tau plac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Karma exista, faci bine primesti bine, faci rau primesti rau.Te inteleg si eu tot asa faceam, dar la un moment dat toti te ia de prost si ii mai tratezi si cu indiferenta happy Funda?:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti asa pentru ca asa esti tu, nu pentru ceilalti. Stii, cateodata anumite lucruri trebuie lasate in urma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alt pui care si-a scos capul din out si acum dardaie de frig. Te vei obisnui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Culegi doar ceea ce semeni.
Fii mai atenta pe viitor la semanat.
"nu am zis nimic de rau despre nimeni "
Mai gandeste-te.

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu e nici vina ta, dar nici a altora.
Daca nu-ti convine ceva si te intristeaza mai mult, schimba-ti anturajul.Si pana la urma...cand faci o fapta buna nu trebuie sa te astepti la nimic in schimb, ca doar de aceea se numeste fapta buna si nu interes.

| a3e6u9 a răspuns:

Karma se referă la cauză și efect în principal, dar nu înseamnă că dacă ești amabil, cei din jurul tău vor fi la fel.

Lumea e nedreaptă. Dacă nu accepți realitatea asta, vei avea mult de suferit.

Aud uneori povești cu patroni care se comportă urât și uneori, câte un angajat găsește câte o metodă ingenioasă de a se răzbuna. Când aud o poveste de genul ăsta, spun: e karma. Și reversul e posibil, adică dacă ești amabil, e posibil ca cineva să aprecieze asta și să-ți facă o surpriză plăcută.

| spy2o a răspuns:

Da,karma exista! La fel ca legea atractiei. Ofera fara sa astepti nimic in schimb! Undeva, candva binele care l-ai facut iti va fi rasplatit(nu neaparat de la persoana pe care tu ai ajutat-o). Oricine face rau poate avea o viata frumoasa...pana la un moment dat pana incepe sa plateasca.Sunt unii oameni care fura(politicieni de ex), care fac rau, care se pare cau o viata roz, dar asta doar privit din afara.Privit din interior nu este atat de roz totul. Poate nu sunt atat de fericiti precum par.Nu toate le merg ca pe roate. Uita-te la Nastase, la Becali, la Ceausescu.Nimeni nu pleaca de pe pamant fara sa platesca pentru greselile comise.Mai studiaza si legea atractiei.Tu atragi astfel de persoane, astfel de situatii cu gandurile tale, pesimismul dauneaza grav. Universul este condus dupa mai maulte legi.Ua dintre ele este legea corespondentei, precum in interior asa si in exterior. Legea coridosului spune ca atunci cand o usa ti se inchide alte doua se deschid."Nu incerca sa fii un om de succes, ci unul de valoare."-Albert Einstein

| Rooobi a răspuns:

De ce exista atata ura in lume? De ce exista atata invidie si suferinta? Pentru ca sistemul ne obliga sa uram fara sa ne dam seama, ne facem sa ne dorim sa fim ce mai buni fara sa ne pese de alti, sa ne pese doar de noi. De ce nu primesc oameni ce merita de la viata? Oamenii primesc de la viata rezultatul actiunilor lor, daca ajuti pe cineva nu astepta ca altcineva sa te ajute. Ajuta si vei fi ajutat, da si alti si vei primi si tu, say ceva de genu era, ideea e ca o sa primesti rasplata fie buna sau rea dar cand va vrea viata sa ti-o dea.

| unpustiobisnuit a răspuns:

Tind sa cred ca totusi karma exista

| danyz a răspuns:

Stiu ce spui.Si mie mi se intampla exact la fel.Nu sunt bun de dragul de a primi ceva in schimb doar ca asta este firea mea si nu o pot schimba.Nu sunt violent, nu adresez oamenilor injurii la adresa lor sau a persoanelor apropiate lor, nu recurg la bataie sau lovituri.Chiar daca imi sunt adresate injurii sau jigniri nu pot sa reactionez, ceva in adancul meu nu ma lasa, stiu ca nu este bine, ca l-as rani.Sunt bun cu ei in continuare si incerc sa remediez asa zisa,, problema'' chiar daca nu exista niciun motiv.Imi place sa ajut oamenii, sa le dau sfaturi si sa ii ascult.Fac donatii oamenilor nevoiasi mai ales in preajma Sarbatorilor.Niciodata nu am asteptat cine stie ce lucruri inapoi.Am vrut doar sa ma inteleg o data si pentru totdeauna bine cu toata lumea.Asta am vrut mereu nu imi doresc cine stie ce multumiri sau alte chestii. Vreau doar sa ma inteleg bine cu toata lumea si nu vreau ca lumea sa fie suparata si sa dea vina pe mine degeaba.
Si eu credeam inainte ca exista karma, dar se pare ca totul este doar o nascocire pentru a mentine echilibrul. Oamenii trebuiau sa inteleaga ca daca faci lucruri bune primeai inapoi tot lucruri bune. Daca toata lumea mergea pe principiul acesta atunci functiona deoarece nimeni nu iti putea face rau.Dar acum cand majoritatea sunt cum sunt nu exista asa ceva.

| AlexClAuDiU a răspuns:

1.Nu exista karma nici noroc ghinion sau ca tie scris sa se intample ceva asteas prosti
2.Cand faci un lucru bun nu trebuie sa astepti nimic de exemplu daca ai ajutat pe cineva cu ceva nu te astepta sa castigi la lotto sau sa devi milionar/a sentimentul ca ai facut ceva bun cost mai mult PS este doar parerea mea bafta apropo daca crezi intr-un lucru nu pierzi nu castigi nimic deci crezi mai departe in ce vrei karma sau... Bafta.

| DPaul a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu exista. Zilnic fac fapte bune, ajut oamenii si eu nu am fost rasplatit niciodata, nici macar cu lucruri nemateriale...

| CiprianAndronache a răspuns:

Cred că ar trebui să îți mărești universul, ca în povestea cu furnica care este singura ce crede că există altceva după orice barieră. Ar trebui să îți faci alte cercuri, alți prieteni din altă categorie a societății și apoi să înțelegi că oamenii sunt făcuți să primească, nu să ofere. Persoanele ca tine sunt foarte rare, ești specială dacă de obicei ajuți și nu ceri ajutorul. Însă hai să îți zic un secret ( ceea ce bătrânii spun mereu ) : roată se învârte, mai greu, mai repede, dar se învârte. Crede-mă că va veni și acea perioadă în care vei simți suportul tuturor, aprecierea tuturor! Cius