| Theo94 a întrebat:

Credeti ca exista manipulatori pe TPU, cei care raspandesc fake news, fac trolling, etc? Am inteles ca sunt pe diverse site-uri de stiri (sectiunea comentarii), forumuri, etc.

De ex. cei care (UNII) sunt de dreapta, anti occident, nationalisti, care sutin religia la modul extrem si o amesteca cu nationalism, care sustin ideologia comunista (de stanga, dar nu occidentala), ar lucra pentru rusi, cel putin cei din Europa de Est.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare vrea sa iti faca cunoscut modul de gandire,iar asta vine la pachet cu credinte,convingeri ridicole, cu toti le avem,cu toti avem prejudecati,facem generalizari,dar in mod pasiv,adica daca eu sunt antiimigratie nu ma duc sa impusc imigranti si sunt in mod pasiv contra,modul pasiv e ok,modul activ inseamna fanatism,nazismul,comunisul, facismul,misogismul,feminismul,misandria, religia, atente teroriste, rasismul si inca cate, din pacate fanatici sunt ignoranti, inchisi la minte si raman in credinta lor

| Theo94 explică (pentru RAY):

Da, ai dreptate, dar eu ma refeream la cei platiti sa faca asta.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Gasca nislon, irinel, danut sectele sunt afaceri piramidale, ei castiga pe membru adus, castiga pozitie + banii

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Te inseli. E un mit ca sectele mari acorda bonusuri pentru racolaj.

In primul rand le spune ca daca sunt buni crestini fac evanghelizare. In al doilea rand le spune ca daca vor sa ajunga-n rai trebuie sa fie buni crestini.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am spus ca stiu si ca cred

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Cei care isi ocupa cea mai mare parte a timpului lor pentru evanghelizare primesc bani de la secta de care acestia apartin. Acestia nu au un loc de munca laic. De obicei acestia nu au copii minori de crescut. In cadrul sectei sunt foarte laudati. Rampe de lansare in viata de pe pozitii de prestigiu mai bune in organizatia religioasa sau in secta din care acestia fac parte.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

în 15 Iunie | doctorandus a răspuns (pentru RAY):
Te inseli. E un mit ca sectele mari acorda bonusuri pentru racolaj.

In primul rand le spune ca daca sunt buni crestini fac evanghelizare. In al doilea rand le spune ca daca vor sa ajunga-n rai trebuie sa fie buni crestini.

ce sa mai cred

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

E o adevarata teorie in spatele evanghelizarii. Ceva asemanator celor de la isis. De exemplu aceste idei ancestrale actioneaza ca un drog foarte puternic. Islamistul crede ca daca se detoneaza va ajunge la allah cu fete virgine in timp ce crestinul crede ca va ajunge in rai. Astfel de oameni nu pot concepe viata fara sa se ancoreze in astfel de iluzii. Bonusurile banesti sunt ceva suplimentar. Evanghelizatorii amatori sau care dedica mai putin timp nu sunt platiti insa se multumesc cu iluzia unei vieti viitoare feerice intr-un viitor rai. E un fel de hipnoza in stare de veghe.

E foarte greu sau imposibil sa penetrezi sau sa distrugi conceptele unor astfel de persoane strecurand indoieli rationale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate că nu sunt să zicem plătiți ca mercenari ai cuiva. Dar mulți mi se pare mie că acționează ca niște persoane care au fost virusate cu viruși informaționali și îi propagă mai departe, fără să își dea seama de nocivitatea lor.

| doctorandus a răspuns:

Da, sunt unii naziști care se dau drept sataniști. Uite cum se pune problema: Cristoiu a fost investigat de SRI. Dacă scria din propria convingere, era dreptul lui legal. Dacă era plătit de serviciile sârbești pentru asta, era agent de influență și ar fi intrat la pârnaie.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu cred că sunt pe undeva, dar eventual răspunsurile lor au fost șterse și conturile lor la fel, sau așteaptă momentul potrivit să înceapă.

| Endoryus a răspuns:

La ce bun acesti "manipulatori" pe TPU cand majoritatea oilor inca se uita la TV? Sunt prostiti acolo, nu mai trebuie si aici asa ca stai linistit.

| Theo94 explică (pentru Endoryus):

Pe TPU si pe net in general sunt multi tineri.

| Endoryus a răspuns (pentru Theo94):

Stiu asta dar oricum, nu are nici o noima. Pe tineri ii doare de distractie. Ultima moda. Muzica de rahat. Baut, droguri, sex (nu ca ar fi ceva rau sexul.). Nu ai ce sa manipulezi aici, asa ca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manipulatori exista Oriunde.

Tine minte asta.

| Treachery a răspuns:

Eu sunt asa

| ignorantul2405351643 a răspuns:

Dap, dar nu i-am depistat încă.