| SimplyBlue a întrebat:

Credeti ca exista o alta viata dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu stiu. Nimeni nu stie.
Religiile spun ca da, oamenii cred sau spera, dar exact, nimeni nu stie, si este foarte bine asa.
Crestinismul si-a luat masuri de precautie condamnand grav crima si sinuciderea, dar cu toate acestea, daca nu ar mai exista niciun dubiu fata de viata de apoi, modul de viata actual s-ar schimba din temelii.
Crima nu ar mai insemna atrocitate iar sinuciderile datorate sigurantei fara niciun dubiu al unui alt plan al existentei dupa moarte ar pune in pericol chiar existenta speciei umane. S-ar intampla cu zecile de milioane pe an...
Cauta daca gasesti "The Discovery", de Charlie McDowell si Justin Lader.
Nota bene: Referitor la viata si complexitatea ei, nimeni nu stia acum 200 de ani ca exista o fiinta biologic, nemuritoare, a carei viata o ia de la capat, iar, si iar, deci orice, este posibil.
Eu zic sa speri...

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ştiu şi eu ce să zic...

| RAY a răspuns:

Vei canta pe un norișor o vesnicie, adio placeri, o sa traiesti un iad

| sierra1 a răspuns:

Pune intrebarea la secțiunea religie și o să ai un milion de da-uri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să vii la viață te-ai născut.
După ce ai murit nu te mai naști, ca să începi o ALTĂ viață.
Dar ai întrebat așa. Credeți? Unii preferă să creadă că există, ca să moară mai ușor. Rezultatul e acelaș, că crezi sau nu așa.

| SG1995 a răspuns:

As spune nu știu, dar gândește te nițel : tu ai contact cu lumea din jur prin intermediul organelor de simț.
Organele astea simți ca nu sunt independente, el funcționează odată cu organismul, cel mai important organ fiind creierul, el preia datele în stare sa brută, le analizează și le dă context. Nu astfel ești tu conectat cu lumea din jur.
Închide ochii! Ce vezi? Nimic! Imaginează-ți ceva! Ce vezi? O copie a realități bună fizice creată bună de memorie.
Imaginează-ți acum că am ești doar un creier într-un borcan, nu niciun organ de simț și nu ai contact cu realitatea, știi cine ești, știi că te afli în borcan, dar nu poți sa vedea, auzi, atinge, dar vorbi cu nimeni. Acum imaginează ți exact aceeași chestie doar că ai alchzeimer și nu îți mai amintești nimic.
Cam așa ceva e și moartea. Creierul spune stop la funcții, până și conștiința se oprește.

| blairelovesmusic a răspuns:

Da. Există. Există multe.

Bineînțeles. Din perspectiva mortului sau din perspectiva viilor?
La ambele răspunsul corect este unul singur: da.
Întrebarea pe care vrei să o pui, de fapt, este: Sub ce formă există?

| SimplyBlue explică:

Multumesc.