| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca fiecare om are un destin cert care nu poate suferi modificari?
In acest caz ce veridicitate mai are,, liberul arbitru,,?

Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Liberul arbitru reprezinta drumul si deciziile pe care noi singuri le facem, iar din moment ce noi le alegem atunci nu mai exista destin, ci destinul este creat de catre noi însine si nimeni altcineva. Acum depinde de care parte esti tu cea a destinului sau liberul.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Din punctul meu de vedere cred ca in viata ai mai multe cai de a alege ce vrei sa faci in viata si fiecare drum este intr-un anumit fel.
Daca ai ales un drum vine cu anumite chesti daca ai ales altul ai alte chesti pregatite.

| sabin89 a răspuns (pentru Freya1):

"...ai alte chesti pregatite" - Poate că nici alea nu sunt pregătite, ci vin si ele... după cum se întâmplă.

| Freya1 a răspuns (pentru sabin89):

Pai eu zic ca pur si simplu in functie de ce drum alegi ti se intampla lucurile care sunt predestinate pe acel drum.
Ca si cum ai merge cu masina si ai alege o scurtatura drumul acela poate sa fie perfect si bun pentru ca a fost facut asa sau e mai plin de gropi si sa iti distrugi masina. Daca mergi pentru prima oara pe el nu ai de unde sa stii ce te asteapta si cum va fi mai in colo

| Crackman a răspuns:

Fiecare are o annumita misiune pe pamand. in cazuri acea treaba este finalizata de altcineva ( interventie cum zici tu ).

| Steregoi a răspuns:

Omul nu e predestinat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are sens decât dacă alegerile și liberul arbitru se întâmpla înainte de a te naște. Cum ar fi: ești tu spirit sau energie pura, bine mersi, iar la un moment dat hotărăști ca ai vrea sa ai o anumită experiența. Atunci faci "o magie", energia vibrează la o anumită frecventa si formează toată materia care e necesară sa te facă pe tine și te naști. Ai prins ideea. Ar fi un scenariu frumos și singurul care sa le cuprindă pe amândouă.

| Uxellodunon a răspuns:

Nu poti modifica ceva care nu s-a intamplat inca