| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că în ziua de azi cresc ratele de deficiențe/boli/afecțiuni mentale? Nu îmi dau seama, pentru ca in acelasi timp sunt mult mai cunoscute de oameni, deci multi se autodiagnosticheaza, plus mai e si ipoteza ca devenim mai slabi mental. Nu stiu, greutati sunt si in ziua de azi, nu zic ca nu, si au fost mereu, nu as putea spune ca e mai usoara viata acum decat era acum zeci sau sute de ani, sunt multi factori si nu vreau sa judec. Dar de ce stim toti persoane care spun ca au ba depresie, ba anxietate, ba bipolaritate si asa mai departe? Multi din diagnostice facute de ei, ori ca e cool(nu ar trebui sa fie), or ei chiar asa cred. Suntem noi ca oameni mai slabi mental? Sau sunt vremuri mai grele? Sau e din cauza ca acum cunoastem aceste probleme mai bine? Nu neg ca multi chiar au aceste afectiuni, dar e suspect si ingrijorator cat de multi sunt, parca esti ciudat daca NU ai acum.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca faci pe psihiatrul, cu un simplu search pe google descoperi ca ai 50 de afectiuni dintre care cel putin jumatate sunt capitale.

Faptul ca omanii isi pun singuri diagnostice poate fi din mai multe motive, de cele mai multe ori cauta compasiune si confunda lenea cu depresia, lipsa de chef cu anxietatea si fricile normale pe care toti le avem cu fobiile. Imi pare de-a dreptul amuzant ca au inceput sa se prezinte in tot felul de descrieri online cu afectiuni pe care ei singuri le-au stabilit.

Cat despre intrebarile tale.

Dar de ce stim toti persoane care spun ca au ba depresie, ba anxietate, ba bipolaritate si asa mai departe?
Ti-am zis mai sus, le scot la inaintare ca motive pentru alte defecte care le au. Oamenii care chiar se confrunta cu asa ceva nu au nevoie se se prezinte ca fiind, gigel, 25 de ani, depresiv.

Multi din diagnostice facute de ei, ori ca e cool(nu ar trebui sa fie), or ei chiar asa cred. Suntem noi ca oameni mai slabi mental?
E drept ca lumea moderna vine cu incercari unice in istorie insa avem un standard de viata mai ridicat ca niciodata, nu cred ca frica de a fi parasit de iubit/iubita sau frica de seful de la lucru sunt mai periculoase decat frica de moarte sau de faptul ca nu o sa ai de mancare...frici cu care oamenii s-au confruntat timp de mii de ani.

Sau sunt vremuri mai grele?
Economic vorbind, traim cele mai bune vremuri din istoria umanitatii. Saracia la nivel gloal este la cele mai mici cote inregistrate vreodata.

Sau e din cauza ca acum cunoastem aceste probleme mai bine?
E din cauza ca acum se testeaza si se fac statistici. Acum 100 de ani nu avei mijloacele tehnologice necesare de a diagnostica toate a afetiunile sau nu erau cunoascute. E clar ca daca compari o perioada in care nu se tineau statistici cu una ca cea din ziua de azi in care se tin, rezulta ca acum ai ami multe cazuri. Aceiasi situatie e valabila si daca te pui sa compari anii 2000 cu anul 2020. Exista afectiuni care variaza in functie de anumti factori, gen depresia care a crescut dupa 2008 din cauza crizei financiare, dar in multe cazuri in ziua de azi ai mai multe cazuri epntru ca testam mai mult si ami multi oameni au acces la servicii medicale.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suntem noi ca oameni mai slabi mental?
Nu.
Sau sunt vremuri mai grele?
Nu.
Sau e din cauza ca acum cunoastem aceste probleme mai bine?
Nu le cunoaștem mai bine,

| aumih16 a răspuns:

Pai nu stiu! probabil!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca cred? Chiar am si vorbit cu un bolnav mintal alaltaieri. Cel mai ingrijorator este ca unii umbla liberi printre noi si nu vor sa accepte ca au probleme, nu vor sa se interneze la spital si sa fie tratati. Se cred normali dar se vede ca nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista om fara afectiune mentala daca asa judeci lumea. Dar daca judeci altfel ai intelege ca afectiunile mentale nu exista, sunt doar niste notiuni inventate din care se fac bani.

| Cksihja a răspuns:

Mulți sunt intoxicați cu plumb, nu toate bolile mentale au cauze genetice unele fiind cauzate de factori de mediu. Până s-a descoperit că plumbul e toxic a trecut un timp iar corupția a contribuit la acest lucru.

| sadrian46 a răspuns (pentru Cksihja):

Cine decide că X este bolnav? Dacă nu ești normal. nu rezultă de nicăieri că ești bolnav mental. Poți fi excentric. Dacă am gândi și ne-am comporta toți la fel ar fi iadul pe pămînt. Sau raiul în care în se întâmplă nimic de atâta fericire.

| Bluestar15 a răspuns:

Exista cateva cauze ale cresterii ratei afectiunilor psihice.In primul rand, oamenii de azi nu mai cred in existenta sufletului si nici la biserica nu prea mai merg, ori neurostiinta arata ca omul are o nevoie fireasca de ritual, iar cand omul refuza ritualul religios, va dezvolta alte ritualuri, dar de factura nociva (si astfel ajunge la ocd, Tourette, tulburari de impulsivitate si tot asa).Un alt motiv e dieta foarte proasta si stilul de viata: evident ca daca bagi alcool, fumez, te droghezi (chiar si ocazional), bagi cafea pana nu mai poti, mananci doar de la fast food etc. organismul va avea de suferit, lucru care afecteaza in mod direct sistemul nervos. Alt aspect: societatile vechi erau organizate in jurul unor valori, al unui sens al existentei etc., pe cand astazi multi oameni nu mai dau importanta sensului vietii, valorilor etc. ci traiesc intr-un hedonism idiot si intr-un materialism care evident ca duce spre afectiuni psihice. Izolarea de comunitate e un alt motiv (ganditi-va cati lucreaza 8-12 ore intr-un birou, apoi merg obisiti acasa unde locuiesc singuri si a doua zi o iau de la capat), pe cand in vremurile mai vechi erai integrat intr-o comunitate, lucru care conta foarte mult in privinta starii tale psihologice.Alt motiv: vaccinarile din ce in ce mai numeroase.Vaccinarile produc numeroase efecte adverse, printre care encefalopatii (care provoaca simptome asemanatoare autismului), anxietate, depresie si multe altele, asa incat cu cat intr-o tara populatia se vaccineaza mai mult, cu atat apar din ce in ce mai multe afectiuni psihologice (a se vedea numarul de cazuri de autism in SUA in anii '60, cand se faceau putine vaccinuri si in 2020, cand numarul de vaccinuri si de tulpini de virus per vaccin au crescut semnificativ, asa incat 2% din americani au o forma de autism, pe cand in tari ca Arabia Saudita autismul e aproape inexistent). Stresul asociat stilului de viata e si el un factor principal al aparitiei afectiunilor psihice.Cati oameni mai merg in parc, la pescuit sau fac alte asemenea activitati relaxante? Majoritatea fie merg in club, fie pe stadion, fie stau la televizor si urmaresc stirile alea care streseaza in ultimul hal, fie se joaca excesiv pe computer etc. Ei bine, toate astea stimuleaza arderea de dopamina, serotonina, norepinefrina si adrenalina, asa incat creierul efectiv se uzeaza si se consuma, dupa care oamenii se mira ca ajung la depresie, la anxietate, la stres excesiv sau mai stiu eu la ce anume.Totodata, unele cauze fiziologice (spre exemplu infectii precum helicobacter pylori - bacterie pe care 50% din populatia lumii o are in acest moment) pot cauza anxietate, depresie, ocd sau alte afectiuni psihice.In schimb, cand un om lucreaza la toate aceste aspecte va vedea o diferenta uriasa in viata lui.O spovedanie si un pic de rugaciune zilnica, mers la medic pentru cauze fiziologice ale afectiunilor psihice, sedinte de psihoterapie, remedii homeopate prescrise de un medic specialist, indepartarea de stres si de activitati stresante sau care stimuleaza excesiv, dobandirea unui stil de viata sanatos, evitarea izolarii etc. toate acestea puse impreuna vor face o diferenta uriasa in viata omului.