| Theo94 a întrebat:

Credeti ca kim il sung/ir sen, primul lider comunist din Coreea de Nord ar fi furat identitatea lui Kim Kyung-cheon un lider militar activist independent?
Kim il sung i-ar fi furat identitatea dupa moartea sa.

"Kim Kyung-chon (Korean: 김경천; Hanja: 金擎天; June 5, 1888 – January 2, 1942) was a Korean independence activist and military leader. Several sources believe North Korean leader Kim Il-sung stole his identity after his death"

https://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Kyung-cheon

"Controversy surrounds Kim's life before the founding of North Korea, with some labeling him an impostor. Several sources indicate that the name "Kim Il-sung" had previously been used by a prominent early leader of the Korean resistance, Kim Kyung-cheon."

https://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Il-sung

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De la coreeni te poţi aştepta la orice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Identitatea civilă, poate, dar stilul nu. Acesta îi aparține.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Tot ce e posibil.

| TristanTzara a răspuns:

Cel mai probabil nu.
Ambele surse sunt de pe wikipedia. Iar sursa primului citat e un ziar sud-corea oarecare, care articole despre tehnici pentru a evita pierderea părului și alte articole banale, deci nu e o sursă foarte de încredere.

Cea de a doua sursă e o carte despre Corea de Nord pe care dacă o verifici minționează acest lucru doar ca un zvon.

N-ar trebui să crezi toate lucrurile din media despre Corea de Nord, precum ideea că Coreenii nu cred că liderul lor ș-ar face nevoile. E important să iei în considerare că majoritatea acestor idei provin de la media Coreei de Sud care este încurajată de către guvernul sud-corean pentru a împirdica numărul suporterilor Piunjangului din sud.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Propaganda_in_South_Korea