| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca oamenii sunt fiinte spirituale?

Este posibil ca in viitor sa se gaseasca dovezi in aceasta privinta?

24 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu, spiritualitate e o reminescenta a perioadei in care stiinta nu putea explica anumite fenomente asa ca oamenii s-au indreptate spre explicatile pe care le puteu inventa. daca fulgera..trebe sa fie zeus, vine un val mare.e suparat Poseidon etc. Ateismul este in crestere la nivel global de ani de zile, in 100-200 de ani credinciosii vor fi ca si indienii nativi americani...cativa prin cateva locatii izolati in comunitati de ale lor.

Deja cunoastem cam toate particulele si subparticulele din univers, daca iesea ceva in tine dupa moarte s-ar fi vazut pe ceva aparate.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

De acord cu o parte din ceea ce spui, dar particulele (fiind bucati mici de materie) nu pot constitui explicatii pentru fenomene non-materiale. Este ca si cum ai compara mere cu pere. Adica, daca chiar ar iesi ceva din tine dupa moarte, in orice caz nu ar fi iesit o particula sau altceva material, observabil.

Fizica cuantica pare a fi singura care ar putea avea raspunsuri la asemenea intrebari.

| Holiday a răspuns (pentru RoCkKiD):

"...in 100-200 de ani credinciosii vor fi ca si indienii nativi americani..."

Am dubii ca va fi asa. Se fac prea multi bani pe seama fraierilor pentru a se renunta la afacerea asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă-mi te rog un exemplu de fenomen non material.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Evenimentele din univers au sens atunci cand se poate observa efectul sau cauza lor.
Cand nu poti observa nici cauza si nici efectul unui eveniment, el nu exista. Ce rost are sa te incapatanezi si sa sustii ca exista?

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu sustin ca exista.

Da, pentru noi nu exista. Nu putem observa asa ceva din pricina limitarilor tehnologice si cognitive. Doar viitorul poate avea un raspuns.

Cum zicea si Nikola Tesla, "Ziua în care știința începe să studieze fenomenele non-fizice, va face mai multe progrese într-un deceniu decât în ​​toate secolele anterioare ale existenței sale".

| RoCkKiD a răspuns (pentru Holiday):

O sa depinda mult de cum va evolua educatia si saracia la nivel modial, dar daca nu vor mai fi razboaie si va continua trendul cu privire la scaderea nivelului de saracie concomitent cu cresterea nivelului de educatie e doar o problema de timp. In europa procentajul de credinciosi o sa scada drastic mult mai repede. Vor mai ramane bastioane de tari mai credincioase dar doar in europa de est si Italia.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu nu tot asta am zis?

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Cred ca da. Este interpretabil de la persoana la persoana.

| RAY a răspuns:

Tu confunzi stiinta cu credinta, a crede nu ai nevoie de dovezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Definește ființele spirituale și pe cele ne spirituale.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

La asta nu m-am gandit...

| Celcestietot a răspuns:

Omenirea evolueaza. Daca nu o sa apara vreun al Treilea Razboi Mondial in curand probabil ca vom afla asta.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

De acord!

| mudokins78 a răspuns:

Daca organismul nostru functioneaza la o frecventa de 82 Hz.fa tu socoteala mai departe.

| FreddieM a răspuns:

Da, eu cred ca noi oamenii suntem compusi din corp fizic si corp energetic (spiritual pentru tine). Cercetarile oamenilor de stiinta au reusit sa cantareasca greutatea energiei care paraseste corpul persoanei decedate, cam 18 grame, deci sunt bine directionati pe calea adevarului.

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

18 grame la 100 de kg este în eroarea de măsură a cântarului. Nu există cântar atât de precis care să cântărească 100 de kg, pe care să pui muribundul să vezi că au plecat 18 grame. Iar dacă ar pleca atâtea grame de energie, ai putea face cu acea energie o bombiță atomică, ceea ce ar fi interesant. Deci, fake news.

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

Chiar comic raspunsul tau, daca faza cu cantarul e unica ta perplexitate in istoria asta. Dar apreciez raspunsul in inocenta lui.

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Așa cum folosești neologismele, am o impresie despre dta. Dacă o exprim cu voce tare, pierdem prietenia de pe TPU, posibilă chiar și între mine și dta. Bufnițele nu sunt ce par a fi.

| FreddieM a răspuns (pentru FreddieM):

Reactia mea a fost sincera, creata de raspunsul tau. Scuze daca am fost interpretat eronat. Pace?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde la ce te referi, ceea ce ai spus are mai multe înțelesuri

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la spirit ca la partea imateriala, nemuritoare a ununi om.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În cazul ăsta, da

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Partea nemuritoare este structura care transmite viața la urmași, și este foarte materială.