| Angeloxd a întrebat:

Credeți că omul se poate naște de mai multe ori? In alte corpuri evident

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum nu vad sensul existentei,nu vad nici sensul vieții de apoi indiferent de forma,fără noi sau cu noi universul era la fel, chiar și sensul unui creator este inutil, o sa cantam în ceruri? Ca ne vom reîntâlni cu cei morți? Câți au murit pana acum? Sunt basme, adevărul este ceva de care toată lumea fuge, fugim de el prin a crede în minciuni, credințe tâmpite, cei care accepta realitatea mereu au fost prigoniți, ca majoritatea sunt oii care urmează turma.

| Frank51 a răspuns:

Nu pot să cred asta pentru că nu are logică. Trăiești și apoi mori, ăsta e cursul vieții, restul sunt basme și iluzii la care omul speră toată viața, ca să nu stea în depresie de frică.

| Angeloxd explică (pentru Frank51):

Poate Dumnezeu îți dă mai multe șanse :d

| Frank51 a răspuns (pentru Angeloxd):

Nu am înțeles, poți reformula?

| Angeloxd explică (pentru Frank51):

Poate îți dă șansa daca ai greșit într-o viață să o repari în alta.

| Frank51 a răspuns (pentru Angeloxd):

Nu există greșeli. Ceea ce faci pe parcursul vieții nu este o încercare, un concurs, nu poți sa câștigi sau să pierzi în viață, e neutru. Deci nu ai ce să repari.

| Zuzu1991 a răspuns:

Posibil
DAR
ideea de reincarnare e una dintre cele mai urate imbecilitati din lumea asta, pentru ca anumite religii (Hindu am impresia) se folosesc de ea la greu, si din cauza asta, pentru ca li se spune ca saracia si greul pe care il sufera in viata asta e pentru ca au facut ceva rau intr-o viata anterioara, se produc oameni letargici, care NU VOR SA TRAIASCA, pentru ca nu vad nici o solutie de viata, ca doar asa le spune religia

| Werrich a răspuns:

Da, cu siguranță.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu cred in așa ceva.

| Floridori a răspuns:

Intr-un Univers cu infinite posibilitati ar fi greu de crezut ca avem o singura sansa, daca am gandi din punct de vedere spiritual.Dar daca gandim logic, indiferent ca am avea o sansa sau 10, care ar fi scopul final al acestora? Ar avea sens sa ai mai multe sanse daca ar exista un scop final, dar daca nu exista, ar fi doar un ciclu nesfarsit si inutil.

Biologic vorbind, tot greu de crezut ar fi conceptul ca o noua fiinta s-ar dezvolta doar pentru ca un suflet care deja a trait are nevoie de o noua carcasa.In plus, popupatia lumii creste tot timpul.De unde provin acele suflete noi?

Cel mai probabil suntem doar o intamplare din acel Univers cu infinite posibilitati care a permis ca biologic sa se poata dezvolta si sa poata evolua niste organisme vii.

| NotNamed a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil, nu avem de unde ști.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă crezi asta, da. Dacă nu crezi asta, nu. Nu există dovezi că afirmsția mea favorizează vr-un grup din cele două.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu

| Anonimul151 a răspuns:

Nu stiu ce raspuns sa dau la aceasta intrebare, nu pot da un raspuns de genu da sau nu pentru ca nu stiu raspuns la intrebare.Eu cred ca nimeni nu are raspunsul deoarece, nu stim ce se intampla dupa ce vom muri. Poate ne vom renaste dar intr-un alt corp, si intr-o viata complet noua.Raspunsul la intrebarea aceasta il stie doar Dumnezeu, este singurul care stie raspunsul multor intrebari pe care fiecare dintre noi le punem.Am vazut nulte raspunsuri la intrebarea pe care ai pus-o dar mi se par cam ciudate.Am zis sa raspund si eu, pentru a putea sa te ajut pe tine dar probabil si pe altii.

Sper ca te am ajutat cu acest raspuns.

| sabin89 a răspuns (pentru Anonimul151):

"Sper ca te am ajutat cu acest raspuns." - Chiar crezi că avea nevoie de ajutor? A pus şi omul o întrebare ca să mai filosofăm şi noi un pic, să ne dăm cu părerile.

| tonyc7 a răspuns:

Foarte greu de crezut asa ceva, insa avand in vedere ca traim intr-o lume in care orice e posibil (din moment ce omenirea, de-a lungul existentei ei, a fost martora a tot felul de evenimente si fenomene care de care mai spectaculoase si mai uimitoare), e si asta o probabilitate (extrem-extrem de mica, ce-i drept, dar nu putem spune ca ea nu poate exista). E posibil sa existe si alte lumi pe care noi nu suntem capabili sa le percepem in lumea aceasta iar lumea aceasta, pe care noi o stim acum, sa fie doar o etapa dintr-un curs mult mai lung de care nu avem habar.
Raspunsul precis la aceasta intrebare nu-l poate sti decat Dumnezeu! De aceea e si indicat sa credem in El!

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu. Odata ce mori, mort ramai.

| Freddie23 a răspuns:

Uita-te la un lan de grâu sau o tarla de porumb, crezi ca se reînplanteaza la randul lor in alte plante? Daca da atunci ai raspunsul, daca nu atunci iar ai raspunsul

| Gusticel a răspuns:

Da. Ne reincarcam in copiii nostri, eu asa cred

| Valeennavoleena65 a răspuns:

Da,cred

| ImJack a răspuns:

Eu cred în teoria a mai multe universe suntem suflete organice... Murim și ne transferam în alt univers...

| ahselly a răspuns:

Chiar si in acelasi corp se poate doar ca in conditii speciale totusi precum un ritual şamanic numit "speiş din ala blanao"