| RAY a întrebat:

Credeti ca persoanele care nu sunt ca majoritatea nu merita sa traiasca?

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, nu cred.
"Diferit" nu înseamnă "rău".
Toţi avem (sau cel puţin ar trebui să avem) dreptul la viaţă.

| RAY explică (pentru NOname):

Corect asa e

| NOname a răspuns (pentru RAY):

...poate cu excepţia hitlerilor, pedofililor şi a altor demeni şi criminali, care au distrus vieţi (dar e o părere pur subiectivă, personală, şi nu ţin să o impun nimănui).

| MMihai a răspuns:

Credeti ca persoanele care nu sunt ca majoritatea nu merita sa traiasca?=
=reformulează mai concret întrebarea, că nu înțelegem, ce vrei, să întrebi.

| onasis1961 a răspuns:

Ce are una cu alta! Fiecare are o singura viata, asa ca o treieste cum crede de cuvinta.

| RAY explică (pentru onasis1961):

Daca ai sida nu-i cum vrei tu viata

| Ofiintă a răspuns:

Buna,
Toata lumea are o sansa la viata!
Nu noi decidem cine merita sau nu sa traiasca, ci Dumnezeu cel care ne-a creat!

| Yumiii a răspuns:

Nu noi am dat viata oamenilor, deci nu le-o putem lua. Sa fii diferit, e un lucru bun.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, toti merita sa traiasca pana dovedesc contrariul. laughing Adica un violator care tocmai a iesit de la parnaie violeaza iar, ce rost are sa fie inchis? Ai vazut cazul ala cu femeia ciopartita? Ei, daca acel nene ar fi fost omorat, lumea era mai buna. Cu criminalii, pedofilii, sau orice specimene dereglate mintal, la fel.

| sublime89 a răspuns:

In niciun caz. De unde si ideea asta? laughing

| RAY explică (pentru sublime89):

Eu asta vad, cei slabi sunt calcati in picioare de cei puternici

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Ok, "cei slabi" nu trebuie neaparat sa fie si cei minoritari. Sau cei puternici majoritari. Si pana la urma, cum definim ce e slab si ce e puternic. Crezi ca ce e diferit e slab? Eu nu as zice asta. Fara oameni diferiti omenirea nu ar fi progresat deloc. N-ar fi venit nimeni cu nimic nou.

| RAY explică (pentru sublime89):

Cand spun nu ma refer la propiu si la cei care au un aspect mai diferit fizic sufera de o boala sunt o minoritate

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Pai daca o iei asa, cei slabi reprezinta majoritatea, deci?

| Lizzu a răspuns:

Toti meritam sa traim asa cum traim.
Iar inegalitate?

| suffarstar a răspuns:

Cred ca toti oamenii ar trebui sa fie sociabili indifirent de conceptii. Daca un om nu se poate integra in societate inseamna ca ori are probleme de comportament ori este timid. Conceptiile nu ar trebui sa fie bariere intre oameni. Suntem diferiti, gandim diferit. Un om trebuie sa fie sociabil, sa interactioneze cu toata lumea, nu numai cu cei ce gandesc fix ca el. Bineinteles, asta nu inseamna ca trebuie sa fi prieten cu cei ce sparg case sau trag iarba.

| OOOLEOOO a răspuns:

Odata ce nu faci parte din turma de oi esti privit ca un lup.

Odata ce esti privit ca un lup turma de oi se va feri de tine, se va teme de tine, te va ignora fiindca nu te comporti ca ei.

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

De ce crezi ca am pus intrebarea asta?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Sune-mi tu

| fuzzer a răspuns:

E clar, cei slabi sunt calcati de catre cei puternici.Ca si expresia,"ucide sau vei fi ucis", dar fiecare om are dreptul la viata, cine suntem noi sa spunem asemenea lucruri? Fiecare traieste cum crede de cuviinta, mai moral, mai putin moral, dupa cum il duce mintea pe fiecare.

| RAY explică (pentru fuzzer):

Care e solutia pentru cei slabi repet ei nu sunt slabi asa i crede cei puternici

| fuzzer a răspuns (pentru RAY):

Ah,tu vorbesti de niste mentalitati diferite.Adica cei outernici ii considera slabi, pe niste oameni care de fapt nu sunt slabi.Ce logica are asta pana la urma? Si ce solutie ar trebui sa existe?

| RAY explică (pentru fuzzer):

Nu stiu, o solutie ar fi integerarea lor in socitate acceptarea lor

| fuzzer a răspuns (pentru RAY):

Ar fi o solutie, sau sa nu mai existe atatea prejudecati ca astea duc la diferente.

| RAY explică (pentru fuzzer):

Da asa e

| Maxim96 a răspuns:

Merita,toti oamenii ar trebui sa fie egali.

| Mișika a răspuns (pentru Maxim96):

Dar sunt egali?

Răspuns utilizator avertizat
| ImmortalQueen a răspuns:

Buna.
Evident ca merita, ce legatura are asta cu viata? Fiecare e diferit in felul sau (fie ca este intr-un mod mai exagerat sau nu).
Acum depinde la ce te referi la tu mai exact, dar oricum ar fi nu se pune problema asa O.o.
Pa, pa.

| Angie95 a răspuns:

Ce intrebare! Daca am fii toti la fel, cum ne-am mai deosebi unul fata de celalalt?
Toti avem o personalitate proprie. Plus, e bine sa fii diferit!winking

| RAY explică (pentru Angie95):

Nu la asta m-am referit

| Mișika a răspuns:

Merita sa traiasca atata timp, cat tin pentru ei ceea ce fac, nimeni nu se leaga de ei, si nimeni nu le face nici un rau, personal nu le-as face, aici ma refer la anumite categorii (Cei cu mutatii genetice, cu afectiuni psihice, bolnavii de boli incurabile, homosexualii, etc.), cei bolnavi psihic, care nu au constiinta propriilor actiuni, trebuie tratati diferiti si deci, tolerati, ajutati. Am sa concretizez subiectul, homosexualii merita sa traiasca, cine suntem noi, cine sunt eu sa hotarasc cine sa traiasca si cine nu?, vreau sa spun doar atat, printre functiile organismului uman, gasim functia de reproducere, homosexualii nu respecta aceasta regula, prin urmare nu urmaresc perpetuarea speciei, fapt care personal nu mi se pare normal. Nu am nimic cu ei, iar efectele psihologice ale actiunilor acestora, eu cred ca sunt demne de atentie, nu am nimic ca omul este homosexual, dar atata timp cat el nu alearga prin public strigand ca este iar toti trebuie sa respectam acest lucru, atata timp cat nu ii vezi mozolindu-se pe strada printre copii, nu am nimic cu el daca face ce vrea cu viata lui in discretie si asta nu ii afecteaza pe ceilalti, merita sa fie tolerati, dar nu mai mult. Se ajunge prea departe cu aceste lucruri, si nu ar trebui.

| Kyou a răspuns:

Ete na! De unde ai scos asta? Intr-un fel, toata lumea merita sa traiasca...defapt nu chiar dar conteaza perspectiva. Depinde totusi si la oamenii la care te referi de fapt. Cei care isi bat joc de viata, nu mai are rost s-o traiasca, avand in vedere ca n-o apreciaza.,, persoanele care nu sunt ca majoritatea'' nici eu nu-s ca majoritatea, sau cel putin nu ca cei de langa mine, dar stiu ca mai sunt si zapaciti ca mine pe lume, si meritam sa traim. Fiecare traieste cum poate.

| AGoofi a răspuns:

Toţi avem dreptul să trăim.