| LordBolton a întrebat:

Credeti ca razboiele au si o parte buna? adica datorita lor n-am dezvoltat.de exemplu in evul mediu cand arcasi nu prea aveau ca sa strapunga armurile grele ale cavalerilor, au descoperit praful de pusca, medicina a progresat datorita ranilor provocate de armele de foc doctorii cunoscand mai bine corpul uman...deci ce credeti razboaiele sunt pe langa rele si bune? ne fac sa progresam?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Dupa parerea mea acum, razboaiele nu mai sunt bune, nici in trecut nu au fost, dar prin minune acestea au ajutat la evolutia armamentului si medicinei.Acum razboaiele sunt de folos doar pentru a ocupa/a pierde noi/vechi teritorii si pentru a duce tehnologia pana la imposibil.
Uite de unde a aparut medicina:
http://ro.wikipedia.org/......icin%C4%83
Aceasta s-a dezvoltat de-a lungul mileniului I dar in razboaie s-a dezvoltat destul de putin, dupa parerea mea.
Stii jocul Assasin's Creed Revelations? Acel joc(ca si Assasin's Creed Brotherhood sau 3) se bazeaza pe fapte reale: praful de pusca a fost descoperit in timpul anului 671, un amestec exploziv de substante(colofoniu-numit si sacaz-, sulf si salpetru-azotat de potasiu-). Această substanță inflamabilă (azotatul de potasiu)ardea și în apă, fiind o armă de temut în apărarea Constantinopolului fiind folosit mai ales în luptele navale contra musulmanilor.
Se presupune că chinezii deja în secolul XIII au folosit bombe umplute cu praf de pușcă.(de aici vine si ideea cu bombele in Assasin's Creed).
Azi este praful de pușcă folosit numai pentru fabricarea rachetelor destinate focurilor de artificii.
Sper ca ai inteles ca toate evolutiile importante au avut loc in afara razboiului, nu in timpul sau.Doar stii ca stiinta se bazeaza cel mai mult pe presupuneri.
Funda? :-)

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"...ne fac sa progresam?"

Dar cu ce preț...

| LordBolton explică (pentru NOname):

Totusi azi ar trebui un razboi ca in curand vom ajunge prea multi pe planeta...

| NOname a răspuns (pentru LordBolton):

Nu cred că e cazul.
Într-adevăr, suntem prea mulți, dar nu consider că războiul este o soluție (deși în viitor, tocmai din cauza înmulțirii haotice, un război, poate unul biologic, pare inevitabil).

http://www.tpu.ro/......-miliarde/

| Alphawolf a răspuns:

Razboaiele nu au nicio parte buna, acel progres datorat razboaielor este mai mult o iluzie, adevaratul progres este pe timp de pace. Pacea ofera progres in toate directiile, sunt bani, timp, personal, etc.
Razboaiele distruge tehnologie si informatie. Pe timp de razboi este un fel de involutie, se pierd minti stralucite, se pierde cunoastere, razboaiele nu ne dau(eventual rani, dureri), ele doar ne iau din ce avem, ne intorc in "timp".

| Dreamer a răspuns:

Praful de pusca a fost descoperit din greseala de chinezi, nu pentru ca sagetiile nu dadeau randament. Crede-ma dintr-un arc lung englezesc, intins la maxim...chiar si cu varf de obsidian penetrai armuri. Si chiar si dupa ce au aparut primele pistoale, arcurile inca au fost folosite pentru ca erau mult mai fiabile si mai rapide. Primele pistoale iti explodau si ramaneai fara degete sau te lasau orb.
In legatura cu medicina, cele mai mari merite le are in primul rand Leonardo Da Vinci. Medicina a progresat o data cu razboaiele, precum un hotel din Constanta se va umple vara....este inevitabil, sunt in corelatie medicina si armata. Razboaiele nu ne fac sa progresam, poate doar dpdv militar, in schimb ne salveaza de saracie. Daca in lume nu ar fi razboaie, nu ar muri oameni...atunci am fi prea multi pe pamant si ne-am chinui toti.

| LordBolton explică (pentru Dreamer):

Cu varf de obsidian? nu de badrock?

| AlinaCurca a răspuns:

Nu, nu cred ca razboaiele au si o parte buna. De fapt, ai pomenit de asa zisele progrese, gandeste-te cat de mult a fost data Europa in spate dupa cele doua razboaie si ce mult a avansat SUA, care, desi a participat, nu a avut un razboi pe teritoriul ei.

| Florincrap a răspuns (pentru AlinaCurca):

In afara de Razboiul Civil din sec.19.

| AlinaCurca a răspuns (pentru Florincrap):

Ma refeream la cele doua razboaie mondiale pentru ca acolo poti vedea diferenta dintre un teritoriu cu razboi si fara.

| NOname a răspuns (pentru AlinaCurca):

Ai dreptate, Alina. Revenirea Germaniei însă este uluitoare (dar probabil e o țară a excepțiilor, în mare parte datorită mentalității; sunt foarte disciplinați și organizați).

| AlinaCurca a răspuns:

Eu nu cred intr-un al treilea razboi mondial. Daca s-ar intampla, ar insemna distrugerea planetei, la armele de acum si la cantitatea lor. In plus, in anul II am avut un profesor genial si ne-a spus "Nu fiti tantalai, ma! Ce al treilea razboi mondial? Tarile acum domina economic, e mai rentabil decat un razboi"

| LordBolton explică (pentru AlinaCurca):

Nu as zice neaparat un razboi sa se faca o lege care sa permita sa ai doar 1/2 copiii ar fi buna

| AlinaCurca a răspuns (pentru LordBolton):

Da, suntem multi. Dar gandeste-te ca noi, de exemplu, ca tara, avem o natalitate foarte scazuta. Deci, trebuie gandita treaba asta.

| ErrorFound a răspuns:

Da, ne fac sa progresam. In timpul unui razboi, statul este mult mai activ si investeste in dezvoltarea unor tehnologii noi pentru a combate adversarii mai eficient.
Razboiul are rol si in a controla populatia sau nivelul popularii. Si asa suntem prea multi si fara rost...

| OOOLEOOO a răspuns:

Razboi fara progrez nu exista.