| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca regiunea in care ai crescut spune ceva despre tine, ca persoana? Ce parere aveti despre stereotipurile de genul: ardelenii sunt lenti, moldovenii betivi, oltenii prosti etc.
Ce rost au generalizarile acestea?

9 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Astea se aplica mai mult celor de ce traiesc in zona rurala. Sunt generalizari care au anumit fond psihosocial. Mai degraba oltenii sunt rai decat prosti. Prosti, ca sa zic asa, sunt mai mult muntenii, cei din zona Prahova. Cunosc cazuri clare, chiar daca nu locuiesc in Muntenia, de violuri, incendii stupide, crime etc. Si toate astea doar dintr-un sat. Daca studiezi geografia populatiei sau alte stiinte sociale, vei afla ca exista anumite aspecte care influenteaza foarte mult caracterul uman.

| Darkmagic a răspuns:

Daca pleci din acea regiune tanar fiind si nu mai ai contact cu ea, te schimbi. Iti dispare accentul si incep sa se estompeze si celelalte caractreristici ale grupului de populatie din care provii.
2. "Ce rost au generalizarile acestea?"
Te referi la grupuri, la segmente largi de populatie, deci termenul "generalizare" este corect, chiar daca tu incerci sa-i dai un sens peiorativ.
Ardelenii sunt lenti. Chiar daca unii dintre ei par normali, oricine se refera la ardeleni admite ca DA, sunt lenti.
E o caracteristica a lor, nu ai cum sa schimbi asta, fie ca iti convine sau nu, fie ca convine sau nu ardelenilor.
Acelasi lucru se aplica vazut din afara si altor grupe de populatie, ca nu au inventat romanii apa calda. Scotienii sunt zgarciti, francezii frivoli, texanii laudarosi, etc, etc.
Aceste caracteristici nu le au de ieri, nici de o suta de ani, nici de cinci sute de ani, le au dintotdeauna, sunt deja folclor, se fac bancuri cu ele...deci care e treaba cu "generalizarile"? big grin

Later edit: Sociologic vorbind, oltenii nu sunt "prosti" ci iuti, aceasta este caracteristica lor ca populatie. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"Ardelenii sunt lenti. Chiar daca unii dintre ei par normali, oricine se refera la ardeleni admite ca DA, sunt lenti.
E o caracteristica a lor, nu ai cum sa schimbi asta, fie ca iti convine sau nu, fie ca convine sau nu ardelenilor."

Tu la ce te referi cand spui ca sunt lenti? laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Lenti in exprimare, ca nu am chef sa-mi ridic toti ardelenii in cap. Asa ii consider eu. Nu e un defect, ci o caracteristica a lor.
Istoria insa i-a vazut lenti in... orice, mai cu seama in actiune.
Pentru cine nu stie istorie, Ardealul a fost "independent" mai putin de 200 de ani din milenara sa existenta, fiind in rest ocupat de maghiari, habsburgi, germani, si in general de oricine voia sa subjuge o populatie contemplativa.
CE au facut ardelenii?
Nimic.
Au asteptat cuminti sa fie eliberati de trei ori de moldovenii "betivi" si de muntenii "prosti". happy
Cand ai o minte lenta sau contemplativa...asteapta-te sa calce toti pe ea, iar daca exemplul de mai sus nu a fost suficient de edificator, priveste India. Lentoarea lor i-a facut sa fie independenti abia prin 1947.
Deci? happy

| Staind a răspuns:

Efectu' pygmalion much

| Aberdeen a răspuns:

Aceste stereotipuri ajung să te influențeze. Și pe mine m-au influențat, vrând, nevrând. Nu mi se pare okay să etichetezi o mulțime de oameni în felul astă, și totuși uneori mă simt specială știind că fac parte din ceva, cu bune și cu rele.
Oamenii în general merg ca turma, de unde și aceste generalizări.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, cel mai bine observi fiecare categorie de romani intr-un camin studentesc. Acolo, te convingi clar ca nu e de gluma cu moldovenii. Chiar e pe bune. Nu generalizez. E doar ce se intampla. Dintre toti studentii caministi mai problematici intotdeauna se remarca moldovenii.

| EneCristian a răspuns:

Ba depinde adica daca vorbim de ardeleni si moldoveni nu prea sunt ei asa poate doar la sat dar in rest nu( sunt muntean sa nu zici ca discriminez sau) cat despre munteni frate aia sunt oameni rai( si eu) adica anumite generalizari se aplica doar in anumite cazuri dar nu cred ca au un rost adica doar fac mai mult rau decat bine totusi suntem toti Romani deci nu vad nicio diferenta.

| 0Alexander0 a răspuns:

Nu mi se pare corect sa etichetezi un intreg grup de oameni, din cauza unor specimene pe care le-a diferentiat X.