| Seroquel a întrebat:

Credeti ca se poate prevedea viitorul? Daca nu, atunci cum au reusit Nostradamus si Baba Vanga?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista acel viitor, noi cream viitorul in fiecare clipa a existentei noastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de modul in care percepi timpul.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Simplu, atunci când precizii viitorul trebuie să folosești cât mai multe afirmații vagi sau relative. De exemplu, eu o să spun că în viitorul apropiat, mai mulți oameni vor lupta pentru obținerea unei mari puteri mondiale. Momentan, e imposibil să mă înșel, deoarece "viitorul apropiat" poate însemna atât mâine, cât și în următorii douăzeci de ani. Iar ideea pentru luptă pentru putere este ceva sigur, care se întâmplă mereu, iar acum ideea "unei mari puteri mondiale" este complet relativ, de la conducerea Americii, la deținerea unei puternici firme poate fi orice. Se folosesc mereu termeni abstracți, care pot fi interpretat ușor. Alteori spui pur și simplu ce lumea vrea să audă, iar apoi vor avea o separarea selectivă a celor întâmplate. De exemplu dacă spui că o să aibă noroc, în momentul când i se va întâmpla ceva bun, o să creadă că e mulțumită ție, deoarece lumea preferă să ignore toate cazurile nefavorabile și să meargă doar pe "coincidențe". O altă metodă sigură e să îi dai cu interpretări, să spui ceva de genul "Că un vurtul îți va întinde aripa, întunecând jumătate de Pământ, aducând cu el nenorocirea și blestemul", iar acum, oricine înțelege ce vrea, iar prima dată când se va întâmpla ceva rău vei crede că am avut dreptate. E ușor să păcălești prostii, nu trebuie să fi clarvăzător...