| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se va putea vreodata dovedi ca exista sau ca nu exista vreun creator? Ce anume ar putea dovedi ca exista sau ca nu exista?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Am zis ca parca am mai raspuns la intrebarea asta, nu se va putea demonstra niciodata, se merge doar pe logica cumva. Cam intrebasei asta si la alta intrebare parca.

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai aia care l-au inventat ca si concept ne vor prosti! Ca altfel i-am contesta, am protesta sa ne dea o viata buna, salarii bune, program de lucru de 6 ore ca sa avem si viata (s-a testat asta intr-o tara nordica, si randamentul e mai mare).
Asa daca suntem prosti, credem ca e democratie cum vor ei sa ne arate, dar de fapt e dictatura mascata, ca daca omu s-ar prinde, ar protesta cu milioanele.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nu la asta m-am referit, teisti raspund mereu cu Dumnezeu, practic de ce avem minte daca raspunsul este dumnezeu mereu, copii crestini nici nu trebuie sa mearga la scoala, sa invete ceva din moment ce dumnezeu e raspunsul la orice intrebare

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu zice ca Dumnezeu e raspunsul, ei zic ca Dumnezeu ne-a dat minte tocmai sa o folosim, sa nu facem tampenii si sa ne intretinem viata.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cum nu zice, ia vezi pe TPU aici, raspunsul la orice =dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Credeti ca se va putea vreodata dovedi ca exista sau ca nu exista vreun creator? ce anume ar putea dovedi ca exista sau ca nu exista?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am mai spus chestia asta.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nu te am mai intrebat asta

| RAY a răspuns (pentru relian):

Aia era cu a dovedi un negativ, practic ce anume ar putea dovedi ca nu exista/exista un creator asta e intrebarea

| relian a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca parca am mai raspuns la intrebarea asta, nu se va putea demonstra niciodata, se merge doar pe logica cumva. Cam intrebasei asta si la alta intrebare parca.

| relian a răspuns:

Aia care inventeaza astfel de chestii au grija sa nu existe cea mai mica posibilitate ca cineva sa poata demonstra lucru ala.
Mai sunt asa si unia oameni de stiinta laughing dar unele din ele candva or sa fie demontate,insa asta cu Dzeu nu poate fi demontata pentru ca n-a fost nimeni sa vada inceputurile universului,ca urmare atat timp cat nu ai dovada,doara cu vorbe nu ai ce face, indiferent ce logica ai avea nu poti arata ca exista sau ca nu exista.
Daca spui ca nu exista ai putea sa te contrazici singur laughing pentru ca de regula orice gandeste mintea umana se poate realiza, absolut orice, acum sau candva se poate realiza, nu exista ceva in afara mintii, adica sa gandesti ceva ce nu exista.Sau poate ca unia au gandit si lucru asta laughing poate ca aia care au gandit chestia asta cu Dzei au gandit in afara cutiei laughing dar de dovedit nu cred ca va dovendi nimeni niciodata nimic.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Asta e valabil pentru orice forma de creator teism, deism, panteism