| TheStrategist a întrebat:

Credeți că un geniu se naște așa sau devine pe parcurs datorită curiozității sale și a dorinței de a învăța mereu? Dacă Einstein sau Nikola Tesla nu ar fi învățat ar mai fi fost ei niște oameni geniali? Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Einstein a avut mari probleme la școală, mai ales în ciclul primar și gimnazial. La facultate a intrat doar datorită faptului că excela la mate și fizică, dar i s-a pus condiția să-și desăvârșească studiile și la restul materiilor (facultatea aceea nu cerea diplomă de absolvire a liceului, ci doar să promovezi un examen dur de admitere).
Și Tesla, deși a studiat ingineria și fizica, nu a absolvit vreo facultate...
E chestie mai ales de gene, dar și de ambiție.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In multe cazuri, talentul este din nastere.

| relian a răspuns:

Te nasti cu un anume talent,sau indemnare,dar aia nu este de ajuns,sunt si alte aspecte,cum ar fi sa te afli in locul potrivit si la timpul potrivit.
Daca Tesla nu ar fi fost sponsorizat ar fi trait ca oricare om, ar fi fost poate un anonim.
Uneori ai nevoie nu doara de cunostinte, ai nevoie si de ceva malai, sa ai acces la informastii, sa ai acces la bani cu care sa poti cumpara scule ce ai nevoie si asa mai departe.
Trebuie sa fie si cineva care sa te vada ce inclinatii aia si sa te indrume sa te sustina.
Majoritatea celor care au facut ceva pentru omenire au provenit din familii instarite, rar aparu asa cate unu prapadit.In ziua de azi da, poti sa fii si sarac, oamenii acum is multi, se cauta oameni de calitate, unia chiar cauta ei nu asteapta sa vina ala.
Daca luai pe Tesla si il duceai in mijlocul padurii, murea in secunda 2 laughing sau pe Einstein, ala murea inainte sa ajunga acolo laughing

Acu depinde si ce inseamna geniu.Pana la urma n-a descoperit nimeni ceva plecand de la zero, toti au continuat de fapt munca altora.
Deci te nasti cu o anume inclinatie, iar daca aqcel talent ce te nasti cu el se poate aplica unde esti tu si in timpul cat traiesti tu, atunci o sa fii cineva.

| Frank51 a răspuns:

Nu există performanță fără talent+muncă.

| TheStrategist explică (pentru Frank51):

Muncă într-un procent mai mare, degeaba ai talent dacă nu muncești îndeajuns.

| salieri84 a răspuns:

Stii cum e, inclinatie spre ceva, avem fiecare dintre noi. Mai greu e cu ambitia insa.