| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca unii oameni au si o predispozitie genetica pentru a percepe orice problema minora ca pe ceva dramatic sau este doar un comportament dobandit pe parcurs?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Exista o trasatura care se numeste neuroticism, iar acest neuroticism se refera la stabilitatea emotionala a unei persoane. Raspunsul nu e chiar alb/negru dar aceasta trasatura are substrat genetic deci poti spune ca intr-o orecare masura unii oameni pot fi predispusi la a fi mai instabili deci pot sa perceapa anumite probleme minore ca fiind foarte importante.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Adica oamenii care au substrat genetic pentru neuroticism vor fi instabili emotionali toata viata? Nu se mai pot schimba?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există gene pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Acestor oameni le place sentimentul de frică sau vor să primescă atenție

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii sunt mai sensibili,gingășia, alții se dau loviți, victime. Poate fi genetic da, unii sunt mai sensibili dar se poate dobândi, eu am fost până la 14 ani un tip extrem de dur și uite acum sunt varza făcut de anxietate. Sunt unii care au probleme mult mai grave/reale decât cei care se plâng și nu se plâng niciodată, așa era maică-mea deși era bătrână, avea multe boli grave în viața mea nu am auzit sa se plângă

| EliLeli a răspuns:

S-ar putea sa fie mai mult genetic decat dobandit de fapt.

| Dvi2002 a răspuns:

Depinde de persoana, eu cred ca e dobandit in timp.