| carmelita_3694 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? daca da sau nu, de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in Dumnezeu pentru ca El a creat tot.

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cred foarte mult. Dumnezeu (Hristos)este Calea, Adevarul si Viata. Mi s-au intamplat multe in viata care m-au convins ca exista.Cred fiindca fara El as fi doar un om pierdut.Cred fiindca exista, sunt atatea marturii, atatea dovezi, atatea minuni si pana la urma parca constiinta, sufletul, corpul, toate, ma fac sa cred, sa tind spre credinta. Dumnezeu exista si e viu, e peste tot, in tot si in toate, e Creatorul lumii, trebuie ca cineva sa ne fi creat, nu putem sa fi aparut singur. Dar mai presus de asta, cred fiindca mi-a demonstrat ca e langa mine!

| DorelSudoru a răspuns:

Nu. stiti ce nu inteleg in trecut li se zice pagini celor care credeau in zei. D-zeu nu este tot un zeu? exista mii de culturi chiar si in zilele noastre fiecare cu povestea lor deci nimeni nu stie adevarul(daca acesta exista) deci. multi aduc argumentul ca cred in d-zeu pentru. ca el este "creatorul" sunt multe teori despre crearea omului pentru. tot ce voi ziceti ca d-zeu a creat exista si o explicatie stintifica. deci nu cred fiindca am o varianta mai buna sa-mi traiesc viata decat sa ma inchim la ceva inexistent. Nu vreau sa supar pe nimeni dar asa e gandirea mea intotdeauna o sa existe intrebari din astea pentru. ca nu se poate afla niciodata adevarul. La dumnezeu pot sa ma candesc ca la o forma de maniplulare in masa mai rau ca toate celalante. va las in credinta voastra si sper ca raspunsul meu va folosit.

| oz a răspuns:

Carmelita.Nu totul este asa simplu.
Eu nu cred in dumnezeu(sa iti raspund la intrebare)
Domnisoara gabriela10 a copiat textul ala de pe nu stiu unde(e placut ochiului, dar textul ala nu are multe de spus)si cu asta crede ca te-a lamurit pe deplin."pentru ca exista". Cand cineva te intreaba "de ce?" cel mai prost raspuns pe care il poti da este "pentru ca asa este!"."cea mai minunata creatura de pe terra" numai in visele tale."trebuie sa fii orb, pentru a nu'i auzi chemarea" orb, sau surd? eu nu sunt surd... dar nu o aud."dupa sute de ani de lupta" cred ca te referi la inchizitie...biserica inlatura prin forta(chiar am citit un articol foarte interesant.Trebuia sa vezi ce imaginatie avea biserica cand venea vorba de a tortura un om.Metode extraordinare, in sensul rau de tortura)alte invataturi care nu corespundeau intereselor bisericii."sper ca am fost destul de explicita" foarte explicit
Raspunsul lui @crinu e pe departe cel mai folositor de aici.
@magicianul tu crezi ca ai gasit buba ateismului printr-un joc de cuvinte? succes baiete.Si ca sa iti demonstrez tot printr-un joc de cuvinte ca ceea ce spui este o prostie.Eu nu cred in dumnezeu, de asta cred ca nu exista. Oamenii nu spun ca scaunele zburatoare nu exista, pentru ca nu exista oamenii care sustin existenta scaunelor zburatoare. Ce spui tu e o mare prostie. Daca nu exista vampiri, asta nu inseamna ca nu pot vorbi despre ei. Ti-am demonstrat mai sus ca pot vorbi despre lucruri inexistente.

| oz a răspuns:

@gabriela
"Tu, crezi ca deodata asa s-a creeat natura. s'au creeat oamenii singuri. sau a facut POC.si vaii a apaut totul.CUM?"
hai sa disecam putin ce ai scris mai sus.Reformulez eu intrebarea.
Tu crezi ca dumnezeu s-a creat singur? crezi ca el a existat din'totdeauna, nu are sfarsit si nu are inceput? Dumnezeu a facut POC si a aparut?

stiinta nu cunoaste asdevarul absolut, dar progreseaza in fiecare zi.Incerca sa dezlege misterele universului nostru prin teorii, experimente.In timp ce noi scriem aici, fizicienii intr-un alt colt al lumii testeaza o teorie.Chiar daca teoria e o mare prostie, mentalitatea este buna.Imi place aceasta mentalitate, vreau sa imi traiesc viata pe aceasta mentalitate.
Crestinismul este in celalalt colt.Are o "baza" care nu poate fi pusa la indoiala.Baza aia e adevarul absolut.Trebuie sa o respecti. Daca o respecti, te duci in rai. daca nu, te duci si arzi in iad.Acum cateva zile, citisem o chestie in care spunea ca cea mai mare putere a diavolului este de a te face pe tine sa crezi ca nu exista.Si eu m-am gandit.Chestia asta e perfecta, pentru a manipula pe cineva.Deci eu chiar daca nu vad/simt/aud/ nimic legat de diavol. El e acolo...numai ca m-a facut pe mine in asa fel incat, eu, sa cred ca nu exista.Prin chestia asta, diavolul este perfect "acoperit". Deci eu daca ma duc si ii spun unui popa ca diavolul nu exista, el imi va spune ca "exista... dar te-a facut sa crezi ca nu exista" laughing))

| oz a răspuns:

De ce ai postat anonim?
Daca ma faci prost, nu ma ajuti cu nimic.Probabil te simti tu mai bine, crezand ca esti destept. Daca imi arati unde am gresit si unde sunt ilogic.As aprecia.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Parerea mea este ca omul nu poate trai fara sa creada in ceva... daca nu crede nu are vise, sperante sau un scop in viata. Credinta lui se indreapta catre acea persoana perfecta si anume Dumnezeu. Fiecare are dreptul sa creada sau sa nu creada in Dumnezeu.

| RUMBURAK a răspuns:

Cred cu toata puterea mea.Pentru ca eu consider ca daca nu era Dumnezeu nu era nimic.Eu nu imi reneg creatorul.

| GyeBaek a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.

| Damian a răspuns:

Nu cred in mos craciun

| magicianul19 a răspuns:

Dumnezeu este iubire. de ce sa nu credem cine il neaga pe Dumnezeu si spune ca nu exista el afirma ca exista. nu poti vorbi de ceva ce nu exista. de ce nu spun oameni ca nu exista un scaun care zboara? deorece ascest lucru e imposibil. dar de ce afirma multi ca Dumnezeu nu exista? deorece exista. este greu de inteles pentru ei dar ateul nu este ateu. daca vrei sa afli mai multe te astept diseara cand am o discutie cu mai multi toti care vor pe adresa mea de mess magicianul_19 tema generala e religii si secte dupa ora 20. 45
te astept

| Gabriella10 a răspuns:

Da, 1.Pentru că există. E ilogic să susţii că întregul Univers e un haos necontrolat, care evoluează la voia întâmplării.
2.Pentru că m-a creat. Mi-a dat viaţă, sănătate, raţiune şi condiţia de om, cea mai minunată creatură de pe Terra. El m-a iubit întâi.
3.Pentru simplul fapt că m-a înzestrat cu posibilitatea de alegere între bine şi rău, dreptate şi nedreptate, a crede şi a tăgădui, lăsându-mi viitorul în propriile mâini.
4.Pentru că îmi susţine existenţa în fiecare zi. Fără puterea Sa aş fi la fel de slab ca o insectă dusă de vânt.
5.Pentru că şi-a lăsat amprenta Sa în natură. Trebuie să fii orb pentru a nu-i auzi chemarea în razele răsăritului, în adierile suave ale vântului, sau în susurul pârâiaşului de munte.
6.Pentru că văd încrâncenarea celor din jur care sunt hotărâţi să îl distrugă. Nimeni nu s-ar lupta împotriva unei fiinţe moarte, sau inexistente. Oricum, după sute de ani de luptă, încă există oameni care cred în El, iar credinţa este destul de prezentă în societate.
7.De ce n-aş crede? E-atât de frumos să ştii că există cineva care te iubeşte în toate încercările vieţii! Chiar dacă n-ar exista, tot n-ai avea nimic de pierdut ţinând cont că o credinţă sinceră în El nu face altceva decât înseninează viaţa.
Sper ca am fost destul de expilicita:*

| Gabriella10 a răspuns:

Tu crezi?

| Gabriella10 a răspuns:

@oz
Da, este adevarat textul este copiat.Insa sa stii ca inainte de toate am citit foarte bine acest "text"
Iar opinia mea era la fel cu ce scrie acolo.De aceea.
Nu am scris doar asa pentru. a da un raspuns.
Cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea.Pt. ca asa vreau!
Tu, crezi ca deodata asa s-a creeat natura. s'au creeat oamenii singuri. sau a facut POC.si vaii a apaut totul.CUM?
E opinia ta, fiecare are dreptul sa creada ce vrea.Insa intrebare consta De ce cred eu in Dumnezeu, eu nu am spus ca am perfecta dreptate si ca e ca mine.Nu,eu am spun parerea mea, nimeni nu mi'ar putea schimba gandirea.Fiindca asta a intrebat si ea, de ce credem. Uite Daia!
:*

| Gabriella10 a răspuns:

Aparut totul*

| strawberry03 a răspuns:

Da, logic! Cred in Dumnezeu pentru ca atunci de unde au aparut toate aceste miracole? florile, copacii, animalele, oamenii?! si stii ca se mai spune: Nu crezi pana nu vezi. Ei bine asta este o prostie. Dumnezeu exista chiar daca noi nu il vedem. Il putem simti...simtim cand ne ajuta cand ne apara si altele. E ca si cum ai intreba: Crezi in vant...si pe ala il simtim nu? Stim ca exista chiar daca noi nu il vedem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De treci codrii.de ce crezi? din convingere.fiindca vreau sa cred in dumnezeu si in mantuirea sufletului meu.este singura mea speranta, in lumea aceasta. da tu de ce intrebi? de curiozitate? sau ai nevoie de ajutor? fiindca in credinta nu te poate ajuta nimeni mai mult decat o faci tu singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred pentru ca el este viu in primul rand(exista)iar apoi pentru ca ai venit pe pamant si sa jertfit pentru pacatele noastre, El ne-a dat viata si tot ce vezi este facut de el asa ca te rog uitate o clipa in inima ta si nu te lua dupa nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oz ce prost esti n-ai un pic de coerenta in raspunsurile tale, esti ilogic rau

| Anonim87 a răspuns:

Da, cred.Pentru ca El ne a creat. ne a dat viata, ne a dat tot ce avem. Si e singurul care e alaturi de tine mereu. in orice moment si care te ajuta mereu cand ai nevoie. Doamne ajuta! Sa ai o zi buna happy.:*

| Ghe_Vasy_1986 a răspuns:

Il putem numi si creatorul

| forereveronline a răspuns:

Dumnezeu este credinta universala, El este prezent in toate religile, intr-o forma sau alta... fara un lucru in care oamenii sa creada atunci ar fi haos

| Daiana_9287 a răspuns:

Da, cred cu tarie ca Dumnezeu exista.Am simtit dragostea lui nemarginita de nenumarate ori.in momentele in care, si inconjurata de oamenii dragi mie, nu simteam nimic mai mult decat o durere imensa si ma inecam pe zi ce trecea in singuratate...in clipele acelea in care credeam ca viata mea nu mai are niciun scop. El mi-a fost alaturi, doar datorita Lui am reusit sa o iau mereu de la capat.Am simtit ca cineva este langa mine, ma iubeste si ma ajuta neconditionat... Dumnezeu exista si datorita lui ne putem bucura de toate lucrurile minunate din lume, El a trimis toate persoanele dragi sa ne fie alaturi.si asta doar fiindca NE IUBESTE!