| Damon_8513 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? De ce?

36 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu cred în zeul iudeo-creştin cum de altfel nu cred în niciun zeu sau în vreo forţă supranaturală.
De ce? Pentru că nu există nici cea mai mică fărâmă de dovadă fizică reală care să te îndrepte spre existenţa vreunei divinităţi şi cu atât mai puţin vreo dovadă solidă care să te-ndrepte spre existenţa particulară a zeului iudeo-creştin.

| EmaS a răspuns:

Da cred fiindca El exista.El este creatorul nostru, si rascumparatorul nostru.El a creat Universul intreg si tot ceea ce se vede.

| AvalohAlyn a răspuns:

Da cred. Datorita a ce am trait eu si ce traiesc acum.Mi-a demonstrat tare ca exista si cum? prin rugaciune si fapte bune.Am citit si niste dovezi zdrobitoare ca exista Dumnezeu, sunt multe pe internet.Cauta pe internet big grinovezi ale existentei lui Dumnezeu si citeste tot.Asa sa nu mai zic ca rugaciunea isi face efectul si la mama si la tata si peste tot. Exista si daca ne uitam la intrebarile existentiale ale vietii.Sunt foarte fericit ca eu cred in Dumnezeu.Doamne ajuta!

| harciog a răspuns:

Nu stiu de ce cred din cauza ca nici in dragoste nu stiu de ce cred.Stiu ca am nevoie de trairile astea.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu din nou întrebarea asta.
Și totuși eu nu înțeleg de ce ziceți toți că e normal să crezi? Explicaț-mi și mie...

| carminaburana43 a răspuns:

Cred.Petru ca mi-a dovedit-o cu prisos in viata mea.Am fost destule ori la pamint si mereu mi-a oferit cea mai buna solutie posibila de a ma ridica din greutati.Am avut vreo trei ani in viata mea cind am fost intoarsa de la credinta.Dar am reusit cu ajutorul lui si numai al lui unde oamenii nu mai putea face nimic el m-a ajutat.Sunt fericita caci mi-au disparut toate indoielile stiu ca exista si ca nu ma va lasa niciodata cit voi trai.

| chelstone a răspuns:

''si cred ca oricum fiinta, pana si o furnica ar crede in El, pentru ca asa trebuie''
La ce minte ai nu vad de ce n-ai crede si in ali baba...

| chelstone a răspuns:

''eu cred si stii de ce pentru ca dac eu cred in mine cred si in Dumnezeu''
Crezi in tine ca ce?
Uite, eu cred ca pot face multe lucruri, si nu este doar o credinta, ci chiar fac multe lucruri si fara sa cred in dumnezeu

| chelstone a răspuns:

Mimi, ce mai credinta ai, una pe interes, bazata pe pariul lui pascal, astia sunt cei mai falsi crestini. Daca crezi in dumnezeu nu ti se iarta pacatele, sa zicem ca un criminal crede in dumnezeu, acesta din urma ar face o nedreptate ca acel criminal sa ajunga in rai, ar fi injust fata de ''sufletul'' prapaditului, credinta in dumnezeu nu-ti da puteri nemasurate si acordul de a face ce vrei fara discernamant, doar pentru ca tu crezi in dumnezeu si acesta te iarta.

| chelstone a răspuns:

Laminin, cat infantilism... de fapt tu crezi ca dumnezeu ti-a dat credinta, doar ca aceasta credinta este una subiectiva si nu conteaza.

| chelstone a răspuns:

''Eu cred, deoarece El a creat lumea.''
si musulmanii cred in allah pentru ca a creat lumea, ce credinta subreda ai...

| chelstone a răspuns:

D2ny, cat de pueril, faptul ca tu afirmi acest lucru sau ca il crezi nu-l face mai adevarat laughing se vede ca nu ai mai mult de 10 ani, nu poti sustine o teza cu argumente laughing Dovedeste tu ca nu allah a creat lumea, sau dovedeste ca dumnezeu a creat lumea.

| Laminin a răspuns:

Da, cred, pentru ca El mi-a dat credinta asta. Si pentru ca e Tatal meu. happy

| Laminin a răspuns:

@chelstone, tu te-ai gasit sa critici toate raspunsurile care afirma ca cred in Dumnezeu? Vezi-ti de viata ta omule.

| Bunny a răspuns:

Da sigur Dumnezeu e arma cea mai mare de manipulare in masa creata de om.E deja ceva existent(cel putin in mintea multora si ca forta de control). Dar ca semnificatia la care te referi tu, inca mai crezi in zane din povesti?

| AlxMro a răspuns:

De ce te intereseaza ce cred alti, daca acesti "alti" cred sau nu in Dumnezeu. Eu cred, deoarece El a creat lumea. Bun, la ce te ajuta pe tine parerea mea, cand tu singur ar trebui sa ai o parere propie, in ceea ce priveste lumea. Doar gandeste-te.

| AlxMro a răspuns:

Da, ai dreptate si musulmanii cred in allah pentru ca a creat lumea, dar este o diferenta intre allah si Dumnezeu, mai bine zis intre cele doua religii. Dumnezeu a creat lumea, nu allah.

| picolini a răspuns:

Hai sa iti spun o vorba foarte adevarata: ''Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista, nu ai pierdut nimic. Daca nu crezi in Dumnezeu si el exista, ai pierdut totul.'' Acesta este purul adevar

| flory9787 a răspuns:

Ce intrebare bineinteles! eu cred si stii de ce pentru ca dac eu cred in mine cred si in Dumnezeu in orice situatie te-ai afla sa nu eziti niciodata sa nu-l mai iubesti! ( prima la comm )

| Gabonne1982 a răspuns:

Da.Si chiar daca n-ar exista, ar fi trebuit inventat.Psihicul uman gaseste de cele mai multe ori confortul in ceva transcendental.Chiar si daca-i negam existenta din cand in cand, complexitatea creatiei ne obliga sa credem ca ea n-a aparut din nimic.Ca pana la urma, suntem opera mai reusita sau mai nereusita a unui Creator.Independent de religii,concepte, definitii. Daca urmaresti atent Biblia, El nu-si asuma niciodata atribute sau virtuti ci se rezuma la a spune : Eu Sunt Cel ce Sunt

| Infernia a răspuns:

Nu, nu cred deoarece, Dumnezeu e o idee creata de un grup de oameni ce doresc putere, grup numit Biserica. "Dumnezeu" e natura si tot ceea ce ne inconjoara.

| JustWannaDance a răspuns:

Oh Doamne, iar intrebari din astea! NORMAL ca, cred, si cred ca oricum fiinta, pana si o furnica ar crede in El, pentru ca asa trebuie, nu trebuie sa te gandesti ca Dumnezeu nu exista fiind ca Lui nu-i plac oamenii rai si neincrezatori...sad

| Cita a răspuns:

Nu am ce face, m-am nascut ortodoxa rolling on the floor

| Conjur a răspuns:

Salut.

O să-ţi răspund tot printr-o întrebare. Tu crezi în Moş Crăciun? De ce?

Succes.

| muhuaxela a răspuns:

Da! cred

| muhuaxela a răspuns:

M-am exprimat eu gresit, ''chelstone '' este foarte corect ce ai zis!

| Mimi58 a răspuns:

DA pentru exista!

| SenZation a răspuns:

Pai eu cred in Dumnezeu chiar daca nu dau pe la Biserica prea des thinking dar frica de Dumnezeu tot am happy

| xInnaAlinaxD a răspuns:

Da! Normal. eu personal da.pentru ca sunt credincioasa. ca sa nu crezi in Dumnezeu. trebuie sa fi ateu. deci daca esti imi pare rau pentru tine!