| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in existenta extraterestrilor? Dar in existenta unui creator?

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

100% exista un creator care ne-a creat pe noi,, un Dumnezeu, dar la care a contribuit si natura,, in opinia mea, ei sunt cei 2 creatori ai lumii.
Or exista si martipani prin spatiu, dar eu cred ca mai exista picior uman, e imposibil sa fim singuri pe ici pe colo...

| Mayhem666 a răspuns:

Ti-am mai raspuns la o astfel de intrebare, deci imi stii raspunsul deja.

Răspuns utilizator avertizat
| vocea a răspuns:

Salut, eu cred in existenta extraterestilor, dar si intr-un creator.
Spun asta fiindca univesul este mult prea mare sa credem ca suntem singuri, dar cu siguranta exista un creator care a facut tot ce vedem si tot ce nu vedem

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cred în ambele.
Omul nu a putut fi creat de natură pentru că dacă ar fi fost așa nu ar fi avut puterea s-o distrugă, așa cum se întâmplă în prezent, ci doar să trăiască în armonie cu ea, așa cum fac animalele.
În plus, față de animale, omul are o conștiință superioară, fiind capabil să raționalizeze, să judece, să construiască, lucru pe care animalele nu le pot face. Din punctul ăsta de vedere este cam greu de crezut că oamenii n-au fost creați de un Creator care le-a dăruit toate aceste daruri. Logic că acest Creator nu este nici pe departe "dumnezeu" ăla creștin, dacă la el sperai să mă refer.
Mai cred că acel Creator este tot un extraterestru. Tot un om este imposibil să fie pentru că și acel om tot trebuia să fie creat de cineva. Acei extratereștri care au stat în spatele evoluției noastre ne-au oferit o parte din tehnologia lor avansată și din cunoștința lor pentru a ne putea dezvolta (egiptenii antici spre exemplu aveau cunoștințe foarte avansate în astronomie, fără să dispună de mecanismele de astăzi).
Există o lucrare alchimică pe care acest Creator ne-a dăruit-o și care presupune atingerea imortalității dar din cauza evreilor cunoștințele despre această lucrare au fost distruse iar din punctul ăsta de vedere puteți să mă înjurați cât vreți dacă n-ați auzit de ea și vi se pare că fabulez.
La întrebarea "atot-auzită" "Care este scopul omului în viață?", eu cred că este finalizarea acelei lucrări alchimice. Asta este ceea ce religiile antice îi învățau pe oameni. Apariția creștinismului pur și simplu a distrus evoluția omenirii.

| August99 a răspuns:

Nu pot sa zic daca cred sau nu pana nu vad cu ochii mei

| Niklauss a răspuns:

Pai si extraterestrii pot sa existe la fel ca noi.

Si daca nu exista un creator tu cum iti explici faptul ca tu existi?

| KNST a răspuns:

Creator/creatori = zei/dumnezei. Tot ce nu poate cuprinde mintea umana. Totul este sa crezi in ceva/cineva. P.S. Puterea autosugestiei este fenomenala, atunci cand iti doresti cu adevarat ceva.winking

| Diaboliq a răspuns:

In existenta extraterestrilor cred deoarece in universul asta nu poate fi numai o singura planeta locuibila dar in existenta creatorului cred doar in natura. totusi cea mai buna intrebare este - Ce a fost inaintea Bing Bang-ului?

| Kalhya a răspuns:

Ai pus intrebarile cele mai controversate din ziua de azi, dupa parerea mea.
Sincer, dupa cum au precizat si ceilalti utilizatori, este imposibil statistic sa fim singuri in Univers din pricina numarului de galaxii existente. In schimb, cand ma gandesc la viata extraterestra eu nu ma astept sa fie ca si noi. Viata poate exista si in cea mai mica particula: o bacterie, un parazit, un virus, o planta. Nu stim, dar sunt sigura ca un fel de viata extraterestra exista. Intrebarea pe care ar fi trebuit sa o pui este: Daca exista viata extraterestra cat de avansata este?

Pe de alta parte, existenta unui creator... ai deschis aici un subiect sensibil si multe persoane care vad numai Dumnezeu in fata ochilor vor veni si vor spune ca este clar ca cineva ne-a creat. Eu iti voi spune, sincer, nu exista dovezi despre acest lucru. Exista dovezi despre evolutia umana, despre evolutia planetei noastre si cateva despre creatia universului. O carte si un personaj fictiv nu te vor ajuta sa raspunzi la aceasta intrebare. Eu cred ca totul a fost doar bazat pe noroc, norocul ca planeta noastra sa fie la o distanta perfecta de soare, sa existe apa sub forma lichida si sa aiba o gravitatie care sa permita viata. Totul este o chestiune de noroc si de evolutie. Studii stiintifice spun ca primele organisme vii au fost bacteriile, ele s-au dezvoltat sub alte forme, care au evoluat de-a lungul timpului pana la aparitia primatelor (adica a noastra). Stramosul comun al tuturor vietatilor din ziua de azi se numeste LUCA (Last Universal Commun Ancestor). Este celula din care noi provenim.

In schimb, ca sa te orientez spre o alta pista, ce ai spune daca te-as intreba: Ar fi posibil ca "creatorul" nostru sa fie doar o viata extraterestra care a venit sa dea imboldul necesar pentru a permite viata pe planeta noastra? Ar fi posibil ca toti acesti zei la care se inchina unii sa fie doar imaginea unor fiinte extraterestre care candva au fost pe Pamant?
Pare o teorie nebuna, dar de aceea se numeste "teorie".
Aceasta a fost parerea mea, sper ca te-am ajutat.

| Dumnesao a răspuns (pentru Kalhya):

Teoria extraterestrilor antici, e bine ca l-ai bagat si pe aici, mai vede lumea si prin alta "prisma".