| gemeni6226 a întrebat:

Credeti in existenta Universurilor paralele?

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Multumesc de pentru amabila recomandare. Teoriile de tine prezentate aici nu-mi sunt straine, ba chiar intra in sfera mea de interese, dar desi sunt un simplu curios, sunt inca destul de capabil sa emit niste concluzii, bazate si pe experiente proprii, nu doar pe studiu si observatii. Chestia cu deja-vuul am trait-o foarte clar fara urma de dubiu, in copilarie, cand am visat orasul unde urma sa calatoresc cu parintii pentru prima data, si anume Sibiu. Am recunoscut nu doar strazile si peisajul circumstant, ci am indicat mamei adresa si stiam traseul ca sa ajungem unde locuia prietena ei unde urma sa stam. Au ramas cu totii socati. Nu exista intenet pe-atunci, nici map, si habar nu aveam unde e Sibiul pe harta. Aveam 8 ani.
Pace si vremuri mai bune

19 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Nu prea, pentru ca nu inteleg si nu am cercetat atat de mult. Cum se desfasoara lucrurile intr-un univers paralel?

| gemeni6226 explică (pentru Emazio):

Deci certitudine nu am dar sunt o visatoare care a citit n romane sf si am ascultat ipoteze ce ar fi daca...si m-am gandit ca ar fi interesant sa aflu parerea utilizatorilor TPU in legatura cu acest subiect.

| RAY a răspuns:

Nu stiu, iar eu daca nu stiu nu afirm nimic

| Mosotti a răspuns:

Poate, nu a demonstrat nimeni nimic inca. Aia care zic ca da, nu au nici o baza pe care sa zica, zic asa din imaginatie ca ar trebui sa fie.

| Celcestietot a răspuns:

Cred in posibilitatea existentei acestora.

| SG1995 a răspuns:

Teoria universurilor paralele e interesant dar irealistă, practic teoria universurilor paralele presupun faptul că la nivel cuantic toată realitatea se află într-o super-simetrie.
Pe scurt în micro-cosmos o particulă subatomică pare că ocupă două poziții diferite în același timp, dar evitent că asta nu se întâmplă și la nivel macro, dar conform impotezei, deciziile noastre de acum, creează realități alternative, în care luăm decizi complet diferite.
E o idee cretină, cred că e posibil să existe alte universuri, probabil că există, dar nu cred că e vorba de universuri paralele.

| FreddieM a răspuns:

Nici nu as putea gasi alta explicatie mai buna pentru descrierea fenomenului de,, deja-vu'' decat prin faptul existentei acestor universuri paralele, sau cum mai sunt numite,, multiversuri''. Aceeasi logica functioneaza si in cazul aparitiei noastre in aceasta dimensiune, prin procesul nasterii, in unul di universurile paralele, ne consumam existenta si apoi parasim aceasta dimensiune-univers, bine-inteles prin procesul pe care il numim,, moarte'' intrand in alta.
Ma pasioneaza foarte mult acest subiect si toata viata mea l-am studiat prin orice mijloace si cea mai logica si plauzibila explicatie pe care o pot da.
Pace si vremuri mai bune

| SG1995 a răspuns (pentru FreddieM):

Eu zic să studiezi nițel neuropsihologia în loc să cauți explicații fanteziste pentru fenomene psihologice banale.
Pe scurt, conform teoriilor neurologice, creierul face un mic biass, de exemplu să zic că mă duc undeva în Asia, ajung într-un oras nou, nu știam de existența lui, nu l-am văzut la TV, nu nimic, oraș are doar doi ani vechime, cobor din mașină, mă uit în jur, și mă cuprinde un sentiment de familiaritate, ca și cum chestia asta s-a mai întâmplat, sau am mai vizitat acel oraș, mă uit la o casă îmi pare cunoscută, dar nu știu de ce.
De fapt îmi pare și nu îmi pare cunoscută. Ai putea crede că e univers paralel, sau reîncarnare, dar de fapt explicația e mult mai banală și mai simplă, creierul a făcut un mic scurt-circuit, a procesat datele noi cu întârzie, practic, e un fel de schimbare a datei, o memorie recent e trecută în registru memorilor vechi, de cele mai multe ori asta se datoritează sinestezie, o asociere involuntară a creierului cu un sunet sau un miros familia, dar în acel moment creierul tău nu face click, și asociezi sentimente de familiaritate cu un loc sau persoană nou, în timp ce memoria pare să îți joace feste și să îți lase impresia că de fapt e un loc vechi.

| gemeni6226 explică (pentru FreddieM):

happynu-ti fa probleme daca unii nu sunt de acord cu tine.Si Einstein pe vremea lui cand a emis ipotezele sale a fost vehement criticat de societatea oamenilor stiintifici din vremea aceea dar timpul a demonstrat ca a avut dreptate.Iar Eminescu a rămas corigent de 8 ori (la matematică, fizică şi chimie, chiar şi la română, franceză şi germană), iar la bacalaureat a obţinut media 6, 40.

| FreddieM a răspuns (pentru SG1995):

Multumesc de pentru amabila recomandare. Teoriile de tine prezentate aici nu-mi sunt straine, ba chiar intra in sfera mea de interese, dar desi sunt un simplu curios, sunt inca destul de capabil sa emit niste concluzii, bazate si pe experiente proprii, nu doar pe studiu si observatii. Chestia cu deja-vuul am trait-o foarte clar fara urma de dubiu, in copilarie, cand am visat orasul unde urma sa calatoresc cu parintii pentru prima data, si anume Sibiu. Am recunoscut nu doar strazile si peisajul circumstant, ci am indicat mamei adresa si stiam traseul ca sa ajungem unde locuia prietena ei unde urma sa stam. Au ramas cu totii socati. Nu exista intenet pe-atunci, nici map, si habar nu aveam unde e Sibiul pe harta. Aveam 8 ani.
Pace si vremuri mai bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Exista un singur Dumnezeu si un singur univers. Restul sunt teorii ale fizicienilor care nu au cum sa dovedeasca ca exista nu stiu cate alte universuri. Cred in schimb ca exista trei lumi paralele numite Iad, Purgatoriu si Paradis. Acestea sunt lumi spirituale care nu au legatura cu universul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea. Sper sa nu existe.
Asa cum sper sa nu existe nici iadul fiindcă majoritatea ne am duce în el.

| MValentin a răspuns:

Buna, uitati un video pe Youtube ce v-ar pute interesa:
https://www.youtube.com/watch?v=P6OgwDyh8ug
sau cautati pe google: Universuri paralele - Dovezi si intamplari ciudate

| gemeni6226 explică (pentru MValentin):

Multumeschappyeu nu trebuie sa fiu convinsa de nimic dar am vrut sa vad care este starea actuala a constiintei si cunostintei utilizatorilor ce o sa-mi raspunda si eu respect orice parere caci nu poate toata lumea sa ajunga la aceeasi concluzie sau nivel de percepere cum si eu la varste diferite am avut nivele de cunostinte si de perceptie diferite precum depinde si de calea vietii ce au ales fiecare inainte sa se intrupeze sufletele lor aici pe Pamint.

| gemeni6226 explică (pentru MValentin):

Multumesc,apreciez stiu de cazurile respective.

| TristanTzara a răspuns:

Sunt agnostic în privința existenței lor. Nu avem dovezi fixe cä există sau nu.

| Andrei200202 a răspuns:

Universul este peste gândirea si intelegerea noastră, cel puțin deocamdată.

| viavo a răspuns:

Buna! Universuri paralele nu cred ca sunt, dar nu este imposibil. Daca gandim logic ce se intampla in punctul A se poate intampla si in punctul B. In prezent este imposibil sa dam un raspuns corect si nici nu cred ca o sa traim acel moment in care o sa avem raspunsul corect. Daca e sa privim biblia nici ea nu spune nimic cu exceptia "vazutelor si nevazutelor" care poate da de inteles ca este ceva undeva ce noi nu vedem. Complicat.

| Jackpot2 a răspuns:

Poate ca da poate ca nu

| 757474 a răspuns:

Nu.