| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in profetii/preziceri/previziuni?

Daca nu credeti, si sunteti sceptici cum va explicati ca profetiile lui Nostradamus s-au implinit in proportie de 60-70% de-a lungul vremii iar profetiile biblice la fel,multe dintre ele s-au implinit iar unele sunt atat de aproape de a se implini. Sau cazurile in care anumiti clarvazatori obscuri au vorbit de posibilitatea intamplarii anumitor evenimente izolate cu ceva timp inainte de a se intampla, acestea pana la urma intamplandu-se cum a fost cazul femeii aceleia Maria Gheorghiu care a zis ca va fi un incendiu devastator in Romania si dupa s- intamplat tragedia Colectiv? Sau inginerul Istrate care a spus comunistilor ca o sa fie un cutremur cu multe pagube in 77, comunistii nu l-au crezut si l-au luat in ras iar apoi dupa ce a avut loc l-au facut nebun si au scris in ziar ca un nebun a prezis cutremurul si cautau pretexte sa-l interneze. Vreau sa va intreb, daca nu exista paranormal si supranatural si Dumnezeu(care da aceste daruri) si spuneti ca viitorul nu poate fi prezis cum au reusit unii oameni sa prevada cu exactitate inainte, producerea unor anumite evenimente si chiar si locatia lor? Sunt consemnate cazuri oficiale in care oamenii au prezis adevarat unele evenimente..Deci,pentru sceptici, cum va explicati?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Profetiile cui s-au implinit? Cred ca citesti prea multe povesti.Un om daca bate campii, iar tu peste 2-3 sute de ani gasesti cea batut ala frunza in vant cu siguranta le vei gasi o asociere ceva la cea debitat ala, le vei gasi o explicatie.Pai cand profetesti ceva trebuie sa sune clar, sa spui exact cum sta treaba, nu vii acum sa interpretezi cea spus nu stiu cine acu 2-3 sute de ani. Daca ala zice a fost o apa mare sau va fi un foc mare, deja il si asociezi cu un razboi nuclear laughing pai asta e profetie? Astea sunt povesti.Deci na prezis nimeni nimic, poate cu exceptia alora din filme, cred ca te uiti prea mult la filme sf si deja treci pragu.Cand afirmi tu sau altul ca X a profetit mai stiu eu ce chestie ar fi bine sa o si aduci ca dovada.Deci vina cu o profetie dea lui Nastratin ala sa vedem si noi,nu merge asa pe ce spui tu. Daca ala a scris pe vremea lui ca in anul X va fi un razboi sau orice arata,dar cu date clare nu foaie verde papadie.Ce spui tu astea sunt povesti, sunt ASOCIERI, a spus aia ca va fi un incendiu devastator in RO si ce incendiu devastator a fost? Adica nu mai iau foc cladiri sau cum? Pai asa pot sa zic si de alt incendiu mai mare ca ala, deci profetia la care anume s-a referit? Si de cutremur cu multe pagube poate oricine sa spuna ca va fi si cu siguranta candva va fi, pentru ca stim cate ceva de cutremure, dar nu stie nimeni data la care o sa fie un cutremur.Asa sa vii sa spui in California o sa fie un mare cutremur si gata asta e prezicere? E fasss laughing deci na prezis nimeni nimic.

| peperonies a răspuns:

De ce nu s-au mplinit 100%?

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Toate prezicerile sunt 100% adevărate, dar cei care le-au conceput au apelat la lucruri necurate:pact cu diavolul, vrajitorie.De aceea e bine sa le consideri neadevărate.

| Alinnnstefannn a răspuns:

Da salut si eu cred în dumnezeu dar ai grija cu profetiile
Uite niste Pasaje din biblie
Ca sa întelegi cum e cu profetiilile si cu profeti
Luca 6:26
Matei 24:23-26 7:15-23