| Archangells a întrebat:

Creier VS Computer. Ce parere aveti despre asemanarea unui joc-multiplayer cu realitatea noastra? Jocul foloseste algoritmi in background, baze de date, biblioteci, pentru a interpreta informatia si a compune apoi ceva vizual, o interfata, ce pare reala, o realitate vizuala virtuala. Realitatea noastra, se pare ca functioneaza dupa aceleasi principii, exista algoritmi si legi fizice, matematice, chimice stiintifice in background, atomi etc iar noi, putem simti la nivel de interfata o realitate palpabila, foarte reala.

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Procesorul computerului este binar (01010101...),omul nu,el nu-si poate insusi o personalitate, este ca un sclav perfect, un mecanism urias,daca ai cunoaste niste programare,ai intelege mai bine. Un computer nu va putea fi egal creierului,el nu va putea diferentia niste lucruri abstracte cum ar fi binele si raul,dragostea si ura etc. Un computer nu are imaginantie,nu poate visa, nu are emotii, el este o masina uriasa de calcul.
Pana la urma computerul este un efect al activitatii cerebrale, pentru ca este conceput de om si din acest motiv ii va fi inferior, chiar daca are viteza de calcul superioara omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosim jocurile pe calculator tocmai pentru a evada din realitate, un joc care sa simuleze acelasi lucru nu ar avea sens. Un joc bun trebuie sa ofere imersiune dar, in acelasi timp, posibilitatea de a manipula realitatea jocului dupa bunul plac.

| Christel a răspuns:

Jocurile multiplayer sunt copii fidele ale lumii în care trăim, create de alţi oameni, aflaţi sub influenţa demonilor, pentru a ne face pe noi să uităm de rugăciune, de Dumnezeu, de Maica Sa şi de Sfinţii Săi.
Jocurile multiplayer sunt făcute să ne distragă atenţia de la scopul nostru principal, pe care, conştient sau inconştient, îl au toţi oamenii, şi anume Mântuirea sufletelor noastre.