| Catrice a întrebat:

Crezi în personalități multiple?!

16 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Are you talking to us?
Da, sunt de părere că, în urma unor traume fizice și psihice, mintea unui om se poate ''sparge'' în mai multe fragmente, fiecare conținând o personalitate distinctă. Acestea pot coexista în același corp, deși au vârste, sex, grad de inteligență diferite, mi se pare fascinant, deși, pentru cel în cauză, poate fi terifiant, bănuiesc.

| Catrice explică (pentru Raven):

Yes, I'm talking with you, the user of this site.

| Catrice explică (pentru Raven):

Cu tine, cu personalitățile tale, cu cine folosește contul sub identitatea《Raven》laughing

| Raven a răspuns:

Te întrebam dacă vorbești cu noi, adică eu și celelalte personalități ale mele laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Daca vrei sa-ti intaresti credinta nu trebuie decat sa faci o vizita la psihiatrie.

Tulburarile diociative de personalitate nu-s deloc frumoase.

| RAY a răspuns:

De fapt ai o fragmentare a personalitati https://www.youtube.com/watch?v=STWoc9N3nl8

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar asa ceva exista...
Si se numesc "nebuni". Dar cu toate ca te-ai referit la acest termen ca atare (ca si in filmul "SPLIT"), sunt sigur ca omul care candva incerca sa munceasca cu onoare pentru niste bani si mai apoi a ajuns sa fie un lingau de renume, sunt doua personalitati diferite pierdute in timp...
Si nu m-am lungit iar big grin

| StrongHeart a răspuns:

Multi artisti dezvolta diferite personalitati multiple.
De exemplu - Eminem are un alter ego Slim-Shady care e foarte violent.Beyonce-Sasha Fears, Nicky Minaj etc
Astea sunt doar cateva exemple care mi-au venit acum in minte, dar ideea e ca exista.
In urma unor traume, abuzuri si prin aplicarea unor tehnici de tortura puternice, victimelor li se poate crea efectiv una sau mai multe personalitati.
Recomand sa citesti despre mk-ultra si daca ai timp sa vizionezi filmul "the clockwork Orange".

| RoCkKiD a răspuns (pentru StrongHeart):

Alea nu-s tulburari patologice. Poti si tu sa-ti tragi chilotii peste pantaloni si sa zici ca esti superman dar aia nu este o afectiune.

in plus in filmul lui kubirck nu este vorba de o tulburare de personalitate ci despre re-educarea prin conditionare (treaba care era la moda pe vremea cand a aparut cartea).

| StrongHeart a răspuns (pentru RoCkKiD):

"Alea nu-s tulburari patologice. Poti si tu sa-ti tragi chilotii peste pantaloni si sa zici ca esti superman dar aia nu este o afectiune."
Ai citit raspunsul meu sau despre ce vorbesti aici?
In filmul ala poti sa vezi clar cat de fragil e psihicul unui om daca i se aplica anumite presiuni si cat de usor de modelat este.
Aia era ideea.

| RoCkKiD a răspuns (pentru StrongHeart):

Ai zis ca artistii isi fac nume de scena, daca aia e tulburare patologica eu sunt batman.

Cat despre filmul lui Kubrick sunt de acord cu tine la partea cu fragilitatea insa exemplul e prost pentru intrebarea asta.

| StrongHeart a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu este doar un nume de scena.
E vorba de atitudinea pe care o adopta,cum vorbesc,gandesc,actioneaza si cel mai important ce cred ei despre ei insisi.
Se poate ajunge la disociere totala si split de personalitate prin abuz de substante sau/si hipnoza.
Unii oameni sunt mai receptivi,sau mai bine zis vulnerabili(ex:care au suferit traume grave in copilarie),altii nu.
Aici conteaza taria de caracter pe care o dezvolti de-alungul vietii.
Legat de gluma ta,daca te tine cineva nemancat,nedormit indeajuns sa nu mori,dar sa fii o leguma, deci la limita intre viata si moarte, mai pune si niste substante sau droguri plus alte tehnici pe care poate nici eu nu le cunosc, ei pot sa te faca sa crezi intr-adevar ca esti Superman, batman ce vor ei.Atat de fragil e psihicul in momentele alea crunte.
Deci, spun eu ca tuturor artistilor li se potriveste descrierea? NU, absolut nu.
Ideea este ca se poate si in atatia ani de evolutie, au fost destui oameni care sa faca experimente de genul asta pe alti oameni.Am recomandat sa citeasca despre experimentul mk ultra si sa vizioneze filmul acela chiar daca poate tu nu crezi ca e un exemplu potrivit. Unele filme trebuie sa le vizionezi de mai multe ori ca sa le intelegi.Stanley chiar gandea la un alt nivel.
Parerile sunt impartite in legatura cu chestiile astea si nu are rost sa o dam in conspiratii, intrebarea ei a fost simpla si cred ca sunt destui psihologi in lumea asta sa confirme ca da, se poate ajunge la un split de personalitate total.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Mhm

| Jouliete a răspuns:

Da daca vorbim de schimbarea starii (adica uneori esti intr-un fel si alteori total diferit, ca si atunci cand esti mai puternic si dupa esti slab sau cand esti cea mai fericita persoana si dupa cea mai trista) si astfel pari o persoana total schimbata, avand un comportament diferit. Dar daca vorbim de boala exista una.

| Tinna22 a răspuns:

Buna, sigur ca da, fiecare dintre noi avem personalitate multipla datorita reactiilor pe care le avem, modul de gandire asupra unor situatii sau persoane, faptul că poate intr-o zi zici ceva in alta zi altceva si lista cu exemple poate continua...

| Aube a răspuns:

Nu. Doar in toanele unei persoane prea rasfatate.