| AvalohAlyn a întrebat:

Crezi in profetii/previziuni? De ex. cele ale lui Nostradamus?

8 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

"Profeții" adevărați au fost și sunt oamenii inteligenți care analizând pot prevede viitorul. Cel mai bun exemplu : Jules Verne:

| SG1995 a răspuns:

Am mai scris și în alte postări de ale tale, profețiile lui Nostradamus nu sunt credibilă pentru că sunt foarte ambigue, prin urmare o catrenă are n înterpretări și nu știi care e cea "corectă".

| CuriousStuff a răspuns:

Din 1000 de oameni care spun ca peste 100 de ani o sa se intampla niste lucruri iti garantez ca cel putin 5 o sa poata "profesa" exact ce o sa se intample in suta aia de ani.

| ALGator a răspuns:

Nu.
Pe termen scurt am ghicit de multe ori ceva. Dar mi-a folosit la nimic și nu pot controla asta.
Îmi dau seama întotdeauna după ce se intampla.
E vorba de întâmplări simple, nu de lanțuri de întâmplări complexe, cum se pretinde ca a ghicit nostradamus.

| OnePiece a răspuns:

Nu.

| Wheizii a răspuns:

Profetiile sunt niste banuieli, orice om cu o cultura generala buna si cu multa cunostiinta politica poate sa faca acele profetii.

| TheSpell a răspuns:

Chestiile astea se nasc din niște idioțenii.
Cineva -prezice- ceva, iar prin absurd se întâmplă și respectivul pică de geniu.

| elenabranzoaica a răspuns:

Da, este adevarat daca de exemplu iti miros picuarele trebuie sa le mirosi si tu/