| Panţîru_Maria_1996 a întrebat:

Cu cati km pe ora ar trebui sa alerg ca sa parcurg 2 km in 8 minute?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Problema e pur aritmetică.
Mama tuturor matematicilor.
Ca să faci 2 km în 8 minute, înseamnă să aplicăm regula de trei simplă (vezi
AliGab).

Deci :
x------60.
x= 120 : 8 = 15hm/h

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cred ca pe Maria o interesa rezolvarea matematica a problemei mai mult decat considerentele despre viteza in functie de starea vremii si calitatea drumului happy

| AliGab a răspuns:

Dar regula de trei simpla o stii? Daca da foloseste-o si ai sa afli. Daca nu caut-o, invata sa o aplici si iti va folosi la rezolvarea intrebarii tale.

| octa2021 a răspuns:

Asta ar insemna sa mergi intr-un pas mai alert cam cu 4km\h deorece un om care se deplaseaza cu viteza normala merge cu o viteza de 1.5-2km\h rezulta ca acesta parcurge 1 km in cam 10 minute, dar timpul poate sa difere in functie de mobilitatea persoanei, starea vremei ( ca doar pe o tornada nu este la fel), tipul de drum, sunt niste factori care trebuie luati in considerare si nu in cele din urma factorul de stres. Sper ca te-am ajutat, am dat o definite mai lunga deoarece cand eram in liceu am facut un astfel de experiment cu profesori si am preferat sa te ajut si eu cu niste detalii.

| AliGab a răspuns (pentru octa2021):

Of mama matematica asta. In pas normal, un om de inaltime medie merge cam cu 4-5 km/h iar mai alert cu aproape 7-8.
Dar totusi daca un om ar merge cu 1, 5~2 km/h minimele cunostinte de matematica iti vor indica ca acel om ar parcurge 1 km in 30 minute nu in 10 minute dupa cum ai specificat.

| Anca6991 a răspuns:

15 km/h
Mai intai transformi km in m si min in h, adica 2000m si 480 s.
Formula vitezei v=d/t=2000/480=25/6 m/s
Dar tie iti trebuie in km/h. Ceea ce ramane de facut e sa transformi in km/h.
25/6(m/s)=(25*3600)/(6*1000)=15 km/h.(Am pus paranteze la inmultire sa se vada mai bine).
Transformarile survin astfel: 1m=1/1000 km, iar 1h=1/3600s. Restul e pura matematica.

| Affe a răspuns:

Marematica ne bate pe toti happy
2km=2000m
2000/8=250==>25km pe ora