| LupusDei1993 a întrebat:

Cu toate evenimentele ce se petrec acum, mai ales din punct de vedere climatic si politic la scara globala: cat credeti ca mai e pana ce disparem cu totii? Credeti ca mai avem un viitor?

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Generalul Emil Streinu a avertizat de acum 5 ani cand indicele de uv (ultraviolete) era de 7, 2. Acum 2 saptamani, intr-o emisiune a avertizat din nou asupra schimbarilor climatice cu impact sever asupra pamantului. sa ajuns deja la 7, 8-8, 1 uv. Sa se tina cont, dupa 9.0 uv nu se mai poate sta ziua in bataia soarelui. Ne vom ascunde sub pamant sau pesteri.(uv bate pana la 1 metru in sol) Politic, ..de mult nu mai detine guvernul fraiele! Suntem o tara de corupti si marile corporatii,aici isi fac experimentele! ( vezi monsanto,bayer,ikea, etc)
Se vrea la nivel mondial "resetarea" planetei. suntem prea multi si deja e deranjant pentru cei de sus!
Daca in trecutul nu prea indepartat, se purtau razboaie pentru a decima o parte a populatiei (fapt condamnat de anumite institutii ale drepturilor omului) Nemernicii si-au schimbat tactica! De ce sa intre peste tine cu arma, cand poate de la distanta sa iti faca rau. cum?
-apa infestata
-legume si fructe infestate sau modificate genetic
-animale modificate genetic
-tehnologia cu impact de iradiere directa asupra organismului uman
-tehnologia harp cu impact imediat asupra climei si scoartei terestre
-legi neclare pentru a sporii rata criminalitatii
Sunt foarte multe chestiuni de spus, dar nu pot aici!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

N-o sa disparem, suntem supravietuitori de fel, schimbarea climatologica, poluarea intr-adevar au efecte negative, dar nu incar sa ne afecteze supravietuirea.

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai gandeste-te,. De anul care vine vom avea la umbra in orase chiar si 57 grade si vom spune ca e racoare!
Guvernul nu va avea incotro, decat sa decreteze stare de urgenta ceea ce in consecinta ne va schimba si felul in care vom munci! (vezi Italia)

| LupusDei1993 explică (pentru mudokins78):

57?
O sa fie atat de rau incat absolut toti bolnavii de inima o sa moara direct, in cateva minute. O sa ne coacem in case, plus altele.

| mudokins78 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Se va da vina automat pe poluare,.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

57 de grade la dracu. Valoriile termice vara nu s-au schimbat prea simtitor. Ierniile parca au devenit mai putin aspre, dar in rest tot asa e cum era acu 10, 20 + ani.
Incalzirea gloaba se refera la o incalzire Generala de 0, 5 grade, sau 1 - 2 grade. Ce pentru noi este nesemnificativ, insa pentru fauna si animale in special pentru temperatura din polii pamantului este Mult. Conform datelor cercetatorii afirma ca pamantul a mai fost incalzit odata la valoriile de azi.
Dar sa nu uitam ca istoria pamantului este predominanta de epoci de gheata, zapada se topeste in zonele arctice ca consecinta a activitatii umane INSA stratul de gheata subacvatic din zonele polare se extinde. -fenomen ce baga in confuzie si specialistii.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de unde te-ai documentat? De la-Trust me dude?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

Acu am cautau dupa emil streinu, iar primele rezultate aparute imi dau asa o senzatie de "incredere" luand in considerare ca e asociat cu conspiratii.
Cand spunem incalzirea planetei -ne referim la incalzirea medie Asta cuprinde valore undeva la parca 1, 5 C in prezent. Insa Temperatura nu este stabila anual se inregistreaza temperaturi mari&mici record pentru perioada/zona. Insa sunt mai multe recorduri cu temperaturi mari decat mici. Iar incalzirea generala si de 0, 5C are efecte uriase, catastrofice tsunami, sau uscarea plantelor care creeaza efect de Domino. Insa noi oamenii n-o sa simtim direct efectul caldurii pentru noi cateva grade + - nu au efect mare. Insa afecteaza agricultura &alimentatia -> asa ajunge dominoul la noi.

17 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu o sa disparem nicaieri, politica la nivel global este exact cum a fost oricand in istorie, singura diferenta este ca economiile sunt atat de interconectate inca conflictele armate majore sunt mult mai improbabile pentru ca nu ai cum sa le castigi. Orice ai face o sa ai pierderi economice uriase.

Cat despre problemele cu incalzirea... pe alea nu o sa le vedem noi ci copii sau nepotii nostri iar pana atunci inventam noi o chestie care sa scape de gazele de sera din atmosfera.

Contextul global e putin tensionat din cauza lui Trump dar oricum toata lumea il ignora, o sa vina alegerile si aia e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu toate evenimentele ce se petrec acum, mai ales din punct de vedere climatic si politic la scara globala
Din care dta vezi, constați și gândești numai partea negativă, căci aceasta este mai spectaculoasă și te excită mai tare, așa simți că trăiești, când te uiți la TV, cele pozitive nu au nici un haz,
: cat credeti ca mai e pana ce disparem cu totii?
5 miliarde de ani.
Credeti ca mai avem un viitor?
Da până soarele se stinge, dar înainte de asta vom pleca spre alte planete din Galaxie.

| Bizon95 a răspuns:

1. Trup se joaca cu mingea de fotbal (e o geanta, CAUTA PE GOOLE) si lanseaza bombe... sau Putin face asta, sau China
2. ia foc tot amazonul si ne sufocam
3. vinii comiata... FUJIIITI
4. explozie solara care prajeste jumate de planeta si lasa fara nimic electronic cealalta jumatate
5. schimbarea polilor magnetici ai pamantului, se poate intampla in orice moment din cauza ca se intampla regulat si deja e intarziat 500 de ani... o sa intoarca, clima pe dos
6. vin extraterestrii si ne omoara
7. vin zombii
8. se sparge calota polara si se elibereaza cantitatile uriase de metan depozitate sub ea, o sa urmeze o perioada lunga de uragane care vor matura toata planeta nu numai oceanele, apoi de o noua era glaciara
etc. etc. ETC.

daca alegi sa iti traiesti viata murind de frica, atunci aia nu mai e viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere "politic" hai nu zãu, totul e din vina noastra, a tututor. Suntem prea multi oameni. Si majoritatea sunt niste virusi pentru planeta asta. Ar fi total ok sa se efectueze un al treilea razboi mondial pentru a disipa populatia lumii.

Viitor este dar, nu de oameni ci de hibrizi. O sa "mâncãm" pe ce tot are un echilibru dat de la Dumnezeu si o sa distrugem.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Si
Daca eu si tu vom muri?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Suntem prea multi oameni. Si majoritatea sunt niste virusi pentru planeta asta."

Mama, tu ai prezis coronavirusul. laughing

| Alexandrionelu a răspuns:

Renunța la electricitate și implicit internet, transport cu vehicule care poluează, nu mai cumpăra nimic ambalat în plastic, aduna toată ziua gunoaiele din oras, plantează copaci, nu mai arde gazul la iarna ca să te încălzești și vezi dacă salvezi pământul sau nu.
In Siberia a ars pădurea pe o suprafață cât o sesime din România și ecologiștii îmi spun sa strâng bani de Tesla, pentru ca motorul meu diesel poluează tongue

| christine99 a răspuns:

Cam alarmist.

| Stella66 a răspuns:

Daca nu îndreptam repede lucrurile, viitorul ar putea fi mai rau decat prezentul. Sper, însă, ca se vor rezolva toate si vom avea un viitor mult mai bun.