| Regedesubmunte a întrebat:

Culoarea alb reprezintă binele și negrul răul?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cam asa. Ai vazut, un tanar cu parul negru este rau, iar cand imbatraneste si i se albeste parul, devine bun. happy

| oprescudorin11 a răspuns:

In unele culturi.In fapt, in general, se asociaza negrul cu raul si albul cu binele dar nu este nici o religie care sa fi instituit o astfel de asociere. Portul alb la asiatici este insemn de doliu insa iar negrul este portul obisnuit, era. La europenii crestini este invers. Dar nu e vreo declaratie a sensului portului.E pur si simplu o mostenire istorica. Asa cred din ce am studiat.

| OoBunnyoO a răspuns:

In general. Este vorba de o simbolistica culturala vestica.

Vei gasi culturi unde albul reprezinta rau, cel mai probabil unele culturi asiatice, unde lumea poarta alb la inmormantari, iar in Africa negrul este asociat cu maturitatea.

| userul7200 a răspuns:

Yin Yang

| oprescudorin11 a răspuns (pentru userul7200):

Yin si Yangul au puteri echivalente, reprezinta echilibrul, in cazul dozelor egale, adica ceea ce ne dorim! Aici albul si negrul au puteri echivalente! Deci s-ar zice ca raul si binele sunt greu de izolat, coexista! Asta este realitatea.

| AlexBrooK00 a răspuns:

Alb
Ce reprezinta: Lumina – combinatia tuturor culorilor. Albul este puritatea intruchipata si spiritualitatea. De asemenea, simbolizeaza simplitatea.
Negru
Ce reprezinta: Ca si culoarea alb, negru este o combinatie a tuturor culorilor, dar in loc de puritate, reprezinta necunoscutul, nevazutul, misterul. Negru ascunde si este asociat in cultura universala cu "necuratul", cu diavolul.

| GirlAnonima20 a răspuns:

Depinde nu toate persoanele gandesc asa de exemplu mie imi plac ambele culori

| Buliga_Sebastian_D_1999 a răspuns:

Depinde.

| kikesuls a răspuns:

Daca Dumnezeu a creat universul, iar albul reprezinta binele si negrul reprezinta raul.

| Dash_Dodi_2001 a răspuns:

Nu e neaparat asa, dar in cele mai mari cazuri da! Negrul ne duce mai mult cu ideea de intuneric, mister, nesiguranta, pe cand albul sugeraza mai mult puritate, armonie, chiar iubire.