| anonim_4396 a întrebat:

Culorile au vreo importanta in realizarea trucurilor magice?

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Da. Dar nu toate trucurile au la baza culorile.

Truc concret.
Magicianul piatra o cămașă albă și o cravata mare, roșie. Vine în fața ta, te pune sa te gândești la o culoare. Chici care e cel mai probabil răspuns care îți vine in minte.

De obicei magicianul mai are și o batistă roșie cu care captează atenția într-un anumit loc și face trucul in mana cealaltă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu numai în trucurile magice dar şi în ritualuri.
De exemplu: roşu e simbolul sacrificiului, negru e simbolul îniţierii iar albul e simbolul profanului, neiniţiatului.