| mentholinks a întrebat:

Cum a aparut atata apa pe pamant?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi recomand un documentar in care se explica cu dovezi si explicati stiintifice cum a fost creat pamant si cum a aparut apa pe pamant http://documentare-online-subtitrate.blogspot.ro/......20pamantul

| SG1995 a răspuns:

Prin fusiunea atomiilor de hidrogen si oxigen.

| Nilsson a răspuns:

Daca e sa compari volumul total al apei de pe pamant cu cel al planetei nu e chiar atat de multa apa:

https://water.usgs.gov/edu/earthhowmuch.html

Dar se pare ca e un echilibru tinand cont de marjele posibile de raport: daca era mai multa apa ar fi acoperit intreaga Terra si ar fi fost precum exoplanetele descoperite recent.
Daca era mai putina uscatul ar fi acoperit o suprafata mult mai mare si ar fi fost diferente uriase de temperatura de la zi la noapte (oceanele si marile au rol de termoreglare).

| Lostlyric a răspuns:

A scuipat Endoryus peste noi. Cateodata, mai scuipa si coji de seminte. Asa apar muntii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Na handicapatilor, baiatu asta chiar are si el o intrebare! Chiar asa nesi sunteti?
Se presupune ca o cometa de gheata(care avea gheata) a lovit pamantul si astfel a ajuns apa pe pamant. Parerea mea e ca e cam cea mai plauzibila, dupa aia cum ca a creat-o Dumnezeu laughing(

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Da interesanta teorie, dar pe cometa aia cum aparu apa? Cometa aia nu e tot un corp, deci daca cometa aia e din geata sau amestec la fel de bine putea si pamantu sa aiba pe el apa dupa formare.Deci merge acum la cometa sa vedem cum aparu,sau de ce cometa are apa si alte corpuri nau.Apa aia aparu in conditii anume,pe o planta deja formata rece, n-are cum apare,O si H nu se combina asa in conditiile de pe pamant,nici de pe alta planeta,deci probabil asta avu loc atunci cand sau format toate astea soare,plante etc,deci putea roi in juru pamantului apa la greu laughing apa care ingheta fiinda,sau mai stiu eu ce stare putea cadea pe pamant foarte usor,ba putea chiar fi atrasa de forta gravitationala a pamantului.
Chestia asta cu cometele care au cazut,este calea c ea mai usoara,varianta cea mai la indemana, ceva gen dzeu a facut dzeu a dres laughing deci mai degraba ar fi fost un fel de resturi formate, inghetate care roiau in jur, nu comete, ca alea odata plecate mai reveneau dupa zeci de ani sau sute, deci probabilitatea sa cada atata apa din comete nu stiu cat de mare ar fi fost.
Iara sa loveasca o cometa imensa pamantu aia ar fi provocat pagube serioase.

| Nevroza a răspuns:

Pune-ti intrebarea cum am aparut noi... experiment esuat a lui Dumnezeu

| MrkiddyKid1 a răspuns (pentru Nevroza):

Ai si argumente sau doar vorbe-n vant?

| Nevroza a răspuns (pentru MrkiddyKid1):

Ambele