| Sarmala a întrebat:

Cum a apărut lumea? Dumnezeu ne-a creat, dar după te gândești, Dumnezeu cum a apărut? Cine l-a creat?

30 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu are varsta. A existat din totdeauna si va continua sa existe in veci. Lumea a aparut prin vointa creatorului.

| mgtow a răspuns:

A iesit din nimic asa la misto, cand murim il intrebam care e smenul existentei cum a aparut etc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dumnezo' se plictisise sa isi lustruiasca maciuca de unul singur in spatiul cosmic si s-a gindit sa faca niste omuleti care sa si-o traga intre ei iar el sa se uite cum si-o trag. Noi sintem p0rn pentru barbos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-ai voie sa te gandesti, e pacat si asta!

| stefi055 a răspuns:

Pai daca citesti in Biblie scrie ca Dumnezeu e 'fara de inceput'. Adica el a existat dintotdeauna si o sa existe si de acum inainte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este bine, să pui întrebări. Cu cât pui mai multe întrebări, cu atât se face mai multă lumină. Mehr Licht! Mai multă lumină! Cu cât este mai multă lumină cu atât mai mult dispare Dumnezeu.

| SoareDaniel a răspuns:

Nu stiu cine sau ce l-a creat, dar n-am sa inteleg niciodata de ce a ales sa dea nastere la persoane urate in viata de ****. ATAT

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cum era să existe din veci? Adică?
De unde știi că lumea a apărut așa? Știi din auzite, nu-i așa?
Dar cei ce au spus prima dată asta, de unde au știut?
Cine le-a spus?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru stefi055):

Și cine a scris asta acolo de unde știe? Care este sursa acestei informații?

| RAY a răspuns:

In primul rand avem mai multe viziuni asupra cum a aparut universul, noi, viziuni in care participa o zeitate,un creator sau ca a totul are o explicatie deci o cauza si un efect,stramosi nostri pentru a nu trai in nesiguranta au inventat diferite mituri pentru a putea avea o siguranta si azi majoritatea cred intr-o zeitate,creator,forta,asta pentru ca credinta sa transmis din tata in fiu si pentru ca societatea promoveaza credinta,plus ca da un sens,scop, siguranta, cum oameni sunt anexiosi de fel siguranta unui creator le da sperante, cealalta viziuna este cea stiintifica bazata pe dovezi, cunoastere, indiferent de cum privesti lucrurile vreau sa clarific ceva

1, nu stie nimeni daca exista un creator sau nu exista
2, chiar daca exista acel creator nu ne vrea niste creduli prosti care sa creada orice, asa cum promoveaza uni prin a raspunde la orice cu raspunsul dumnezeu a creat
3, cum a creat dumnezeu din absolut nimic totul?
4, de ce universul nu putea sa fie dintodeauna? pentru ca nu ne satisface sigurantele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Puteti sa va opuneti cat doriti. Faptele raman fapte. Noi traim maxim 100 de ani pe pamant si zicem ca stim mai mult decat creatorul care a vazut milioane si milioane de ani de cand a fost creat universul. Opera lui materiala poate avea un sfarsit, spune clar ca El este inceputul si sfarsitul, dar Dumnezeu si raiul nu va avea vreun sfarsit.

| Holiday a răspuns:

"Dumnezeu ne-a creat"

De fapt e tocmai invers, omul a creat acest personaj numit Dumnezeu.

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

In orice caz pentru atei cred ca viata e cu mult mai simpla.Pentru ca se rezuma la faptul ca pot face orice ce nu incalca litera legii si nu-si fac griji ce va fi dupa moarte deoarece pentru ei e simplu:nimic, dispari si atit, iti mor inclusiv celulele nervoase si nu mai sti si nu mai simti nimic.

| aimullah123 a răspuns (pentru SoareDaniel):

La cine te referi cand zici persoane urate?

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Ateismul nu este lipsa credinteti in viata de apoi si doar in zeii

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Eu asa stiam ca asa este, deoarece sotul meu era ateu si nu credea nici in viata de apoi.Credea doar in ce vedea.

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Si budisti sunt atei si cred in reincarnare

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

E drept ca eu nu am citit despre budism, dar ei chiar nu cred in nici o Divinitate doar in reincarnare?

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Sunt budisti de est care cred in ceva zeitati dar si ei sunt supusi suferintei, si budisti din vest din occident care nu cred in zeii dar adopta budismul, filozofia lui, cei drept majoritatea pers atee nu cred in viata de apoi

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Da multumesc eu din start m-am gandit la budistii din Tibet.

| SoareDaniel a răspuns (pentru aimullah123):

Las-o asa, oricum nu ti-am raspuns pe subiect! o seara faina

| aimullah123 a răspuns (pentru SoareDaniel):

Pai daca vrei sa spui ceva, spune pana la capat.
Daca zici ceva doar pe jumatate e ca si cum desfaci o ciocolata si o arunci in loc sa o mananci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine spune? Clar, dar cine? Eu nu mă opun, doar întreb cine spune.
Cine spune despre rai? Eu nu mă opun, doar întreb cine spune.
Și mai întreb de când sunt spusele fapte?
O afirmație, o spusă nu a fost niciodată un fapt și nu va fi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Holiday):

Sunt d acord cu tine. Neputand sa inteleaga anumite fenomene si lucruri le-au atribuit unei puteri divine.

| LoveSleep a răspuns:

În biblie se spune că la început nu a fost nimic, doar Dumnezeu care le-a creat pe toate. Dacă nu a fost nimic, nu a fost nici Dumnezeu. Nu poti sa zici ca nu a fost nimic, dar a existat Dumnezeu.

| Digikey a răspuns:

La inceput evreii erau politesti.Din toata sleatha de zei l-au ales intr-un final pe razboinicul YHWH.
Acum sa sustinem ca YHWH este creatorul ar fi ignoranta pura.

| Frank51 a răspuns:

1. Ca urmare a exploziei de acum 14mld de ani.
2. Nu stim.
3. Nu stim.

Dupa logica mea amarata nimic nu ar avea sens fara un creator si deci am un procent maricel de credinta intr-o divinitate. Totodata combin informatiile din stiinta cu informatiile din religie, si imi permit sa cred(dupa mult research), ca intr-un procent mare se cam leaga, but that's just me.

| Celcestietot a răspuns:

Dar ce conteaza de unde a aparut Dumnezeu? Conteaza ca Elohim exista si ca tu esti creatia Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul la asemenea întrebări le poți obține doar prin iluminare, Dumnezeu nu e un bărbos care a creat cerul și pământul și noi oamenii, suntem doar oglinda/reflexia lui. E o experiență care nu poate fi descrisa până nu o ai. Prin moarte sau alte chestii de care se chinuie mulți să deschidă ochii la ignoranți prin religie și alte metode.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dex-ul dă pentru "iluminare" două definiţii: 1. Acţiunea de a (se) ilumina şi rezultatul ei. 2. (Fiz) Fluxul de lumină care cade pe unitatea de suprafaţă.
La care din astea două te referi? Să zicem că la prima. Ne ducem tot la Dex şi găsim: 1. A (produce şi) a răspândi lumină (artificială) într-o încăpere, pe o stradă etc. 2. Refl. Fig. (Despre faţă, ochi etc. sau despre oameni) A străluci de bucurie, de mulţumire etc.; a se bucura, a se înveseli.
Şi tu spui că răspunsuri la întrebările lui se pot obţine prin iluminare.
La care din sensurile acestui termen te referi?