Întrebare recomandată | Anonim1x a întrebat:

Cum a aparut pamantul? dar oamenii? Cati ani are pamantul? Cati ani de existenta are omenirea?

Răspuns Câştigător
| Alecsus a răspuns:

Pamantul s-a format acum 4, 57 miliarde de ani.
O varianta a creeri Pamantului este : Marele Boom ( Big Bang ) care se spune ca ar fi raspunzatoare pentru creerea universului. De aici si existenta Terrei.
O alta varianta ar fi cea religioasa prin care Dumnezeu a creat pamantul si oamenii (asa ajungem si la a2-a intrebare a ta)
De asemenea la crearea omenirii sunt cam doua sau mai multe variante :
1. Suntem "copii" lui Adam si a Evei. Ei fiind primii oameni de pe Pamant si creati de Dumnezeu.
2. Ca am fi evoluat din maimute.
Acum fiecare cu neamu lui, unii poate din Adam si Eva altii din maimute.
Raspunsul pentru a 3-a intrebare l-am postat primul.
Legat de enii de existenta a omenirii cred ca sunt multe controverse.
1. In Europa cele mai vechi documente istorice au in jur de 5000 de ani, iar inainte de asta, nu se stie.
2.O civilizaţie a progresat, s-a autodistrus, cei putini supravietuitori au fondat o alta civilizatie şi tot asa de vreo 300000 de ani incoace.
3. Specia umana exista de 600000 - 400000 de ani.
4. 6000 de ani: 4000 inainte de Iisus si 2000 (2013) dupa Iisus ( Nu stiu cum e bine "Iisus" sau "Isus" si aici sunt cam multe controverse laughing )

Concluzie? Nimic nu e cert in legatura cu intrebarile tale. Toate au multe si multe raspunsi diferite.

| Anonim1x explică (pentru Alecsus):

Cat mister... oare de ce nu avem raspunsuri exacte despre subiecte atat de importante? ......multumesc mult pentru raspunsul tau Alecsus happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Alecsus):

Potrivit teoriei evolutiei, omul nu se trage din maimuta, aceasta ipoteza este eronata.

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/

Cosmos. Despre apariţia vieţii şi evoluţia:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

regis
| regis a răspuns:

Cand m-am nascut eu, erau deja toate pe aici, deci trebuie ca s-au adunat ceva ani de la aparitia lor...

| RAY a răspuns:

tu vorbesti ca cum de nu stim exact pai sasi explic cum functioneaza stiinta,nu stim cum sa sarvarsit o crima desi nu putem afla nimic?
oamenii de stiinta cauta exact ca dectectivi dovezi in univers cum se formeaza plantele un prim raspuns a aparut cand s-a dovedit experimental intro statie spatiala ca gravitatia face ca praful de stele sa se uneasca sa se invarte in jurul sau, sau pus o punga cu molecule de apa moleculele se uneau intre ele confirmand acretia
sigur nu putem sti dar sistemul solar arata exact ca cea ce a dovedit acel experiment

tot asa cautand prin trecut, oamenii de stiinta au cautat fosile le-au datat si au observat ca omul a evolutie din alte specii, apoi anatomia a confirmat asemanarea omului cu varul sau cimpanzeu, apoi genetica, la fecare copiere mama =fica ceva ramane urmarand in trecut asta ne duce acuma in africa aproximativ 100 de suta de mii de ani cand a aparut specia noastra
Cati ani are pamantul?

rubidiu-87 care se transforma in strontiu-87 in vreo 40-50 miliarde ani, sau uraniu-238 care are timpul de injumatatire de 4, 5 miliarde de ani pana se transforma in plumb-206

Cati ani de existenta are omenirea?

100 sau 200 de mii de ani ca specie homos sapins cand am devenit oamenii nu stiu

| ErrorFound a răspuns:

Pamantul s-a format din particulele de praf stelar care s-au tot adunat de-a lungul timpului devenind tot mai mare datorita gravitatiei. Pamantul a fos lovit acum mult mult timp de o alta planeta si s-a format Luna.
Pamantul este vechi de 4, 54 (+/-) 0, 5 miliarde de ani.
Homo sapiens a aparut acum 50.000 de ani(cred ca numai pe astia poti sa-i consideri oameni-restul erau un fel de corcituri intre oameni si cimpanzei).
Homo Habilis(cu cateva rase mai involuat ca homo sapiens):http://en.wikipedia.org/wiki/File:Homo_habilis-2.JPG

| ErrorFound a răspuns:

Te-ai uitat macar la link? rolling on the floor Tot ce-am folosit a fost o poza, restul post-ului a fost din minte.

| ErrorFound a răspuns:

Foarte amuzant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica big bang, s-au lovit doi "chestii" si asa a rezultat big BANG! si de unde au aparut acele doua " chestii"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie gasesti raspunsul oricarei intrebari. Pamantul este creatia lui Dumnezeu Iehova si oamenii la fel, iar pamantul are aproximativ 6000 de ani si omenirea la fel. Dumnezeu avea ca scop crearea unui pamant paradisiac iar pe om l-a creat pentru a se bucura de el si de tot ce este pe el, singura conditie fiind sa nu manance dintr-un singur pom. Satam care era in rozboi cu dumnezeu s-a gandit sa insele pe om pentru a-l atrage de partea lui stiing astfel ca ii face rau lui Dumnezeu si nu numa lui. Dumnezeu le-a spus la Adam si Eva ca daca o sa manance din pom o sa moara negresit, iar Satan auzind acest lucru le-a spus ca Dumnezeu minte si ca de fapt o sa ajunga ca Dumnezeu daca o sa manance iar de atungi omul a devenit imperfect din perfect, dar dumnezeu o sa isi duca la capat promisiunea. Si asa dumnezeu ii lasa pe oameni sa aleaga de partea cui vor sa fie fiindca el putea foarte bine sa distruga pamantul dar din dragoste pentru noi nu a facut-o. Satan = minciuna, ura, mandrie, lacomie etc. Dumnezeu Iehova = dragoste si iubire. Stiu ca am lungit raspunsul dar am tinut sa le explic celor care se lasa influentati de acest guvern pamantesc care o sa fie distrus.

| IonutGaby a răspuns:

Acuma toata lumea copy paste de google wikipedia

| Muwz a răspuns:

Planeta Pământ (numită și Terra sau „Planeta albastră") este a treia planetă după distanța față de Soare și a cincea ca mărime în sistemul solar.
Terra s-a format acum aproximativ 4, 57 miliarde (4, 57×109) de ani, iar singurul ei satelit natural Luna, numită și Selena după zeița lunii Selene, a început să o orbiteze puțin timp după aceea, cu circa 4, 533 miliarde (4, 533×109) de ani în urmă1. Pentru comparație, vârsta calculată a Universului este de circa 13, 7 miliarde de ani.
Oamenii ( Homo Sapiens ) au aparut acum circa 50.000 de ani.
Omenirea a aparut odata cu ei, cred ca e logic.

Funda?

| Aimèeeee a răspuns:

Pamantul, la fel si noi, oamenii am fost creati de Dumnezeu acum cateva miliarde de ani.

| comsacodrut a răspuns:

Pai sunt doua teori :prin bing bang (a format universul si celelalte ) planete, si prin aglomerarea de materie(eu asta am invatat in a 5 -a), si eu cred ca ambele sunt adevarate.2.Are in jur de 4-5 miliarde de ani. Prima fiinta a fost dririopitecul apoi ramapitrecul.Singura faptura de viata comuna (dintre planta animal este euglena verde)Omenirea are in jur de 6000 mii de ani de pe timpul egipteniilor
d

| Uratu140 a răspuns:

Cauta in biblie

| Pisicanazdravana a răspuns:

Citeste si tu prin carti.

| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

4,57 miliarde de ani are pamantul

| cobraSangerie a răspuns:

Ma asculta pune intrebare cand cade o stea cazatoare doresteti sa stii astea si vei sti ca altfel nici un om de pe planeta nu stie dar pot partial sa iti spun cum a aprut pamantul de la marele big bang galaxia de dinaintea noastra cand a murit a facut o explozie marele big bang si asa a aparut pamantul dar nu sunt sigr bine si oameni au aparut de la bacteri care au devenit alge si oto asa pana la maimute si apoi oamenisi la anii nu stiiuu nu stiu ce premiu se da dar te tor vreau sa castig

| SpecialOana06 a răspuns:

Pamantul a fost creat de Dumnezeu, odata cu crearea pamantului, Dumnezeu ne-a creat si pe Adam si Eva.

| Ionutz_Tinc_1994 a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu daca poti si mai citeste si tu Biblia nu umbla dupa toate teoriile astora k nau ei habar de viata lor dapoi cum s-a format si etc...

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Ionutz_Tinc_1994):

Esti un incuiat cu 7 lacate de 10 tone fiecare.

| Manu_Marian_1990 a răspuns:

Ce vaza. Este eronat. Omul nu se trage din mainuta? Cum dracu aparea omul asa din senin. Numai in filme poate apărea. Dar în realitate e cu totul altceva. Nimic nu-i din senin. Omul are stramosi din care se trage. Pe bune. Documentativa.