| Gheraru1234567890 a întrebat:

Cum a disparut ciuma?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ai auzit eronat,purtatorii acelui virus erau sobolanii dupa ce biserica catolica a ars multe pisici ca sunt incarnarea diavolului in ele, sobolanii s-au inmultit in numar foarte mare,plus ca calatoreau si pe corabii, deci ajungeau in multe parti ale lumii,unii indivizi aveau imunitate, unii mureau, cei care au avut au dat si copiilor lor astfel a rezultat o imunizare sau de exemplu in Londra un incediu care a cuprins toata Londra a facut ca sobolanii sa arda de viu si virusul, mizeria, da juca un rol dar si bogatasii puteau fi afectati, oricine era infectat de un purice. Englezii au trecut la luterani iar pisicile s-au inmultit iar, plus industria tehnologica, plus masuri de igiena, ca multi stateau pe strada dar nu minzeria e cauza ciumei.

Desi ciuma este privita de multi oameni drept o boala a trecutului, azi disparuta, ea reprezinta inca o amenintare in unele parti ale lumii. Pana acum nu a existat un vaccin impotriva ciumei, dar cercetatorii americani spera sa-l poata obtine in curand.

https://www.descopera.ro/......iva-ciumei

| Gheraru1234567890 explică (pentru RAY):

Merci! Tie iti dau funda, dar n-am prea inteles ceva.
Deci virusul a disparut fiindca au reinceput sa fie multe pisici/fiindca oamenii care aveau imunitate au dat "gena" mai departe, iar oamenii fara imunitate au murit?
Daca a doua chestie e adevarata, inseamna ca cam toti oamenii de acum suntem imuni la ciuma? Practic au "supravietuit cei care s-au adaptat"?

| RAY a răspuns (pentru Gheraru1234567890):

Pai in locurile unde a fost ciuma si au murit multe pers da se poate vorbi de o imunizare dar nu uita ca virusul sufera mutati in timp

| Gheraru1234567890 explică (pentru RAY):

Pai si a suferit niste mutatii care l-a facut mai "slab"?

| RAY a răspuns (pentru Gheraru1234567890):

Pai omul a descoperit apa si sapunul,sta la casa lui numai sta pe strada, consuma fructe, legume, desi vitamine, plus ca sobolani numai sunt cati de mult erau

| Gheraru1234567890 explică (pentru RAY):

Ok, dar de ce aceste lucruri l-au facut pe virus sa involueze

| RAY a răspuns (pentru Gheraru1234567890):

Nu a involuat pur simplu numai e atat de usor de contaminat ca inainte, dar sunt zone in lume unde mai sunt cazuri, repet au fost mai multe cauze nu doar una

| Gheraru1234567890 explică (pentru RAY):

Si ai putea sa le enumeri? (Cat mai multe please)

| RAY a răspuns (pentru Gheraru1234567890):

Africa

14 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Odata cu disparitia nespalatilor laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Astăzi citeam despre usturoi :" In Evul Mediu, consumul cantităților mari de usturoi era imunitatea fata de ciuma". Reader's Digest :"Alimente dăunătoare, Alimente vindecătoare".

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Usturoiul nu poate ucide un virus, povesti

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

"Garanta" imunitate in fata ciumei.
Eu consum aproape zilnic usturoi, si, desi sunt sensibila la la unele alimente si chimicale, sunt imuna fata de răceli si gripa.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu neg ca ajuta sistemul imunitar dar nici impotriva ciumei

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Eu am citat din cartea mai sus menționată. Ba mai mult eu chiar cred. Alimentația potrivita pentru fiecare individ in parte face minuni. Nu numai ca il protejează pe cel sănătos, dar si il vindeca pe cel bolnav. Singuri alegem ce sa înghițim chiar si atunci când știm ca ne face rău. Mai bine apelam la medicamente care anihilează simptomele in timp ce boala avansează tacit pana ne trezim ca nu mai e nimic de făcut. Dureros, dar adevărat!