| Thecurious a întrebat:

Cum a fost calculata varsta Universului, de aproximativ 17 miliarde de ani?

9 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Imagineaza-ti ca umfli un balon, daca stii viteza cu care creste, poti sa prezici cat va mai creste si de cat timp se tot umfla. Universul e cam la fel, ne uitam la el cat de repede creste si pe baza itezei respective ne dam seama de cat timp trebuia sa tot creasca ca sa ajunga aici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

13.82 billion years +- 59 de milioane de ani.
În univers, sunt stele. Se calculează vârsta lor. Unele sunt foarte în vârstă. Cele mai bătrâne, formate numai din hidrogen, primul atom format, au această vârstă.
Și este vârsta primelor formații de stele, roiurilor globulare.
Și din viteza actuală de expansiune a universului, se poate determina timpul până la explozia inițială, când a început totul.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Cineva a scris că e eronat. Să spună atunci ce știe el și sursa, dacă e ocoș.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Am reusit sa deslusim doar un biet procent de 4%, accesibil ne este doar universul observabil, nu stim ce este graviatatia (Einstein a dovedit ''cum-ul'', nu ''ce-ul'') nu avem habar de materia si energia neagra... cum putem face o astfel de declaratie?!?! si Methuselah are 14, 5 miliarde de ani. Concluzia este ca misterul este mai profund ca niciodata. peste cativa ani vor recalcula si vor veni cu alte iluzii ''stiintifice''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

*concluzia este ca misterul nu a fost niciodata atat de profund. (suna mai bine asa).

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

*doar patru biete procente. iertati-ma! formulez, reformulez, dar nu obisnuiesc sa verific varianta finala inainte de postare. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice ar fi, nu e adevarat.
Dumnezeu a facut o bila, cu pamant, apa, un barbat, o femeie, un mar, un sarpe, si mult incest.
Restul sunt vrajeli, nu scrie nicaieri de univers, dinozauri, alte bile, etc. E mana americanilor.

| relian a răspuns:

Povesti,preuspuneri,datu cu parerea, ce aia care dau din gura nu trebuie sa manince si ei ceva laughing
Acu zic ca gata am descoperit, apoi revin ca stai se pare ca e altfel laughing stai ca nu mai are 13 miliarde are mai putin,cau vazut acu ca se extinde mai altfel laughing
Omenirea nici na iesit din casa,dar se crede bucuricu universului laughing e ca si cum tu stai in casa si spui ca afare e f rig sau cald,deja dai si temperaturi,asta fara sa ai nici un aparat de masura,doara observatii,ca inflorit nu stiu ce pkm sunt x grade,dar poate pomu alantu e diferit laughing tu il bagi tot in oala aia.

Eu nu stau sa caut pe net,nici nu stiu daca ai exista acele websiteuri unde candva am scris basme,asa cum comentam pe aici,am comentat si pe alte wesiteuri
Apoi am vazut pe ala din carucior si am zis ba esti nebun,ala mia copiat teoria laughing daca asa fi avut sau sa stiu unde am scris,as fi putut demosntra
La ce anume ma refer? La gaurile negre,eu am spus ce ala in carut a spus mult timp dupa mine referitoro la gaurile negre si anume ca alea consuma galaxia,ramane doara ea,apoi intilneste alta gaura si tot asa pana cand o sa raman doara una singur in tot universul.

Asta era teoria mea si asta din carut mia furato si a zis ca el a gandito laughing
Eu am mers mai departe su basmu ala si am zis ca aia era de fapt singularitatea de care bat astia campii,nu stiu cea mai zis asta ca s-a dus saracu in alta lume.
Dar poate ca si el a gandit asta fara sa se uite pe nicaeri desi ma tem ca nu,azi toti iau idei de la ati si dupa le pun gramada,zic eu.

Deci varsta universului e poveste,nau de unde sti in ce stadiu,vad ei ca se umfla? Zice uni iei un balon sil umfli,da asta da calculezi dar balanu asta tu il vezi, noi nu stam deasupra universului sa vedem balonu cat s-a umflat laughing ca sa poti face calcule.
Ca ne deplasam habar n-avem cum si daca ne deplasam, sau incotro, chestii complicate, teorii, deci doara vorbe.

Cineva zice daca nu stiu cine a zis altfel sa arate el ce varsta are.Pai macar omu nu-i lamurit de ce zic astia,nu trebuie ca noi sa inghitim tot ce ne zice unu altul, asa si eu pot sa calculez simi da altceva, bag si eu chestii teoretice, pentru ca asa fac si ei, nau de unde cunoaste tot, ca doara aia nu-i ecuatie de gradu 3 laughing

| BlackLight1987 a răspuns:

Calculez viteza de expansiune a universului, după care poți merge inapoi sa vezi aproximativ cat timp a trecut sa ajunga in stadiul actual. Desigur sunt multe variabile, presupunând că viteza a fost constanta pe toată această perioadă, doar asa poți calcula!