| Udristioiu_Mihnea_1999 a întrebat:

Cum a fost "descoperita" temperatura de 0 k(0 absolut) daca aceasta este temperatura limita si nu poate fi atinsa?

13 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Uita-te si tu pe net ce inseamna zero grade kelvin...

E mult mai simplu si mai interesant decat aberatiile despre litrii.

| Radu284 a răspuns:

Ai fi surprins, dar exista si temperaturi negative happy

Dar ca sa iti raspund la intrebare, daca ai un pahar cu apa care e plin la 1 litru, si aproape gol la 0. 0000001 litrii, chiar daca nu poti scoate si ultimile molecule de apa din el, poti extrapola faptul ca paharul gol ar avea un litru, nu?

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

"Ai fi surprins, dar exista si temperaturi negative"
Nu si pe scara Kelvin, de care vorbeste el.
Acolo zero este limita.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Ba si pe scara Kelvin. Google it.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Fals.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Tu chiar nu stii sa folosesti google, sau ce?

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Uite aici: http://bfy.tw/3jNu

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Dupa cum am spus, pe scara kelvin zero este cea mai mica temperatura, este limita.

Acel Kelvin negativ din exemplele date de tine nu inseamna ca ar exista temperaturi mai mici decat zero absolut. Are alta semnificatie fizica.
"A substance with a negative temperature is not colder than absolute zero, but rather it is hotter than infinite temperature. "

Pe scurt esti irelevant.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Ce ar fi sa citim tot?

Did you redefine temperature?

No. We use the textbook definition of temperature.

Do your atoms really have negative absolute temperature or do they just behave like that?

Our atoms really have negative absolute temperature!
The way temperature is defined tells us the following: If a system thermalizes, i.e. tries to reach thermal equilibrium, and if we can describe the distribution of the system with some Boltzmann distribution, and if this distribution remains stable over some time, we know that the system has reached thermal equilibrium. We can then assign the corresponding temperature to the system. The system then really has this temperature. In our case, as the Boltzmann distribution of our atoms is inverted, this temperature is negative.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Da,hai sa citim tot.
"Is your system really colder than zero Kelvin?

No! Nothing can be colder than absolute zero (0K)!
Negative absolute temperatures (or negative Kelvin temperatures) are hotter than all positive temperatures - even hotter than infinite temperature."
Tot de acolo de unde ai citat tu:
https://www.quantum-munich.de/research/negative-absolute-temperature/

Vorbim de o extensie a notiunii de temperatura ce are semnificatii fizice complexe care nu au nici cea mai mica legatura cu ce crezi tu.

Corpuri cu o temperatura mai mica de 0 grade Kelvin nu exista. Nu stiu ce ne contrazicem aiurea, amândoi stim asta (sper).

E ca si când ai incerca sa imi demonstrezi ca 2+2=5 interpretând eronat niste chestii ce tin de matematica avansata.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Umm, am zis eu undeva cuvantul "colder" sau "mai rece"? Am zis doar ca exista temperaturi negative.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

"Am zis doar ca exista temperaturi negative."
Da, si exista doua tipuri de temperaturi negative pe care le putem identifica. Doua sensuri distincte.

Prima varianta:
Temperaturi care au valori mai mici de zero absolut. Ceea ce nu exista.

A doua varianta:
Temperaturi care desi sunt negative au valori mult mai mari decat zero absolut.

Eu habar nu aveam la care din cele doua variante te referi.
Tinand insa cont de contextul in care ai facut afirmatia ( întrebarea), logic era ca te referi la prima varianta, care e falsa.

Întrebarea era:
"Cum a fost "descoperita" temperatura de 0 k(0 absolut) daca aceasta este temperatura limita si nu poate fi atinsa?"

Rasăunsul tau:
"Ai fi surprins, dar exista si temperaturi negative "

Raspunsul tau nu e relevant decat in cazul primei variante.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Nu. Nu pot fi MAI RECI decat zero absolut, dar pot fi "mai negative".