| anonim_4396 a întrebat:

Cum adica:"lacul oglindeste stelele fiindca vrea sa fie cer"?

9 răspunsuri:
| D A R i U t S s A a răspuns:

Hmm.thinking
LAcul oglindeste stelele.
Adica lacul ar vrea sa ia locul cerului.ar vrea sa fie si el posesorul a miilor de stele.sa fie in locul cerului noaptea

| Silvia a răspuns:

"Lacul oglindeste stelele fiindca vrea sa fie cer" a spus Lucian Blaga.Cred ca poate avea mai multe intelesuri. Unul ar fi ca unii oameni stau in umbra altora pentru ca vor sa fie asemenea lor.thinking

| D A R i U t S s A a răspuns:

E foarte bine ce zice si Silvia.
Chiar nu m-am gandit

| yoyodedeea a răspuns:

La lumina lunii suprafata lacului e precum o oglinda...stelele se reflecta pe suprafata acestuia si de aici asemanareahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa, miracolul Universului si leaganul vietii. Sunt izvoare antice si ipoteze conform carora apa ar fi venit din Univers pe Pamant si dupa aceea a fost posibila aparitia vietii. Oamenii au fost dintotdeauna fascinati de miracolul imaginilor oglindite in luciul apei, prin fenomenul de reflexie. Mie personal, imi exprima legatura apei cu Universul de unde a venit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lacul nu este creat pentru asa ceva, dar lucrul acesta este ineviabil datorita soarelui. Adica, unii oameni datoria imprejurimilor nu sunt ceea ce isi doresc, si iau,, lectii` de la cei pe care ii considera mai buni.

| Anto97 a răspuns:

Nu stiu cum sa explic...este un mod mai frumos de a transmite un mesaj.acel masaj fiind de exepmlu: un om se ia dupa alt om(e oglinda lui; face acelasi lucru ca el) pentru a ajunge si el la fel ca acela...chair nu stiu cum sa fiu mai explicita dar cred ca ai prins o mica ideewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii mereu tind spre inaltimi...mereu aspira spre ceva ce le este de neatins...

| PlAC a răspuns:

Adica lacul vrea sa fie la fel de frumos ca si Cerul.