| mrclaust a întrebat:

Cum aflu cate sunete si cate litere are un cuvat? Adica care e treaba cu e si i si consoane si vocale?

Răspuns Câştigător
| Freaky a răspuns:

Pai literele le numeri. si treaba cu grupurile alea luam un exemplu : cireada : ci-rea-da ca grupul 'ci' este singur intr'o silaba are 2 sunete (in total 7 sunete tot cuvantul) si un alt exemple: ciocan : cio-can. grupul ci mai este insoti de o litera deci are 1 sunet(in total 6 sunete tot cuvantul); sau cu 'ghi'; 'ghi' ghita - ghi-ta ghi e singur deci are 2 sunete(h nu se numara) (in total 4 sunete cuvantul) ghimpi - ghimpi nu este singur, deci are un singur sunet (in total 4 sunete tot cuvantul) deci cand grupul este singur are 2 sunete, cand mai are pe cineva in silaba 1 sunet. happy

10 răspunsuri:
| OanaZuza a răspuns:

Apare diferenta intre numarul de litere si numarul de sunete cand:
-in cuvintele care contin grupurile ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi unde i sau e sunt semivocale (daca i sau e nu sunt semivocale nu va mai vi un sunet ci 3);
- in cuvintele care contin litera x.

| ldelia09 a răspuns:

Pff pai de exemplu luam gheaţă. ghea-ţă, accentul cade in prima silaba pe a, atunci cand ai dupa grupurile de cuvinte alta vocala atunci cade pe ea.se si aude deci gheaţă are 6 litere si [GAŢĂ]-4 sunete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de silabe.

| Siby_Mikutza_1999 a răspuns:

Nu sunt de ajuns prea multe silabe

| Tomoiaga_Deea_1995 a răspuns:

Ca literele si sunetele sunt diferite la pronuntie

| Alex3Run a răspuns (pentru ldelia09):

Mrs aveam nevoie

| Adrian0s a răspuns:

Mersi all

| Verde_Leul_2000 a răspuns:

Pai literele le numeri. si treaba cu grupurile alea luam un exemplu : cireada : ci-rea-da ca grupul 'ci' este singur intr'o silaba are 2 sunete (in total 7 sunete tot cuvantul) si un alt exemple: ciocan : cio-can. grupul ci mai este insoti de o litera deci are 1 sunet(in total 6 sunete tot cuvantul); sau cu 'ghi'; 'ghi' ghita - ghi-ta ghi e singur deci are 2 sunete(h nu se numara) (in total 4 sunete cuvantul) ghimpi - ghimpi nu este singur, deci are un singur sunet (in total 4 sunete tot cuvantul) deci cand grupul este singur are 2 sunete, cand mai are pe cineva in silaba 1 sunet. happy

| Serestely_Ramona_1982 a răspuns:

Scolarii

| Popsor_Iuliana_1981 a răspuns:

Gheorghiță