| tsevaoth a întrebat:

Cum ar arata o societate ateista fara coduri morale si etice?

Rog ateii de turma sa se abtina!

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Așa este, nu poți asocia moralitatea cu ateismul. O societate ateistă " fără Dumnezeu " este moartă dpdv spiritual. Moralitatea este produsul Lui Dumnezeu, așezat ca o amprentă " etichetă " în sufletul fiecărui om, fie el și ateu.

"...: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor;..." Ieremia 31:33.

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai @fanaticule dar duhneste frate, mi-am pus masca.
@tsevaoth, oita Domnului vezi sa nu te i-a valul facut de "turma" de atei ca nu-ti mai gasesti sensul pe lumea asta, ce te faci fara sa lingi icoane si moaste, fara sa mai aspiri ca pe lumea cea lalta nu mai exista viata vesnica si raiul unde s-o frecati pe trandavela? In mare incurcatura ve-ti fi.
La intrebare,-Putem spune societatea este libera si ateista, pentru ca statul ca institutie politico-administrativa a societatii care are in frunte un guvern care cu organele lui administreaza tara, nu este de orientare religioasa si nu clerul BOR-ul conduce. Insa de ce "fara morala", ateismul inseamna "fara morala"? Atata bate mintea unui religios?

| Hombre a răspuns:

@ Wales, "Sunt și ateii foarte morali, dar cauza lor este greșită și asta nu-i scutește de judecata Lui Dumnezeu. Altceva mai stiti decat sa semanati amenintari. Pe toate le puneti in cârcă lui Dumnezeu, parca sunteti copii mici, pempersi si suzeta va mai trebuie. Daca te prinde canibalii cu biblie cu tot te mananca. Wales ce faceti pentru societatea romanesca ca e la pamant cu morala voastra religioasa, s-a mai bagat si in scoli si nici un rezultat, noroc ca sunt legile statului altfel dupa voi praful si pulberea. Cu toata religia la nivel stat din tarile islamine furtul a scazut dublat de lege, taiera maini celui care fura. De ce spiritualitate vorbesti tu Wales!? Asa arata raiul ca in poza ta de la nick? E pamantena frate, aia de care spuneti voi nu exista decat in imaginatia mintea voastra credula care aveti puterea sa va automintiti si sa si credeti.

| EmaS a răspuns:

Nu putem generaliza.Sunt si atei care respecta niste principii morale,care sunt corecti si cinstiti,care nu isi inseala partenerul/partenera,care nu dau in cap la nimeni, respecta pe toti oamenii.Dar, sunt putini.Eu cred ca daca nu ar exista frica de Dumnezeu,ar fi si mai multe familii destramate, mai multe violuri, mai multe curvii.Si asa in societatea noastra pacatul a ajuns la loc de cinste,multi traiesc clipa, nu le mai pasa de copiii care poate nu au o bucata de paine pe masa, dar in schimb ei au bani de bautura.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De unde ai scos idiotenia asta cu societatea ateista fara coduri morale si etice? Ateismul nu presupune a priori lipsa moralei si a eticii.
Exista mii de legi, atat scrise cat si nescrise, de bun simt, pe care orice om normal la bibilica le respecta. Pe unele chiar de bunavoie, fara teama unei pedepse (divine sau laice).
Crezi ca eu, ateu fiind, ies pe strada cu toporu-n mana si rad tot ce prind? Nu.
Crezi ca pun piedica babelor pe scari si pe urma le intreb de ce se grabesc? Nu.
Crezi ca fur, ca mi-o trag cu oricine e dispus si ca ma inchin la statuile din muzee? Nu.
Si nu fac toate astea pentru ca sunt o persoana educata, care stie sa deosebeasca binele de rau, care respecta pe ceilalti membri ai societatii si nu de teama pedepsei.
Iar cat priveste chestia cu turma, vrei-nu vrei, tot faci parte dintr-o turma sau alta.
Ah...ca oamenii civilizati ii spun "grup" iar cocalarii "turma" e doar o diferenta de nuanta si, cum spuneam mai devreme, de educatie.

| wales a răspuns:

Dragă Hombre,

" "Sunt și ateii foarte morali, dar cauza lor este greșită și asta nu-i scutește de judecata Lui Dumnezeu."
Ai încurcat subiectele, dar nu contează. Și unde e amenințarea? Te simți cumva amenințat? Explică-te puțin.

" Wales ce faceți pentru societatea romanescă că e la pământ cu morala voastră religioasă..."

1. Nu am dreptul să răspund în dreptul altor persoane, dar îți răspund în dreptul meu ce fac pentru societatea românească: Produc banii în uk, plătesc toate taxele în uk și cheltuiesc banii în țară, așa pib-ul româniei are de câștigat. Tu ce faci pentru societatea românească?

2. Să-ți împrospătez puțin memoria. Societatea românească e la pământ încă de pe vremea COMUNIȘTILOR ATEI, greșesc cu ceva? Am senzația că ție dor de ei.

" De ce spiritualitate vorbești..."

Viața = trup suflet și duh. Duhul omului prinde viață în clipa când îl acceptă pe Dumnezeu, iar oamenii care-l resping pe Dumnezeu sunt morți în duh " spiritual ". Dumnezeu interacționează cu omul la nivel de duh:

" Ce este născut din carne este carne, și ce este născut din Duh este duh." Ioan 3:6.
Nimic din lumea materială nu poate ajunge la Dumnezeu:

" Ce spun eu, fraţilor, este că nu poate carnea şi sângele să moştenească Împărăţia lui Dumnezeu; şi că putrezirea nu poate moşteni neputrezirea." 1 Cor. 15:50.

Ce nu înțeleg eu, de ce se aprind așa ușor unii atei dacă alte persoane cred în Dumnezeu? Fiecare om e liber să creadă în ce vrea, în asta constă liberul arbitru. Dacă tu crezi în ceva și eu în altceva, care e problema? Dacă te crezi un om educat și moral, trebuie să respecți pe cel de lângă tine, chiar dacă are altă viziune despre viață.

Mai ai și alte lămuriri?

| ramona30 a răspuns:

Ateismul are coduri morale si etice. Noi credem in lege, credem in societate. Intelegem ca libertatea este deplina atata timp cat nu incalca libertatea celuilalt. Mare diferenta fata de societatile actuale nu ar fi. Gandeste-te ca statele sunt laice de vreo 200 de ani. "Frica de allah sau d-zeu" nu are nicio valoare daca nu este dublata de codul penal, pe cand inversa nu este valabila. Exista deja state in care ateii au devenit majoritari, cum sunt de exemplu statele nordice. Ultima biserica construita in aceste state a fost acum o suta de ani. Aceste tari sunt poate cele mai dezvoltate din lume si au ajuns asa eliminand si religia, printre alte masuri. Din pacate pentru ei mai apar fanatici religiosi precum acel terorist din Oslo.

| FucktheSystem a răspuns:

Ok, am înțeles, altă jignire indirectă.
Omule, ce te face să crezi că ateii n-au coduri morale sau etice?
Răspunde-mi la asta și după îți răspund și eu la întrebare.

| miradoniz a răspuns:

Societatea nu poate fi altceva decât ateista, și anume cu aceste coduri morale și etice pe care le are.Credința în Dumnezeu nu a fost niciodată un fenomen de masa, altfel nu ar mai exista masa, ci o mulțime de oameni responsabili.Istoria nu ne-a arătat nici un exemplu încă.Pur și simplu,fiecare om face ce crede el ca e mai bine,și accepta valoarea binelui de la cine se găsește mai aproape:preoții,gangsterii,filosofii, părinții... Dar dincolo de mediul de viata-poate exista un moment, în care descoperim o alta dimensiune a "binelui"

| miradoniz a răspuns:

@Birjaru "Nu exista societate atee CU reguli morale si etice"hee hee eu cred ca nu exista nimic altceva; vorbești de o societate guvernata de rațiune?hee hee da-mi un singur exemplu, te rog, de prin ultimii 5000 de ani,sa spunem-eu știu doar o mulțime de exemple de cei care au încercat sa o obțină-eșuând glorios! Ah,și,tine minte,asa în general,că "opusul inteligentei,nu sunt sentimentele,experiența, afectivul, poezia sau mistica-opusul inteligentei este prostia"Din păcate.

| miradoniz a răspuns:

@Ophielhee hee nimeni nu omoară din dragoste adevăratăhee hee dacă ai iubit vreodată, știi asta: "Dragostea acoperă totul, crede totul, nădăjduiește totul, suferă totul"hee hee

| Skylar a răspuns:

Ateii au coduri morale idiotule, ateii sunt mai morali decat tine si dumnezeu' tau de 1000 de ori, noi cel putin nu omoram din dragoste.

| chelstone a răspuns:

Nu are cum sa existe o astfel de societate fara aceste coduri, acele coduri reprezinta esenta acelei categorii, este general valbil la orice alta societate, formatiune, secta, etc

| chelstone a răspuns:

Unde este moralitatea la crestini?! Unde este moralitatea la dumnezeu?! Crestinii pot sa omoare si sa li se ierte pacatele, halal moralitate, dumnezeu in atotputernicia sa nu a putut sa arate tuturor ca exista, insa le cere credinta, halal moralitate.

| Zazu a răspuns:

Presupun ca ateii trebuiesc intrebati, ei ar avea o idee despre cum ar fi.Religiosii nu pot raspunde pentru ca nu sunt in pielea ateilor,nu gandesc si nu traiesc ca si ei, atunci ce suport ar avea raspunsurile? Aha! Asa, ipotetic.Nefiind atee, dar nici practicanta, pot raspunde?

| MajorAsshole a răspuns:

Deci tu crezi ca simtul etic si codurile morale provin din religie, nu-i asa? Prietene, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu e asa. Sunt ateu dar nu duc lipsa de codurile morale si de simtul etic.

| Laura a răspuns:

De ce neapărat ateistă? De ce asociezi ateismul cu lucruri imorale?

| Mayar a răspuns:

Ar fi ca in intr-un film i n-are tot se bateau si se omorau nu ma itineau cont de nimic. ajungi sa te temi de cel de langa tine.
Un fel de "Crazies"

| Filip23 a răspuns:

Ai o multime de exemple : China lui Mao, Rusia lui Stalin, Cambodgia kmerilor rosii.

Insa daca esti crestin, nu stiu ce cauta aici exprimarea "atei de turma". Astea sunt deliciile lor, ale ateilor.

| Birjaru a răspuns:

Nu exista societate atee CU reguli morale si etice. Odata ce iti dai seama de realitatile din jur, singura lege care te guverneaza este ratiunea, si s-ar crea o societate mult mai curata, eficienta si progresista decat orice societate bazata pe "morala" si "etica" in special religioasa...

| tsevaoth explică:

Nu am avut intentia sa jignesc pe nimeni aici,nu sunt genul de om care face spume la gura daca cineva nu e de acord cu ceea ce cred eu si nici nu impun nimanui acest lucru,daca am folosit (atei de turma) am folosit pentru ca sunt cativa aici care scriu doar ce au azit de la altii si niciodata nu sunt in stare sa gandeasca ceea ce sustin.Un ateu adevarat cum am fost si eu ar raspunde ca e imposibil sa-ti imaginezi cum ar fi o societate ateista fara coduri morale si etice pentru ca e imposibil sa-ti imaginezi cum ar fi sa lucri nonstop sa nu stii ce e ziua de odihna,care stim de unde vine,sau obligatia morala impusa prin lege de a ocroti copii, batranii sau persoanele cu handicap, despre moralitate nu mai discut, asta o incalca toti care nu-si iubesc aproapele care stim iarasi de ce o respectam.In sfarsit as adauga si poate vedea oricine unde duce natura umana, daca acum nu se respecta normele cu privire la morala si etica iar daca o multime de atei au imbracat haina de conducatori religiosi si fac totul fara nici un fel de scrupule atunci unde va fi o societeta ateista? Pentru ca automat cand spui sau devii (nici o persoana nu se naste atee ci devine) atunci inseamna ca trebuie sa elimini orice, absolut orice gand despre o putere impersonala care ar impune ceva moral.Sigur ca o societate atee poate avea coduri si etica, numai ca acele coduri si acea etica se va reduce la individ, adica ceea ce consider EU ca e normal si etic trebuie respectat si de altii.Desigur lista e lunga.

| chokingvictim a răspuns:

Din potriva ateii, sunt morali.se cheama bun simt.crestinii au atacat musulmanii au denumit-o cruciada.ateii au denumit-o crima.credinciosii adevarati daca fac ceva naspa, fac o rugaciune si gata! fapta iertata.ateii nu.intelege ca bunul simt(morala) nu are nici o legatura cu religia. daca citesti in vechiul testament leviticul o sa vezi ce legi dadea elohim/yahve(dumnezeu-asta e numele lui din biblie) si o sa vezi ca e pro sclavie, homofob, sexist si rasist.

| Gabonne1982 a răspuns:

Pai in primul rand ca o societate atee, nu-i obligatoriu sa fie si imorala.Sunt foarte multi atei care sunt mult mai morali decat credinciosii.Pana la urma, aceste coduri au legatura cu religia doar partial.Majoritatea codurilor morale si etice sunt modele experimentate si aplicate in timp pentru ca o societate sa poata functiona. Cele care tin de ordin religios sunt fixe si difera de la o religie la alta (normal ca sunt cateva de baza in toate religiile)iar cele trasate de societate sunt variabile de la un tip se societate la altul.Nu cred ca o societate atee ar fi mai buna sau mai rea decat cea altuala, fiindca se vede cu ochiul liber ca deja nu se mai respecta codurile morale promovate de religii.Probabil ca am avea o societate mai putin spiritualizata, mai putin inclinata spre partea interioara a lucrurilor dar multe lucruri nu s-ar schimba.Adica sa nu te astepti la o schimbare majora

| hummer24 a răspuns:

Ca o jungla umanoidawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai pot sa ma abtin ca e ocupata baia de cei mici.
Imi dau drumul aici! dar bine ca avem cioban la stana.
Societatea ateista nu isi baga nasul in codurile biblice, care te invata numai in 10 porunci ce nu ai voie sa faci, lasand celelalte infractiuni la mana crestinului(sa nu furi de pe net, sa nu faci profit de pe urma rugaciunilor)Totalitatea valorilor etice dupa care ne ghidam in societate sunt incomplete in cercurile de credinciosi, s-a inteles, da?
Raspunsul la intrebarea ta? aproape de perfectiune...da pana la urma ai dreptate, te plictisesti si iar incepi sa inventezi licurici si ingerasi care-ti dicteaza pe cine sa omori, de cati metri sa fie statuia zeului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar arata ca cele doua cetati arse de Dumnezeu, Sodoma si Gomora. uitand de Dumnezeu si de cele 10 porunci, acestia decazusera din starea de oameni undeva aproape de duhuri necurate si draci.rai,criminali,impreunandu-se intre ei fara sa mai tina cont de nimic, nici de sex nici de familie.problema e alta; nu toti ateii sant necredinciosi atata vreme cat fac voia domnului, respectand anumite reguli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca marea majoritate a societatilor din ziua de azi, deoarece majoritatea statelor sint laice.
Dar cum ar arata o societate in care religia e dusa pina dincolo de extrem si "credinciosii" ajung sa fie paranoici, vazind demoni, vrajitoare si oameni posedati, in toate partile? Ar arata ca Spania din evul mediu, cind nu mai exista libertatea cuvintului, nimeni neputind sa-si exprime liber ideiile. Nu mai existau drepturile omului. Oricine era acuzat de erezie, vrajitorie sau mai stiu eu ce, era torurat de inchizitie si ars pe rug, fara o judecata corecta, intr-un tribunal impartial. E drept ca Stalin si Hitler erau niste scelerati paranoici, dar faptul ca erau atei nu spune nimic. Puteau fi foarte bine credinciosi si crimele pe care le-au comis le-ar fi pus pe seama lui Dumnezeu. Cu alte cuvinte, Stalin in loc sa-i acuze pe proprii dusmani ca sint contrarevolutionari, i-ar fi acuzat de erezie, ateism, vrajitorie, hulire etc. Un criminal, gaseste intotdeauna cu ce sa-si motiveze crimele. Nu-i nici o chestie daca nu gaseste ceva real, inventeaza el ceva fara probleme, important e sa sune bine in mintea lui bolnava. Sint si in ziua de azi fanatici religiosi care comit atentate suicidare, care omoara tot ce le iese in cale, venind cu cele mai penibile motive. Si asta, fara sa conteze ca cei pe care ii omoara nu au nici o legatura cu motivele lor si pe deasupra, nici macar nu-i cunosc, adica nu le-au facut nici cel mai mic rau.