| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi dacă țoți oamenii ar vorbi aceeași limbă?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Vorbim deja cu totii aceeasi limba. Cea a emotiilor. Starile noastre sufletesti si sentimentele noastre sunt cu mult mai importante decat cuvintele pe care le rostim.

| OnuOnulică a răspuns (pentru Bacemi):

Ai mare dreptate!

43 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sper că "țoți" ar vorbi-o corect, fără să o mutileze și nu ar comite "aceși" greșeală.

| OnuOnulică a răspuns (pentru NOname):

Vai multumesc de raspuns...mai bine nu te mai deranjai.

| sabin89 a răspuns:

Ar fi bine. Dar n-ar dura mult. Pentru ca intotdeauna se vor gasi unii care sa zideasca un turn mai inalt si iarasi se vor incurca limbile...

| RAY a răspuns:

Vorbim o singura limba engleza, engleza o vorbeste 2 miliarde, oriunde vrei sa calatoresti engleza te ajuta

| sublime89 a răspuns:

Si-ar pierde toti translatorii locurile de munca laughing

| OnuOnulică a răspuns (pentru sublime89):

Asta da laughing

| anonim_4396 explică (pentru OnuOnulică):

Daca (Adolf Hitler) ar fi cucerit lumea si sa duca la capat ce-a vrut, sa zicem ca acum exista doar o limba si o rasa de oamenii, nu mai exista:Chinezi, Africani, etc.
Vorbeam aceiasi limba (Germana).

-O porcarie! laughing

Sunt avantaje si dezavantaje.

| PedoBarbie a răspuns:

Fain.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Cum ar fi daca n-ar mai trola unii pe TPU.

Daca ar fi engleza, eu as fi de acord.

| Darkmagic a răspuns:

Cred ca sunt singurul care iti va spune ca ar fi o tampenie, da' nu-i nimic. big grin

Stagnare culturala, asta ar insemna.

Limbile evolueaza dintr-una in alta, se imprumuta cuvinte, se nasc altele noi si se adapteaza.
Vorbesti o alta limba, GANDESTI altfel.
La inceputul filmelor sau pe cate o carte vedeti un rand scris...foarte putin important pentru prostii care ciuntesc limba romana impanand-o cu expresii straine, DAR RELEVANT pentru intelegerea corecta a filmului sau a cartii respective, iar randul ala se prezinta asa: "Traducerea si ADAPTAREA, nenea...cutare"
Mai simplu spus, diversitatea lingvistica inseamna explorare continua, iar o singura limba, universala, inseamna stagnare.
De altfel, s-a incercat asa ceva in trecut, "construirea" unei limbi universale, careia i-au dat si un nume: Esperanto, dar din motivele expuse mai sus proiectul a fost abandonat.

| LordBolton a răspuns:

Dar ar fi super, ar ajuta atunci cand mergi intro tara straina dar vreau sa fie : Engleza ori Franceza ori alte limbi de circulatie internationala

| JucărieLEGO a răspuns (pentru LordBolton):

Germana, nu franceza. tongue Franceza sucks! big grin

| anonim_4396 explică (pentru JucărieLEGO):

Http://i.imgur.com/lgJHehC.jpg

| JucărieLEGO a răspuns (pentru anonim_4396):

Das Leben ist zu kurz um Deutsch zu lernen? sad

| LordBolton a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Si germana este buna sieg hail!

| JucărieLEGO a răspuns (pentru LordBolton):

Ati invatat toti germana cu Hitler! laughing

| anonim_4396 explică (pentru JucărieLEGO):

Ich habe keine Ahnung was siehst du in dieser Sprache. Ich liebe mehr Spanisch unde Englisch.

| LordBolton a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Nu neg asta laughing tu nu? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru LordBolton):

Nu-ti mai raspunde LEGO, nu mai are chef de tine rolling on the floor

| LordBolton a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un popor maret.

| RAY a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Eu spick deutsche?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Limba insine nu-i obstacol. Cultura face diferenta, de unde radacinile unei limbi iau nastere. Nu-s doar cuvinte de comunicare, ci descriu istoria fiecarei culturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce limba. Daca vorbeau toti in rromanes la Geneva, sau Obama cu Papa" so mai chi keres"Nu vreau sa ma gandesc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Loooll,gl.wt f etc. Nu iti sunt cunoscute? Dar unui Grec, sau neamnt, sau rus, sau etc? Liba universala deja se vorbeste.Cei din varful piramidei si cei ce vor o globalizare dej au pus bazele unei limbi comune.Nu numai Romanii strivesc limba cum zice NoName,ci si alte popare.Din "universala" engelza si din alte cuvinte strivite, sigur se va da nastere la una globala, unica pentru toata lumea. Copii deja strivest cuvintele batrani care vorbesc corect dispar si uita asa din generatie in generatie, mai ales cu ajutorul netului care vreau sa zic ca in viitorul apropiat in orice bordei cu priza va fi internet, va aparea o noua limba globala.Asta e valabil pentru toate poparele.Ca raspuns la intrebarea ta, pentru mine ar fi bine sa fie o singura limba, inteleg si eu ce zic ceilalti din alte popare,, sa e inteleg cultura si obiceiurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi fain.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai :
1. la scoala nu ai ma invata limbi straine
2. ne-am injura mai de laughing

| a3e6u9 a răspuns:

Vorbind de limbi, cât de greu e să scrii o întrebare ca lumea?

Avantajele unei singure limbi ar fi multe, nu ar mai fi nevoie să se traducă cărți, filme, documente dintr-o limbă în alta, ar fi mai ușor să călătorești în țări străine, etc.

| JucărieLEGO a răspuns:

Da, vreau americanizare! Vreau vreau! love struck

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pai cu totii vorbim deja aceeasi limba, banii.

| OnuOnulică a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Bine zis.winking

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru OnuOnulică):

E replica dintr-un film, nu-s eu asa inteligent laughing

| an0therkid a răspuns:

Ok,cu exceptia faptului ca nu ai mai putea injura pe cineva fara sa stie laughing

| Nadia200 a răspuns (pentru an0therkid):

Ba poti inventezi injuraturi facute de tine si aplici laughing

| Tyberiu2000 a răspuns:

Al fi o lume perfectă pentru uni, dar ei al mai vrea încă câteva lucruri : Eliminarea granițelor dintre țări, introducerea unei religii comune și unice. Pentru mulți asta e o lume perfectă dacă asta crezi și tu nu am nici o obiecție.Și ca să răspund cu adevărat al fi o lume în care toți am putea vorbi liberi și țările al putea comunica mai ușor fiind pace.

| godge a răspuns:

Mai putine materii la scoala.

| YourDreamGirl a răspuns:

Bine

| cila1995 a răspuns:

Ar fi fain nu ar mai exista problema de a invata o limba pentru a pleca in oarecare tara.

| OnuOnulică a răspuns (pentru cila1995):

Corect asta ar fi cel mai fain. happy

| DELFINI a răspuns:

Ar fi fain

| romania23 a răspuns:

Foarte tare

| SebyIonutz a răspuns:

Practic imposibil dar ar fi naspa.Cultura generala ar scadea considerabil daca nu ar exista limbi straine

| pisicuta2014 a răspuns:

Da si la scoala nu ma mai face limbi straine laughing