| anonim_4396 a întrebat:

Cum arata o societate ideala, vazuta prin ochii vostri?

30 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Când relaţia între statut şi rol, va fi una de convergenţă sau când coeziunea grupurilor va deţine puţină toleranţă faţă de diferenţele şi deosebirile de opinii, socializând/respectându-se între ele.

| Hombre a răspuns:

Mintea-mi refuza asa ceva. Toate incercarile facute pana acum au esuat.

| Vizitiul a răspuns:

Societatea ideala- oameni care sa nu se lase degradati de puterea banului, oameni cuviinciosi, loiali si cu simtul raspunderii.

| Razvan a răspuns:

Daca as zice ca ar fi o societate in care respectul ar lua locul nesimtirii deja as fabula prea mult. O societate ideala e usor de imaginat. O societate ideala cu romani e aproape imposibil de imaginat d-apoi de realizatthinking
Suntem prea departe de conceptul de conationali oameni si mai aproape ca niciodata de rengul animalthinking
Daca ar fi sa zic ca vom fi alturisti, ca nu vom mai vana greselile altora, ca nu vom mai creea succese pe ruinile altora, ca vom zambi, ca vom avea oameni care sa vegheze la trainul nostru, ca vom trai in general mai bine asa cum ne-au mintit deja as descrie o realitate de basmbatting eyelashes
Si noi suntem obisnuiti sa punem raul inainte.Pentru ca bine de unde?thinking

cami
| cami a răspuns:

In niciun caz perechi de indragostiti (tipa cls 7, tipu' cls 11-12, sper!) conducand o dacie albastra, dar soferului nu-i dai mai mult de 15 ani, si in niciun ca pitipoance care ies pe poarta scolii cu cercei "cat roata carului", ochelari (deh-e soaree), maieuase si blugi de discoteca.
Societatea ideala? Toata lumea cu diplomate, dar... daca ar fi asa cine ne-ar mai face paine, si ara pamantul?

| BeT a răspuns:

Faina intrebare.Sa fim cu toti prieteni adevarati, sa ne iubim ca frati, sa ne ajutam, intr-un cuvint:Sa fim o familie Mare-Mare! Stiu ca este un Vis, dar asa va fi dupa Atomicul care va veni!

Răspuns utilizator avertizat
| cornculapte a răspuns:

Atata timp cat exista comunicare, dispare minciuna si abuzul de putere e perfect.

| Elena1234456 a răspuns:

O societate in care oamenii sa ajute neconditionat si sa se poarte civilizat.

| Alex_7297 a răspuns:

Nu există. Un om nu poate fi perfect, şi tu vrei să existe o societate perfectă? Gândeşte-te câţi oameni perfecţi ar trebui să cuprindă o societate perfectă...

| someone_8322 a răspuns:

Nu ar exista. A fi perfect e un defect totusi sad
Sa ne trezim la realitate, sa vedem lumea din ziua de azi...Am putea cumva sa o schimbam? NU CRED straight face

| Asdfghshds a răspuns:

E simplu, societatea ideala, e cea care nu mai depinde de bani. banii fac principalul scop pentru fiecare persoana in viata si e gresit; pentru ca tot ceea ce facem e sa umblam tot timpul dupa bani, si nu ne ramane timp sa apreciam adevaratele valori ale omenirii

| camelia1812 a răspuns:

Alcatuita din oameni mai buni, care sa se ajute neconditionat, fara nesimtire si nedreptatii... dar asta nu va fi posibil niciodata.
oricum sa visezi e gratis.asa ca laughing sa visam in continuare

| lost.in.rain a răspuns:

Orice padure are si uscaturi. Asa ca, oricat de frumos am visa la o societate perfecta, ramanem doar cu visul. Niciodata nu vom fi mai buni, mai corecti, mai iubitori, mai amabili.

| gheorghita a răspuns:

Plina de oameni care sa iti ofere un zambet chiar daca nu te conoaste. oameni care ajuta si sa fie si ei ajutati la randu lor. FARA : furaciosi smecheri care se baga in seama aiurea, violuri crime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Alex, nu ti-am cerut vise, ti-am cerut o societate pe care o vezi tu ca fiind ideala. Nu conteaza ca e utopica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde este multa inteleigenta,,, este`` si multi prostiwinking.
Ar trebui sa invatam ce-i acela respectul, ce-i aceea o societate, luand exemplu tarile civilizate. Oricum, n-am pretenti mari. Sunt libera sa fac ce vreau(dupa o anumita varsta) si nu ma obliga cineva sa locuiesc aiciwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@c2rmen
Eu nu ma refer la societatea romaneasca in mod expres. Cred ca ai impletit cu raspunsul de la alta intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@GenOm prin inlocuirea lui,, aici`` cu,, undeva``, m-as referi strict la intrebarea pusa de tine. Cand zici societate, automat face abstractie de Romania? NU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@onutzu Binele este sub ochii nostri. Daca punem raul pe primul loc, asta nu inseamna ca neglijam opusul sau, ori privim doar din perspectiva acestuia. Bine, oameni buni, sufletisti gasim peste tot. Intrebarea ar fi: suntem dispusi sa-i consideram normali? Sa se coboare mariile noastre la rangul lor?:O Un om civilizat intr-un anturaj,, pretentios`` deveni treptat unul de-al lor. (nu doar in Romania, in orice alta tara).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O societate in care sa se traiasca sanatos, curat, si in care toti sa munceasca si caute sa-i faca pe ceilalti cat mai fericiti.asta sa fie telul suprem al fiecaruia in parte.sa traiasca si sa-si dedice viata celorlalti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara popi si ritualurile lor invechite si fara sens!

| 2696 a răspuns:

Cu oameni care sa respecte orientarile sau nationalitatea celor din jur, cu oameni care sa nu te faca pe la spate si sa respecte mediul, cu oameni care nu asculta manele ca taranii la maxim!

| thealc a răspuns:

O lume in care oameni sa nu moara de foame. in care sa nu se fure(chiar in halul asta). si sa fie curata.lumea sa aiba alta mentalitate...astea mi.au trecut prin minte acum

| dadaina a răspuns:

Cu oameni mai civilizati, mai cinstiti si mai respectuosi, cu legi bine puse la punct care sa fie respectate, fara spagi, mai putina birocratie, locuri de munca mai bine platite incat sa nu ne mai gandim cu grija la ziua ce urmeaza, oameni mai muncitori, mai putina manipulare, mai putini politicieni si lista ar putea continua la nesfarsit...

| motu a răspuns:

Societatea ideala este fara doar si poate una anarhista, dar suntem cu cateva zeci de milenii in urma ca sa putem aplica asa ceva(mai ales ''cu mintea'')...

| fatutzaanutza a răspuns:

Iubitor de animale si oameni de treaba calumea si prietenoshi faraa crime si abuzuri si porstii si vicii ma rog cel mai important e sa respecte animalele

| christian7 a răspuns:

O societate care sa se intoarca la Domnul Dumnezeu cel adevarat, al carui Fiu s-a coborat pe pamant si S-a lasat rastignit pentru noi pe cruce spre iertarea pacatelor noastre. Daca Stapanul nostru a facut sacrificul suprem pentru noi, robii Sai, atunci si noi trebuie sa-L cinstim si sa-L iubim cum se cuvine, prin faptele noastre si prin credinta noastra. Daca oamenii ar respecta Cuvantul Domnului, atunci lumea ar fi minunata, iar oamenii si-ar primi rasplata in viata de apoi.
Domnul sa fie binecuvantat!

| smiley_1175 a răspuns:

Imaginatia mea hiberneazahee hee. viata intr-o societate perfecta n-ar avea sens... si
in principiu, primim ceea ce oferim...

| Anonim_9386 a răspuns:

Fara crime, violuri, manipulare, smecheri... Sa ne iubim unii pe altii si sa ne ajutam reciproc in orice am avea nevoie.Sa fim impreuna la bine si la rau. Iar in primul rand sa avem o tara curata...