| TristanTzara a întrebat:

Cum ați defini "bunul simț" și "nesimțire"? Am căutat definiții prin dicționare și în dex, iar rezultatele sunt mai mult ca dezamăgitoare.

20 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cel mai bine e să cauţi definiţiile pe viu. Te uiţi, de exemplu, la unul ca Rareş Bogdan şi te uiţi apoi la altul precum, să zicem, Codrin Ştefănescu. Ce nevoie mai ai de definiţii din dicţionare?

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Cine e nesimtit si cine e simtit dintre politicienii pe care i-ai numit?

| sabin89 a răspuns (pentru Thecurious):

Cele mai bune romane poliţiste sunt cele care lasă cititorului opţiunea de a intui finalul. happy Să nu-mi spui că tu nu ştii care din cei doi e cum e.

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Timpul nu imi mai permite sa mai citesc romane politiste.
Cred Rares Bogdan e simtitul, iar psd-istul draganist e nesimtitul.
Este o opinie politica.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Cred ca *

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Am uitatsa precizez. Nu este opinia mea, ci a dumneavoastra.

| anonimg a răspuns:

Respect vs lipsă de respect.

| TristanTzara explică (pentru anonimg):

Problema e în ce măsură respect. E oare mai important să tratezi lumea cu respect, sau să spui ceea ce crezi, să-ți menți principile personale?

| anonimg a răspuns (pentru TristanTzara):

"E oare mai important să tratezi lumea cu respect, sau să spui ceea ce crezi, să-ți menți principile personale?"
Amândouă aceste lucruri trebuie să meargă întotdeauna împreună, și niciodată separat. Pentru că orice principiu personal pe care îl avem trebuie să aibă în el respectul pentru semenul nostru. Altfel, acel principiu nu este sănătos, nu este bun.
Un om nu poate să-și fie de folos nici lui și nici societății (adică al semenilor) dacă nu are principii și opinii personale.
În același timp nu poate să fie de folos nici dacă nu-și respectă semenii.
De aceea aceste două lucruri în niciun context nu pot fi despărțite. Nici chiar atunci când oamenii ne vor condamna că îi iubim, și că îi mustrăm pentru că ținem la ei. De aceea este vital ca întotdeauna să ne păstrăm o judecată sănătoasă.

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca bun simt inseamna sa nu deranjezi pe altii.

| Nemessys a răspuns:

Bun simt. sa fii un om corect, sa nu ii superi pe ceilalti, sa nu ii minti sau sa le faci ceva ce nu merita si respect. Nesimtire. fix opusul, mai ales atunci cand nu ai niciun sentiment de remuscare.

| TristanTzara explică (pentru Nemessys):

În cu ce măsură respect? Nu e există oameni care nu merită respect?
Și ce e corect? Și pe ce baze e stabilit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cati ani ai, daca esti mai mare ar trebui sa le sti deja definitia.

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Ei bine, această postare e la categoria filosofie. Am avut o discuți cu cineva pe tema asta. O întrebare e dacă să-i "răspunzi" unui superior de-al tău e nesimțire. Dacă e să zici că da, o zici pentru că ar trebui să-l respecți. Iar dacă zici că nu, o zici pentru că consideri că e important să susți ce crezi, principile tale.

Ce mi se pare mie problematic la ideea de bun simț e că presupune că există anumite principii morale comune tuturor, lucru care e departe de adevăr.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Exact,bunul simt nu este o serie de reguli clare, de exemplu in cazul superiorului cine are bun simt o sa raspunda intr-o anumita maniera in general daca respecta acea persoana din bun simt, in acelasi caz poate sa nu aiba bun simt si sa raspunda intr-o anumita maniera din frica(ma da sefu afara), in acelasi timp poti sa raspunzi din bun simt intr-un mod foarte agresiv la superior daca este vorba de ceva ce nu ar trebui facut in nici un caz.
De aici reiese ca in Romania nu exista bun simt caci daca am avea bun simt am avea un trai la inalt nivel in cea mai frumoasa(dupa mine) tara din lume.
Daca am avea bun simt nu am accepta ca popor anumite chestii ce se petrec acum in Romania.

| TristanTzara explică:

Întrebarea e în ce măsură să respecți lumea, trebuie să respecți pe cineva care face ceva contrar principilor tale?
Și până la urmă cee corect? Pe ce bază e stabilit?

| Nătărău a răspuns:

Bun simț, văz obtuz, nesimțire, văz ascuțit.

| AndreiRevecai a răspuns:

Bun simt, sa respecti lumea, sa nu deranjezi, sa faci ceea ce e corect, sa nu spui una si sa faci alta, sa nu te faci de rusine. Nesimtire e opusul total.

| Pompieru1998 a răspuns:

Hai sa o lom logic. Nesimtire ( o persoana care nu se simte, nu simte rusinea pe care o creaza faptele sale). Iar bunul simt, este invers decat ce am spus mai sus decat ca are (un simt bun)

| TristanTzara explică (pentru Pompieru1998):

Dar care sunt faptele rușinoase? Și pe ce bază sunt acestea stabilite?