| Steregoi a întrebat:

Cum au ajuns galaxiile sa se rotească in jurul axelor lor proprii?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Ti-am evaluat activitatea pe acest site si cu mare tristete in suflet te informez ca esti incapabil sa intelegi raspunsul. Asa ca nu voi insista prea mult. Am raspuns insa pentru cei ce pot intelege in speranta ca I-as putea ajuta.

Motivul pentru care anumite gauri negre se rotesc (nu e musai sa o faca toate) este absolut irelevant. Nu are legatura cu miscarea de rotatie a galaxiilor.

O gaura neagra daca se roteste o face pentru ca steaua din care a rezultat se rotea si ea.
Iar motivul pentru care majoritatea stelelor si planetelro se rotesc este modul in care se formeaza, prin acumulare de masa.
Procesul incepe in momentul in care mai multe particule au masa suficient de mare incat gravitatia exercitata de ansamblu sa poata atrage alte corpuri cu masa semnificativa.
Pentru ca norul de gaze rezultat sa nu se roteasca in nicio directie ar trebui ca impulsul fiecarei particule ce vine dintr-o directie sa contracareze impulsul altor particule care vin din alta directie. Ceea ce e extrem, extrem, extrem de improbabil.

Ar trebui ca pentru fiecare particula ce vine dintr o directie sa existe o alta, de masa si viteza egala (si forma identica), care vine din directie opusa si interactioneaza cu cealalta de asa maniera incat sa ii anuleze efectul. Daca rateaza tinta si trece la cativa centimetri pe langa cealalta particula atunci nu va face decat sa contibuie la efectul final de rotatie, pentru ca dupe se va intoarce din directia opusa.
Care e probabilitatea? Gandeste si tu... Ah, am uitat.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ii zice gravitatie. Exista un centru de masa comun (centrul galaxiei).

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Asta nu e răspuns satisfăcător la întrebare. Mai gandeste-te cum au ajuns găurile negre sa se rotească. Cică in centrele galaxiilor e cate o gaura neagra supermasiva care se rotește.

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Forta de atractie gravitationala e orientata perpendicular si radial spre centrul particulei cu masa mai mare care initial nu se roteste in norul de gaze. Orice particula atrasa din orice directie s-ar afla e atrasa perpendicular spre centrul particulei cu masa mai mare. Totusi vectorul de miscare al norului insumat cu vectorul de miscare perpendiculara face ca in final particula atrasa sa nu se ciocneasca perpendicular cu particula atractiva ce are masa mai mare. Si asa incepe miscarea de rotatie. Asadar raspunsul tau s-a apropiat cel mai mult de raspunsul asteptat si deci e castigator. Intr-adevar e putin probabil ca particule atrase din directii opuse sa aiba forte insumate diametral opuse si egale in modul care sa se anuleze reciproc.

| Inferno a răspuns (pentru Steregoi):

Esti troll? laughing

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Trebuie sa-ti raspund? Tu sti raspunsul tau, parerea ta. Ce ma mai intrebi pe mine?

| Inferno a răspuns (pentru Steregoi):

Ti-am evaluat activitatea pe acest site si cu mare tristete in suflet te informez ca esti incapabil sa intelegi raspunsul. Asa ca nu voi insista prea mult. Am raspuns insa pentru cei ce pot intelege in speranta ca I-as putea ajuta.

Motivul pentru care anumite gauri negre se rotesc (nu e musai sa o faca toate) este absolut irelevant. Nu are legatura cu miscarea de rotatie a galaxiilor.

O gaura neagra daca se roteste o face pentru ca steaua din care a rezultat se rotea si ea.
Iar motivul pentru care majoritatea stelelor si planetelro se rotesc este modul in care se formeaza, prin acumulare de masa.
Procesul incepe in momentul in care mai multe particule au masa suficient de mare incat gravitatia exercitata de ansamblu sa poata atrage alte corpuri cu masa semnificativa.
Pentru ca norul de gaze rezultat sa nu se roteasca in nicio directie ar trebui ca impulsul fiecarei particule ce vine dintr-o directie sa contracareze impulsul altor particule care vin din alta directie. Ceea ce e extrem, extrem, extrem de improbabil.

Ar trebui ca pentru fiecare particula ce vine dintr o directie sa existe o alta, de masa si viteza egala (si forma identica), care vine din directie opusa si interactioneaza cu cealalta de asa maniera incat sa ii anuleze efectul. Daca rateaza tinta si trece la cativa centimetri pe langa cealalta particula atunci nu va face decat sa contibuie la efectul final de rotatie, pentru ca dupe se va intoarce din directia opusa.
Care e probabilitatea? Gandeste si tu... Ah, am uitat.

| RAY a răspuns:

Stai sa ghicesc dumnezeu e raspunsul

| Steregoi explică (pentru RAY):

Astept raspunsul tau academic. Desi raspunsul cu cauza rotatiei Pamantului in jurul propriei axe nu m-ai convins si ti-am explicat motivul. N-ai mai zis nimic. Tu crezi ca ajung la Dumnezeu asa repede cum crezi? Sunt necesare cercetari si deductii nene, nu cum ai pocni din degete.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca imi spui pentru ce sar electronii pe traiectorii diferite in jurul nucleului atomic, o-ti spun si eu pentru ce se rotesc galaxiile in jurulul propriilor axe. Dar asta doar dupa ce imi spui unde dispar acei electroni, in perioada saltului, dar si ce diferenta de potential electric au electronii, in functie de orbita pe care se invart ei.winking laughing tongue

| Steregoi explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Intrebarea mea nu solicita motivul ci cauza. Care a fost cauza pentru care electronii au ajuns sa se miste asa si asa si nu altfel. Unde dispar electronii? Se dematerializeaza si se rematerializeaza nene. Anihilare si formare de perechi. Anihilarea e un proces de dematerializare parțială si temporara. Fotonii sunt particule de dematerializare parțială sau incompleta. Masa e o caracteristica a materiei. Fotonii nu au masa.

| xerxes1 a răspuns:

Asa se intreaba poate si o bacterie despre titirezul unui copil.

| Steregoi explică (pentru xerxes1):

In analogia ta omul e bacteria si "copilul" e Dumnezeu si titirezul este cate o planeta sau o galaxie intreaga? Mai inainte spuneam ca Dumnezeu se joaca si el cu materia in univers adica mai detoneaza niste petarzi sau niste stele sub forma unor supernove.

| NGheorghe a răspuns:

Cred ca glumești... pe tine nu are de ce sa te preocupe faptul ca se rotește in jurul axei proprii, poate sa te intriga faptul ca se rotește in jurul unei axe (si atât). Axa este o linie imaginară. Orice corp care a ajuns sa se roteasca implicit i se poate calcula o axa. "De ce aceasta axa îi este proprie?" tine de proprietatea acelei axe. Axele si alte linii imaginare nu fac parte din galaxii, ele sunt atribuții ce țin geometrie.
Tu câte limbi vorbești acasă?

| 6684464 a răspuns:

Cum forta gravitationala a Pamantului face ca Luna sa se invarta in jurul sau, asa si forta gravitationala a unei gauri negre face ca acele corpuri ceresti(cum ar fi planetele si stelele) sa se invarta in jurul ei.
De ce se roteste planeta(de exemplu) respectiva in jurul gaurii negre? Pentru ca ea se plimba oricum prin spatiu, rectiliniu si uniform, si a fost atrasa de campul gravitational al gaurii negre; ea continua sa se miste datorita coeficientului de frecare care este 0 in spatiu, insa din cauza campului gravitational al gaurii negre nu poate sa plece de langa ea, asa ca "axa" pe care orbiteaza formeaza o elipsa.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Intrebarea nu e ce cauzeaza miscarea de revolutie ci cea de rotatie in jurul propriei axe a corpurilor ceresti. Ce a cauzat sau cauzeaza rotirea gaurii negre in jurul propriei axe?

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Mda, asta nu mai stiu sigur, dar stiu sigur ca in spatiu lucrurile se ciocnesc, iar dupa lovire sigur nu raman nemiscate. Mai are legatura si cu forta gravitationala a fiecarui corp in parte(trebuie vorbit despre poli cum si despre campurile gravitationale si cum influenteaza), nu sunt om de stiinta in domeniu, nici macar om de stiinta...

| nelyjoly a răspuns:

De unde pana unde galaxiile se rotesc in jurul axei, totul este S.F. Conspiratie, teorii NASA

| Steregoi explică (pentru nelyjoly):

Cum sa fie conspiratie? Asa cum Pamantul se roteste la fel si galaxiile se rotesc in jurul axei lor si la fel intregul univers care datorita fortei centrifuge se imprastie.

| Docmiau a răspuns:

În centru există găuri negre. Practic se creează un efect gravitațional spiralar rotațional ca şi când pe un cearşaf întins şi suspendat, aşezi consecutiv 2 bile de greutăți diferite. Cea uşoară va tinde să ajungă spre cea grea sau cel puțin să orbiteze în jurul ei

| Steregoi explică (pentru Docmiau):

Si cum au ajuns găurile negre sa se rotească?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Docmiau):

Terminati cu prostia "Gauri negre". daca-ti pun cateva intrebari, iar tu sa-mi raspunzi pas cu pas: o sa constientizezi singur ca este o ineptie tot ce se afirma despre "calitatile" acestor GAURI.

| Docmiau a răspuns:

Iau blue screen imediat cu voi laughing sunteti epici