| aDEeLAa a întrebat:

Cum au aparut cainii? Si cum de sunt atatea specii?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

"Unii sustin ca omul a avut nevoie de protectie si de ajutor la vanatoare asa ca si-a cautat un companion. A luat puii de la lupoaica (lup cenusiu) si i-a crescut in adapostul lui domesticindu-i. Potrivit unei teorii stiintifice propuse de cercetatorul Mark Derr, formele atat de diferite ale cainilor au provenit din mutatii genetice, produse din cauza faptului ca lupii domesticiti tindeau sa se inmulteasca intre ei, in cadrul aceluiasi grup. Acest lucru ar fi putut duce la acele mutati genetice care au oferit apoi omului ocazia sa creeze peste 300 de rase canine."
Mai multe informatii gasesti in acest link http://www.ziare.com/......se-1256849 :)

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Caini au avut ca stramosi lupi, nu merg mai departe ca nu are rost, omul a selectionat caini mai blanzi, mai docili dar buni la vanatoare, omul a facut selectie artificiala, uite asa a aparut atatea rase de caini