| xXStonedAngelXxgirl a întrebat:

Cum au incaput toate animalele in arca lui Noe?

P. S:raspuns logic, daca se poate.

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Cum a incaput Arca Lui Noe in imaginatia omului?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu vrei logică în basme din epoca bronzului? Hai, fii serios!

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Povestea în sine e puţin absurdă.

| TheJeryk0 a răspuns:

Un raspuns logic?
Poti trage singur/a concluzia...
Geneza - Capitolul 6
13.Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Noe: "Sosit-a înaintea feţei Mele sfârşitul a tot omul, căci s-a umplut pământul de nedreptăţile lor, şi iată Eu îi voi pierde de pe pământ.
14.Tu însă fă-ti o corabie de lemn de salcâm. În corabie să faci despărţituri şi smoleşte-o cu smoală pe dinăuntru şi pe din afară.
15.Corabia însă să o faci aşa: lungimea corăbiei să fie de trei sute de coţi, lăţimea ei de cincizeci de coţi, iar înălţimea de treizeci de coţi.
16.Să faci corăbiei o fereastră la un cot de la acoperiş, iar uşa corăbiei să o faci într-o parte a ei. De asemenea să faci într-însa trei rânduri de cămări: jos, la mijloc şi sus.
17.Şi iată Eu voi aduce asupra pământului potop de apă, ca să pierd tot trupul de sub cer, în care este suflu de viaţă, şi tot ce este pe pământ va pieri.
18.Iar cu tine voi face legământul Meu; şi vei intra în corabie tu şi împreună cu tine vor intra fiii tăi, femeia ta şi femeile fiilor tăi.
19.Să intre în corabie din toate animalele, din toate târâtoarele, din toate fiarele şi din tot trupul, câte două, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să rămână cu tine în viaţă.
20.Din toate soiurile de păsări înaripate după fel, din toate soiurile de animale după fel şi din toate soiurile de târâtoare după fel, din toate să intre la tine câte două, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să rămână în viată împreună cu tine.

- Deci, spune foarte clar ca a luat doar partea barbateasca si partea femeiasca de la un anumit animal.
De ex.
Caine - 1 mascul, 1 femela
Pisica - 1 mascul, 1 femela
Elefant - 1 mascul, 1 femela
Rinocer - 1 mascul, 1 femela
Tigru - 1 mascul, 1 femela.
Si acum nu te gandi ca animalele erau infometate si ca vroiau sa il manance pe noe si pe familia lui laughing
Erau adormite de Dumnezeu, oarecum. alta explicatie nu am.

| TheJeryk0 a răspuns:

Normal ca era o metafora "corabia din lemn"...
In Biblie sunt foarte multe metafore... asa ca...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Imi imaginez cum alearga Noe dupa doi tantari.

| DBlack a răspuns:

Si tu crezi in arca lui nea'noe? laughing. acesta a fost un subiect cu care le-am inchis gura mult'or credinciosi care poarta ochelari de calhee hee. tu te referi la animale. eu intreb, oare cum au incaput 2 elefanti pe acea corabie de "LEMN".si alte specii de animale care cantaresc cu sutele de kg. sau, oare ce le-au dat de mancare animalelor? ca erau cu sutele, sau oare saracele animale unde si-au facut nevoile?hee hee. sau, Noe cum a ajuns cu arca pe partea ce-a lalta a lumii sa ia animale?hee hee. sau, noe din ce a construit custile ca sa reziste furiei unui leu, tigru? ca sunt animale extrem de puternice.si mai sunt si carnivorehee hee.

arca lu noe. poveste de adormi mucosi

| bogdan_5596 a răspuns:

Ca in serialele de desene animate

| alexshobyx a răspuns:

Raspuns corect : nu au incaput.
Citeste ce a zis The Jerky0 si iti dai seama ca corabia aia(cacofonie intentionata) era relativ prea mica, gandeste-te doar cum ar putea sustine 2 hipopotami, 2 elefanti, sau de ce nu chiar 2 balene...si in plus mi-e greu sa imi imaginez cum ar alerga Noe sa prinda 2 tantari ţeţe.Inca o chestie este ca "barca" este construita din lemn, material incapabil sa sustina o asemenea constructie de mare anvergura, deoarece la primul val mai marisor, corabia se rupe de la mijloc. Sper ca te-am ajutat si ca intelegi modul meu de a gandi logicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu chiar crezi in chestia asta sa fim putin seriosi mie toate treaba asta mi se pare absurd, daca a ramas in viata numai o pereche din fiecare specie de animal si atunci i-ar trebui 10 ani sa s e inmulteasca in atata timp si sa fie mult mai multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fond, in zilele noastre s-a ajuns deja sa se recolteze sperma si sa fie depozitata in banci de sperma.
Poate arca aia era de fapt o banca de sperma. E singura explicatie logica, nu? In felul asta ar fi putu fi conservate absolut toate speciile, intr-un spatiu relativ mic.

| bugasebi a răspuns:

Pai au fost din fiecare specie nu? Si probabil si barca a fost mare...

| Tequila_8652 a răspuns:

O explicatie logica nu prea am!

| bianca_5356 a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce ...sunteti. ce-i cu intrebarile astea. Voi glumiti. Normal ca au incaput pentru ca arca era facuta de Dumnezeu. Totul este facut de EL. Dumnezeu sa va ierte. Imi pare rau pentru voi...sincer